Gudžić uoči godišnjice Srebrenice: Balkan i dalje bure baruta

 Aleksandar Gudžić
Izvor: Kosovo Online

Istoričar iz Gračanice Aleksandar Gudžić smatra da će nakon izglasavanja rezolucije o Srebrenici u UN obeležavanja ovog događaja u Potočarima 11. jula biti esktremnija nego ranijih godina uz moguće zahteve za ukidanjem Republike Srpske, kao i da je to posledica činjenice da je Balkan i dalje “bure baruta”.

“Obeležavanje godišnjice zločina u Srebrenici će verovatno biti ekstremnije nego ranijih godina. Verovatno ćemo čuti i zahteve i predloge bošnjačkih političara da se ukine Republika Srpska jer je ona navodno genocidna tvorevina. Međutim, ideolozi bošnjačkog nacionalizma, ali i predstavnici međunarodne zajednice, onog zapadnog dela MZ zaboravljaju jednu činjenicu da Srbima državu nisu dali međunarodna zajednica ili velike sile, Srbi su se za tu državu izborili i tu državu im ne može niko oduzeti. Svaka promena uređenja i odnosa snaga u BiH može dovesti do sukoba i ratova i da ponovo zapali ovaj prostor, a to verujem da nikome nije u interesu. I nadam se da do toga neće doći”, kaže Gudžić.

Prema njegovim rečima, ključan problem u tome što je Zapadni Balkan i dalje bure baruta.

“Region Zapadnog Balkana, tog postjugoslovenskog prostora je mesto gde ništa nije rešeno, gde ratovi iz jugoslovenskog nasleđa nisu odgovorili na sva pitanja, nisu zadovoljili sve zaraćene strane. Ovo je bure baruta i u svakom trenutku ovaj prostor može da zapale predstavnici međunarodne zajednice i velike sile, ali i lokalne političke elite. Ovo je bure baruta”, naglašava Gudžić.

Ocenjuje da će jedna od posledica donošenja Rezolucije u Srebrenici biti i kažnjavanje onih koji to budu negirali i da je to vraćanje u vreme komunizma i “delikta mišljenja” kada su ljudi hapšeni zbog neslaganja sa tadašnjim sistemom.  

Ističe da je sličan dokument donela i Vlada Kosova.

“Mi se ponovo vraćamo u ono vreme za koje smo mislili da je prošlo samo što se sada to ne zove verbalni delikt nego negacija genocida. Doći ćemo u situaciju da na naučan i valjan način ne možemo govoriti o onome što se dešavalo devedesetih godina i ratovima za jugoslovensko nasleđe. Nešto slično su doneli i kosovski Albanci, političke elite koje su donele zakon o nepovredivosti vrlina OVK i da svako onaj ko negira borbu OVK ili ko priča o zločinima OVK može snositi posledice, biti uhapšen ili platiti neku kaznu”, kaže Gudžić.