Milić: Briks bez velikih dostignuća, za Srbiju važna saradnja sa Kinom
Po pitanju Kosova, najbitnije je imati visoke odnose sa državama koje kontrolišu na neki način situaciju na terenu i koje mogu da imaju najviše uticaja na nju, a to su u ovom trenutku zapadne države -i zbog istorijskog konteksta i i zbog fizičkog prisustva na toj teritoriji, kaže za Kosovo onlajn Dimitrije Milić iz organizacije Novi treći put, ali dodaje da bi se neka vrsta kontrabalansa pre svega mogla naći u saradnji sa Kinom, nego sa Briksom u celini.
On ističe da je Kina po veličini ekonomije najsličnija SAD-u, da ima uticaja u različitim državama sveta i da zbog svog ekonomskog uticaja gradi i političke odnose u takozvanim državama Globalnog Juga.
"Tako da ukoliko bi Srbija tražila neki balans, mnogo ga je lakše naći u saradnji sa Kinom, zbog njene veličine i važnosti, nego sa bilo kojom drugom državom iz Briksa, s obzirom da Rusija ima problem u smislu trenutne izolacije i to što je s lošim odnosima sa Zapadom teško na neki način sarađivati sa obe strane tako efikasno. A kada se radi o drugim državama, to nisu ekonomije koje su trenutno na visokom nivou kad se gleda BDP po glavi stanovnika kao što su Indija, kao što je Brazil, Južnoafrička republika itd", objašnjava naš sagovornik.
Milić pretpostavlja da bi većini građana Srbije Briks bio bliža ideja, s obzirom da, kako kaže, postoji jedan negativni sentiment prema zapadnim držama kod značajnog dela građana, ali dodaje da je važno gledati i ekonomske podatke.
"Ako bismo gledali izvoz Srbije iz 2023. godine, Srbija je u EU izvezla 18 milijardi evra vredne robe. U sve države Briksa zajedno malo više od dve milijarde. Znači devet puta veći ekonomski partner što se tiče izvoza nam je trenutno EU. Takođe, kada bismo gledali strukturu našeg izvoza u Briks, sve veći deo će činiti kroz vreme Kina, što se tiče uvoza i izvoza. Kao što je unutar samog Briksa kao organizacije Kina disproporcionalno veća od ostalih ekonomija, tako će uskoro izgledati zbog ugovora o slobodnoj trgovini i kada se radi o ekonomiji Srbije", navodi i dodaje da i robna razmena sa Rusijom pada, prvenstveno kada je u pitanju uvoz, zato što nafta iz Rusije ne može više da dođe u Srbiju.
Podaci, ipak, pokazuju da Briks jeste dosta relevantan zbog veličine pojedinačnih ekonomija, zbog njihove važnosti u proizvodnji, recimo, fosilnih goriva i različitih minerala. Važan je, dodaje, i što se tiče broja stanovnika u smislu da su tu dve najmnogoljudnije države na svetu.
"Međutim, ono što je važno naglasiti je da što se tiče nekih dostignuća te organizacije u prethodnih preko deceniju postojanja, ona nisu velika. I to je ono što je najveći problem. Šta zapravo ta organizacija nudi osim foruma, gde se nalaze države koje imaju određene skepse prema zapadnom svetskom poretku, odnosno poretku koji vodi Zapad. Oni, u suštini, imaju i neke međusobne probleme u smislu, recimo, odnosa između Kine i Indije, koji takođe nisu na vrlo visokom nivou", objašnjava Milić.
Prema njegovim rečima, "još nema rezultata o kojima se često govori", u smislu da će ta organizacija proizvesti, kao što su govorili, alternativnu valutu u odnosu na dolar Ili da će neki način produbiti svoje međusobne odnose, za razliku od EU gde postoji slobodno kretanje ljudi, robe i kapitala.
Kada se radi o pozivu na samit Briksa upućenom predsedniku Srbije, Milić smatra da je to pitanje samo želja Rusije da se predstavi da ima saveznike.
"Zbog prekinutih odnosa sa većinom evropskih država postoji jedna želja Rusije da se predstavi da ona nije izolovana, bez obzira što su joj zapadne države uvele sankcije, da ona ima neke druge saveznike i tako dalje. Tako da je to želja samita, prepostavljam, da pokaže koliko država zapravo bez obzira na režim sankcija i bez obzira na onu poternicu iz Haga i dalje želi da dgaji odnose sa Rusijom. Naravno mislim da bi svakako Rusija trebalo da bude zahvalna Srbiji zato što je Srbija uz Belorusiju jedina država u Evropi koja joj nije uvela sankcije", ističe i dodaje da susret na nivou predsednika ili premijera Srbije sa Putinom "u ovim okolnostima" nije ideja koja bi bila plodotvorna.
0 komentara