I Srpska demokratija protiv izlaska Srba na referendum: Kao da se dešava u Ljubljani…

Peticija Severna Mitrovica
Izvor: Kosovo Online

I Srpska demokratija protivi se izlasku Srba na referendum za smenu gradonačelnika na severu Kosova, 21. aprila, a u saopštenju navode da glasanje ne mogu da podrže, jer očekuju brojne opstrukcije, te dodaju da gradonačelnici i odbornici moraju podneti ostavke što pre.

U saopštenju navode da su Oebsu izneli smo predlog da preuzme organizovanje referenduma zbog brojnih zloupotreba i opstrukcija koje se mogu očekivati od kosovske vlade i Centralne izborne komisije, ali je Oebs predlog odbacio, kako kažu, „braneći se argumentima da oni ne mogu to da učine“.

Kažu dalje i da su od CIK-a tražili da Srpska demokratija ima članove biračkih odbora na referendumu, ali je taj zahtev odbijen uz obrazloženje da članove biračkih odbora mogu imati samo DPK i Samoopredeljenje.

„Međutim, članovi biračkih odbora iz ovih stranaka su prirodno skloni održavanju gradonačelnika na vlasti“, dodaju u saopštenju.

Referendum ne mogu da podrže jer očekuju brojne opstrukcije, među kojima navode moguće stvaranje neopravdano dugih redova čekanja kako bi se birači odvratili od glasanja, namerno pogrešno informisanje birača o njihovom biračkom mestu ili masovno proglašavanje glasačkih listića nevažećim kako bi referendum bio neuspešan.

Ukazuju i na moguće namerno premeštanje biračkih spiskova iz jedne opštine u drugu, kako bi se građanima onemogućilo da glasaju na referendumu u svojim matičnim opštinama, a navode i da većina članova biračkih odbora verovatno neće govoriti srpski jezik, pošto će mahom biti iz redova Samoopredeljenja, koji su „samim tim podložni da opstruišu proces i podrže aktuelne nelegitimne gradonačelnike da ostanu na vlasti“.

Takođe, upozoravaju i da bi članovi biračkih odbora biračima mogli da poruče da nisu na biračkom spisku, iako jesu, a birači bi kao pritisak mogli da protumače i povećano prisustvo specijalnih jedinica Kosovske policije u opštinama na severu, pogotovu oko biračkih mesta.

Demotivišući faktor jeste glasanje građana na biračkim mestima na koja nisu navikli, kao i na male kapacitete, ograničen prostor, a pored toga, vremenski nije moguće opslužiti veliki broj građana da glasaju u malim prostorijama, dodaju u Srpskoj demokratiji.

„Kamere jesu čudne kao pilot-projekat, ali sigurni smo da će na sledećim parlamentarnim izborima biti upotrebljene na svim biračkim mestima“, navode u saopštenju.

Konstatuju i da bi smenom gradonačelnika, ipak svi ostali u pat-poziciji, u kojoj bi odbornici iz albanske zajednice i dalje donosili ključne odluke.

„Za nas će ovaj referendum u četiri opštine na severu biti kao da se on dešava u nekom drugom gradu, recimo, u Ljubljani“, poručuju iz Srpske demokratije.

U Srpskoj demokratiji smatraju da gradonačenici i odbornici moraju podneti ostavke što pre.

Kritikuju i Srpsku listu, za koju kažu da mora da snosi odgovornost „za svoje političke vratolomije“, te da je vreme da „prestanu da maltretiraju narod svojim političkim debaklima i brukanjem“.