Velja o razlikama Predsedništva i Vlade oko dijaloga: Osnovni sporazum bled prema francusko-nemačkom planu

Šef kabineta predsednice Vjose Osmani, Bljerim Velja priznao je da postoje razlike između Predsedništva i Vlade po pitanju dijaloga Kosova i Srbije, prenela je Koha. Jedna od tih razlika, kako se navodi, odnosi se na sadržaj sporazuma iz Brisela, potpisanog 28. februara.
Velja je u emisiji na KTV rekao da Osmani namerava da kroz proces internih konsultacija postigne dogovor sa Vladom kako bi se prevazišle razlike koje postoje.
„Imali smo svoja očekivanja i direktno smo preneli posredniku u dijalogu da sporazum treba da bude izričit oko priznanja. Komentarima pripremljenim za prvu verziju prošlog septembra, Predsedništvo je dalo doprinos, pokušano je da se ojačaju tačke i sadržaj. Ono što smo videli je da je sporazum izbledeo. Bilo je nekih promena u dogovoru u decembarskoj i januarskoj verziji, tako da je još više izbledeo", rekao je Velja, pojašnjavajući da nije na nivou nemačko-francuskog predloga koji je bio osnova.
On je ukazao i da se srpska strana borila za promenu člana 4. Taj član, inače, kaže da Srbija neće sprečavati članstvo Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji. Planom implementacije, kako je rekao, bilo je predviđeno da se član 4. sprovodi u smislu evropskih organizacija, a što Kosovo nije prihvatilo.
"Dokument iz Ohrida je izuzetno raznovrstan. On nema ni strukturu ni logiku plana implementacije“, rekao je Velja.
Šef kabineta Osmani je istakao i da neće biti lako primeniti član 7 sporazuma iz Brisela, pošto je Srbiji, kako je naveo, data "neka vrsta veta".
Velja je ocenio i da je proces dijaloga narušen zbog kaznenih mera koje je Evropska unija nametnula Kosovu.
"Tražimo da EU bude neutralna strana a ne da nekoga favorizuje“, rekao je on.
Velja je naveo i da Kosovo očekuje da Grčka prizna Kosovo.
"Nema razloga da Grčka ne prizna Kosovo“, rekao je on i dodao da je komunikacija sa Grčkom intenzivirana, kao i sa Slovačkom.
0 komentara