Man­dić: Vlast u Hrvatskoj šalje lošu poruku, neće biti recipročnih mera Crne Gore

Andrija Mandić i Milan Knežević
Izvor: RTCG

Andrija Man­dić, Milan Kne­že­vić i Aleksa Be­čić ne­po­želj­ni su u Hr­vat­skoj. Za­greb tvr­di da su od­go­vor­ni za "na­ru­ša­va­nje do­bro­su­sed­skih od­no­sa", ali je ja­sno da je raz­log Re­zo­lu­ci­ja o Ja­se­nov­cu, piše Politika.

"Iz­ne­na­đe­ni smo da se da­na­šnja hr­vat­ska vlast po­i­sto­ve­ću­je sa Ne­za­vi­snom Dr­ža­vom Hr­vat­skom i na ovaj na­čin ša­lje ve­o­ma lo­šu po­ru­ku. Mi smo bi­li uve­re­ni da da­na­šnja dr­ža­va Hr­vat­ska, ta­mo­šnji Sa­bor i Vla­da ne­ma­ju ni­ka­kve ve­ze sa re­ži­mom i ide­o­lo­gi­jom ko­ji su od 1941. do 1945. go­di­ne vla­da­li tom ze­mljom. Cr­na Go­ra ne­će pred­u­zi­ma­ti ni­ka­kve re­ci­proč­ne me­re po­vo­dom od­lu­ke zva­nič­nog Za­gre­ba. Po­zi­va­mo ih da nam bu­du go­sti", iz­ja­vio je za Po­li­ti­ku pred­sed­nik Skup­šti­ne Cr­ne Go­re i li­der No­ve srp­ske de­mo­kra­ti­je An­dri­ja Man­dić, na­kon što je sti­glo sa­op­šte­nje Mi­ni­star­stva vanj­skih i evrop­skih po­slo­va Hr­vat­ske u kom se sa­op­šta­va da su za­jed­no sa po­sla­ni­kom u Skup­šti­ni Cr­ne Go­re Mi­la­nom Kne­že­vi­ćem i pot­pred­sed­ni­kom Vla­de Cr­ne Go­re Alek­som Be­či­ćem ne­po­želj­ni u toj dr­ža­vi.

"Usva­ja­njem Re­zo­lu­ci­je o Ja­se­nov­cu na­pra­vi­li smo ci­vi­li­za­cij­ski is­ko­rak", re­kao je Man­dić.                

Po­me­nu­to hr­vat­sko mi­ni­star­stvo ju­če je no­tom, ko­ja je upu­će­na cr­no­gor­skoj am­ba­sa­di u Za­gre­bu, oba­ve­sti­lo Cr­nu Go­ru da je Hr­vat­ska pro­gla­si­la Man­di­ća, Kne­že­vi­ća i Be­či­ća ne­po­želj­ni­ma u toj dr­ža­vi. Ovu od­lu­ku do­ne­li su "zbog si­stem­skog de­lo­va­nja na na­ru­ša­va­nju do­bro­su­sed­skih od­no­sa s Hr­vat­skom i kon­ti­nu­i­ra­nog zlo­u­po­tre­blja­va­nja Hr­vat­ske u unu­tra­šnje­po­li­tič­ke svr­he".

Hr­vat­ski mi­ni­star spolj­nih i evrop­skih po­slo­va Gor­dan Gr­lić-Rad­man iz­ja­vio je da je nji­ho­va su­ve­re­na pro­ce­na ko­ga će pro­gla­si­ti ne­po­želj­nim u Hr­vat­skoj, kao i da Man­dić, Be­čić i Kne­že­vić "to za­slu­žu­ju jer su po­gor­ša­li od­no­se iz­me­đu Cr­ne Go­re i Hr­vat­ske".

Što se ti­če mo­gu­ćeg blo­ki­ra­nja Cr­ne Go­re na nje­nom evrop­skom pu­tu, Gr­lić-Rad­man je re­kao da Za­greb ne pla­ni­ra da blo­ki­ra Pod­go­ri­cu, jer, ka­ko je re­kao, blo­ka­da ni­je evrop­ska vred­nost.

"Me­đu­tim, uvek po­sto­je dru­gi me­ha­ni­zmi ka­ko bi se uti­ca­lo na od­re­đe­ne od­lu­ke. Cr­na Go­ra mo­ra da is­pu­ni od­re­đe­na me­ri­la ka­ko bi za­vr­ši­la ne­ke pro­ce­du­re, a Hr­vat­ska će usko­či­ti s na­šim me­ri­li­ma, jer još mo­ra­ju da od­go­vo­re na ne­ka rat­na pi­ta­nja", na­veo je Gr­lić-Rad­man.

Su­ge­ri­sao je da je Hr­vat­ska pro­gla­si­la tro­ji­cu cr­no­gor­skih po­li­ti­ča­ra ne­po­želj­nim zbog iz­gla­sa­ne Re­zo­lu­ci­je o Ja­se­nov­cu, ali i zbog dru­gih po­te­za su­sed­ne dr­ža­ve, po­put ime­no­va­nja lo­ka­ci­ja po rat­nim zlo­čin­ci­ma, na­vo­di Hi­na.

Hr­vat­ski pre­mi­jer An­drej Plen­ko­vić na otvo­re­nom de­lu sed­ni­ce Vla­de re­kao da se sla­že sa tom od­lu­kom Ministarstva spolj­nih i evrop­skih po­slo­va.

Li­der De­mo­krat­ske na­rod­ne par­ti­je Mi­lan Kne­že­vić od­go­vo­rio je u svom sti­lu na dru­štve­noj mre­ži "X": "Zna­či, moj đed Mi­lan, po ko­me no­sim ime, za­lud je po­gi­nuo na Đur­đev­dan 1945. go­di­ne, oslo­ba­đa­ju­ći Kar­lo­vac od usta­ša i na­ci­sta. Iz­gle­da su oni po­be­di­li, a mi iz­gu­bi­li. Ubi­će me že­na, pro­pa­de nam re­zer­va­ci­ja za Ro­vinj."

Re­a­gu­ju­ći na to što ga je Hr­vat­ska pro­gla­si­la per­so­nom non gra­ta, li­der De­mo­krat­ske Cr­ne Go­re i pot­pred­sed­nik vla­de Alek­sa Be­čić ka­že da se ni­je ba­vio Hr­vat­skom u svo­jim jav­nim na­stu­pi­ma i da ga je Hr­vat­ska pro­gla­si­la ne­po­želj­nim jer su po­sla­ni­ci par­ti­je či­ji je on pred­sed­nik gla­sa­li za Re­zo­lu­ci­ju o ge­no­ci­du u Ja­se­nov­cu.

"Ima još pred­sed­ni­ka par­ti­ja ko­je su gla­sa­le i čla­no­vi su vla­de, ta­ko da kri­te­ri­ju­ma oči­to ne­ma. Ima po­li­ti­ke, kao i ra­ni­je u od­lu­ka­ma ne­kih dru­gih su­se­da. Ka­da su de­mo­kra­te gla­sa­le pre par go­di­na re­zo­lu­ci­ju o ge­no­ci­du u Sre­bre­ni­ci, ta­da nas je Sr­bi­ja sta­vi­la na 'cr­ve­nu' li­stu, od­no­sno mal­tre­ti­ra­ni smo sa­ti­ma pri­li­kom sva­kog pre­la­ska gra­ni­ce. Sa­da re­pri­za u ne­što ma­lo dru­ga­či­jem ob­li­ku. Vre­me je, kao i u pr­vom slu­ča­ju, maj­stor­sko re­še­to", po­ru­čio je Be­čić.

Za pred­sed­ni­ka So­ci­jal­de­mo­kra­ta Cr­ne Go­re (SD) Da­mi­ra Še­ho­vi­ća "pro­gla­še­nje čel­ni­ka no­ve vla­de i par­la­men­tar­ne ve­ći­ne za ne­po­želj­ne u Hr­vat­skoj go­vo­ri o ka­rak­te­ru i su­šti­ni ak­tu­el­ne vla­da­ju­će struk­tu­re u Cr­noj Go­ri".