Vojinović o pomeranju spomenika: Francuski ambasador uradio nešto što je u njegovoj zemlji krivično delo

Miloš Vojinović Sanu
Izvor: Screenshot/RTS

Miloš Vojinović iz Balkanološkog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) poručio je gostujući na RTS da je šokiran činom pomeranja spomenika palim srpskim vojnicima u Prištini. Prema njegovim rečima, francuski ambasador Olivije Žero uradio je nešto što je u Francuskoj krivično delo.

„Bonton je jedan francuski koncept. To podrazumeva da postoje nekakva pravila ponašanja. Kada vi odete u nečiju kuću u goste smatra se nepristojnim da mu pomerite objekat u biblioteci. Francuski ambasador Olivije Žero je uradio nešto što je u Francuskoj krivično delo. On je pomerio, na inicijativu ambasade, spomenik srpskim vojnicima nastradalim u balkanskim ratovima i u Prvom svetskom ratu očigledno kako taj spomenik ne bi bio u kadru fotografije kada se obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu. Ne samo da sam bio šokiran, već iznenađen da jedna zemlja koja vodi računa o svom ugledu kao Francuska, dozvoli svom ambasadoru i za sada se još ne izvini za tako jedan neljudski gest", rekao je Vojinović. 

Istoričar smatra neubedljivim objašnjenje francuske i nemačke ambasade koje su priznale da je to bila njihova inicijativa uz obrazloženje da spomen ploča nije izmeštena već "samo malo pomerena". 

"Poznato je da su nadgrobni spomenici uvek okrenuti u jednom smeru. Njihovo objašnjenje je neubedljivo, mi smo umesto spomenika srpskim vojnicima dobili još jedan spomenik francuskim vojnicima. Nije mi jasno kako je ovo uopšte moguće da se dogodilo", naglasio je on.

Član Balkanološkog instituta pri SANU zajedno je sa drugim doktorima nauka poslao pismo ministarstvima spoljnih poslova Francuske i Nemačke u kojem traže izvinjenje, kao i da se spomen ploča vrati na svoje mesto. Odgovor, međutim, nisu dobili.

"Tu inicijativu pokrenula je grupa naših doktora nauka iz Velike Britanije - Slobodan Tomić, Velimir Živković i Mihailo Popesku. Ja sam osetio potrebu da se tome priključim. Od ambasada Francuske i Nemačke traženo je vraćanje spomenika i izvinjenje. Nikakav odgovor do sada nije stigao. Nisam odgovor ni očekivao, niti očekujem da će biti vraćen spomenik. Voleo bih da vidim više reakcija našeg ministarstva spoljnih poslova. Naša javnost zaslužuje da zna šta je ambasador Srbije u Parizu uradio, sa kim je razgovarao, kakva je objašnjenja dobio, takođe, i koji će biti naredni koraci da ne ostavimo ovu situaciju da se ovako završi. Dobili smo neke signale da Francuzi traže neko rešenje da se ovo popravi, ali mislim da se ništa nikada neće promeniti, ako se ne nastavi sa pritiscima", iskren je istoričar.

Na konstataciju da li veruje u obećanja francuske ambasade da će spomenik biti vraćen na prvobitno mesto, Vojinović daje odričan odgovor. 

„Ne verujem u to. Obeležavanje Prvog svetskog rata posebno je važno zbog brutalnosti tog rata. Nije bitno na kojoj ste strani bili, spomenici se ne diraju. U Beogradu postoji veliki broj nadgrobnih spomenika vojnika koji su se borili na nekim drugim stranama. Mi imamo bugarske grobove u Srbiji, austrougarske grobove, nemačke spomenike. Nikada nikome nije palo na pamet da to pomera", zaključio je Vojinović.