Opozicija kritikuje nacrt zakona o Tužilačkom savetu Kosova: Biće poslat Ustavnom sudu

Odbor za zakonodavstvo
Izvor: Kosovo Online

Opozicione stranke smatraju da se Vlada nije pozabavila preporukama Venecijanske komisije o Nacrtu zakona o Tužilačkom savetu Kosova zbog čega su poručili Komisiji za zakonodavstvo da će ova inicijativa ponovo završiti u Ustavnom sudu, piše Koha.

Prilikom razmatranja izveštaja poslanici opozicije su istakli da se ovim predlogom zakona narušava nezavisnost Tužilačkog saveta Kosova. 

Poslanik Demokratskog saveza Kosova Driton Seljmanaj upozorio je da će on biti upućen Ustavnom sudu, jer, kkao je istakao, preporuke Venecijanske komisije nisu uzete u obzir. 

"Neprihvatljivo je da pisma koja nam stižu od važnih međunarodnih faktora na Kosovu, a koja se onda ogledaju u Izveštaju o napretku Kosova, ne delite sa nama, već ih čuvate za sebe. Mislim da je to pogrešno i vaša je dužnost da to podelite sa nama. Zaustavite sad ovaj proces, iako ste ga odobrili kroz komisiju, vratite ga u vladu tako da ostali predlozi budu u skladu sa preporukama Venecijanske komisije, ali i sa idejom da je reforma pravosudnog sistema zaista reforma i da sistem nije deformisan. Ja bih inače glasao protiv i poručujem vam da će ovo pitanje, nažalost, ponovo završiti u Ustavnom sudu jer smo odlučni da branimo ustavnost u Skupštini“, rekao je on. 

Seljmanaj je dodao da nepoštovanje preporuka ima političke posledice po zemlju. 

Na ovo je reagovao predsednik Komisije za zakonodavstvo Adnan Rustemi, koji je rekao da su preporuke Venecijanske komisije obrađene u radnoj grupi. 

"Pismo koje je poslala Kancelarija EU bilo je u fazi razmatranja nacrta zakona u radnoj grupi. To sam tretirao kao pismo upućeno predsedniku radne grupe i svi koji su bili uključeni u ovaj proces imali su pristup. Čak su i komentari Kancelarije EU bili o konkretnim odredbama zbog kojih smo se sastali. Delim uverenje da su oni rešavani, možda u drugačijem obliku, u određenim situacijama... Uveren sam da se predlog zakona bavi preporukama Venecijanske komisije, na osnovu presude Ustavnog suda. Nema protivustavnog elementa", rekao je on. 

Sa druge strane, poslanik Demokratske partije Kosova Hajdar Beća tvrdi da ovaj nacrt zakona "ne prolazi filter Ustavnog suda", jer smatra da ima na desetine prekršaja. 

"Ova većina je videla da ima dovoljno snage da reformiše pravosuđe ako je imala volje, ali je od početka igrala ping-pong. I ja sam bio vezan za te brojke pošto sam izabran za glavnog tužioca. Posle odluke da se borite protiv korupcije, ostavili ste Kosovo bez glavnog tužioca četiri godine. Nemamo glavnog tužioca četiri godine i govorimo o borbi protiv korupcije na Kosovu. Ceo ovaj zakon se pravi čim se izabere glavni tužilac, a ne čim se izvrši reforma. Eto šta je cilj po mom mišljenju", rekao je Beća. 

Poslanik Alijanse za budućnost Kosova Besnik Tahiri smatra da se sadašnjim sastavom Tužilačkog saveta Kosova narušava institucionalna nezavisnost. 

"Meni je glavni problem sastav, mislim da se ovim sastavom Tužilačkog saveta Kosova narušava institucionalna nezavisnost, nezavisnost koja mu se delegira sa nadležnošću i mandatom i pre svega, otvaraju se vrata ovoj instituciji nakon direktnog političkog uticaja“, rekao je Tahiri.