Kurti: Ove nedelje podnosimo zahtev za EU
Premijer Aljbin Kurti najavio je na današnjoj sednici Vlade da će Kosovo ove nedelje podneti zahtev za status kandidata za EU, prenosi Dukađini.
"Pre godinu dana, na godišnjem sastanku saveta u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u Briselu, najavili smo da ćemo ove godine aplicirati za EU. Danas, na 112. sednici vlade, najavljujemo da ćemo se ove nedelje prijaviti za EU", rekao je Kurti.
Kurti je rekao da je Kosovo pprednjači u regionu po vladavini prava i demokratiji.
"Kao što znate, mi smo poslednja zemlja Zapadnog Balkana koja aplicira za EU, iako smo prva zemlja u regionu po nivou vladavine prava, slobode i demokratije. Došlo je vreme za status kandidata za EU", kazao je Kurti.
Kosovski premijer je ponovio da je Kosovo u poređenju sa zemljama regiona bolje pripremljeno za članstvo u ovoj organizaciji.
Kurti konstantno ističe da na Kosovu vladaju demokratske vrednosti i apostrofira vladavinu prava, prava manjina i građanska prava.
Ipak, poznavaoci prilika u Prištini i mnogi analitičari ne delje to mišljenje. Poslednjih dana Srbi na severu Kosova su pod konstantnim pritiskom Kutijeve vlade koja je svojim jednostranim odlukama izazvala deeskalaciju situacije. Jedna ot tih odluka je bila i raspisivanje lokalnih izbora za gradonačelnike četiri opštine na severu, nakon što su Srbi napustili kosovske institucije.
Iako su mnogi kosovski analitičari govorili da izbore treba odložiti, vlasti u Prištini su sačekale da situacija u potpunosti eskalira, pre nego što su donele odluku o odlaganju izbira.
Odnos Kurtija prema nacionalnim manjinama bez dileme se najbolje ogleda u ophođenju sa srpskom zajednicom. Srbi na severu Kosova već četiri dana su na barikadama, zbog hapšenja Dejana Pantića, nekadašnjeg pripadnika Kosovske policije, koji je bez ikakvih dokaza optužen da je učestvovao u incidentima na severu,koji su se dogodili tokom pokušaja albanskih članova opštinskih izbornih komisija (OIK) da uz asistenciju policije zauzmu prostorije OIK u Severnoj Mitovici, Leposaviću i Zubinom Potoku.
Analitičar Dukađin Gorani nazvao je danas Kurtijeve akcije na severu čistom glupošću.
Kurtija kritikuju i oni iz međunarodne javnosti koji su upućeni u njegove namere i način funkcionisanja. Bivši izaslanik SAD za dijalog Kosova i Srbije Ričard Grenel rekao je da kosovski premijer Aljbin Kurti "stvara jednostrani haos na severu i pokušava da skrene pažnju naroda Kosova sa svoje katastrofalne ekonomske politike". Grenel je takođe ocenio da bi SAD trebalo da prekinu s svakim pružanjem pomoći Kosovu, ukoliko Kurti nastavi sa svojim destruktivnim ponašanjem.
Kurti je i pored toga što je Srpska lista bila apsolutni pobednik parlamentarnih izbora kada je srpska zajednica u pitanju, na mesto ministra za zajednice i povratak, koje je ostalo upražnjeno nakon ostavke predsednika Srpske liste Gorana Rakića, imenovao Nenada Rašića, koji je na poslednim parlamentarnim izborima bio nosilac liste Građanska inicijativa "Sloboda, pravda i opstanak", koja je osvojila 0,173 odsto glasova.
Takva odluka ocenjena je kao protivna Ustavu Kosova i naišla je na osudu Evrospke unije, ali i lokalnih stručnjaka i političara.
Nekadašnji predsednik Ustavnog suda Kosova Enver Hasani bio je decidan da se radi o kršenju Ustava, dok je pptpredsednik opozicionog Demokratskog saveza Kosova Ljutfi Haziri danas ocenio da je takva Kurtijeva odluka uticala na to da bude izostavljen sa Samita EU i zemalja Zapadnog Balkana, koji je nedavno održan u Tirani.
Kurtijevo pozivanje na vladavinu prava i pravnu državu možda najbolje ilustruje činjenica da uporno odbija da sprovede odluku Ustavnog suda o vraćanju zemljišta manastiru Visoki Dečani. Na tu činjenicu nedavno je podsetio i bivši kosovski ministar spoljnih poslova Skender Hiseni.
Međunarodna zajednica takođe već duže vreme apeluje da se ta odluka sprovede, ali ti pozivi upućeni Kosovskom premijeru ostaju bez odgovora.
0 komentara