Mandić: Vlast u Hrvatskoj šalje lošu poruku, neće biti recipročnih mera Crne Gore
Andrija Mandić, Milan Knežević i Aleksa Bečić nepoželjni su u Hrvatskoj. Zagreb tvrdi da su odgovorni za "narušavanje dobrosusedskih odnosa", ali je jasno da je razlog Rezolucija o Jasenovcu, piše Politika.
"Iznenađeni smo da se današnja hrvatska vlast poistovećuje sa Nezavisnom Državom Hrvatskom i na ovaj način šalje veoma lošu poruku. Mi smo bili uvereni da današnja država Hrvatska, tamošnji Sabor i Vlada nemaju nikakve veze sa režimom i ideologijom koji su od 1941. do 1945. godine vladali tom zemljom. Crna Gora neće preduzimati nikakve recipročne mere povodom odluke zvaničnog Zagreba. Pozivamo ih da nam budu gosti", izjavio je za Politiku predsednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić, nakon što je stiglo saopštenje Ministarstva vanjskih i evropskih poslova Hrvatske u kom se saopštava da su zajedno sa poslanikom u Skupštini Crne Gore Milanom Kneževićem i potpredsednikom Vlade Crne Gore Aleksom Bečićem nepoželjni u toj državi.
"Usvajanjem Rezolucije o Jasenovcu napravili smo civilizacijski iskorak", rekao je Mandić.
Pomenuto hrvatsko ministarstvo juče je notom, koja je upućena crnogorskoj ambasadi u Zagrebu, obavestilo Crnu Goru da je Hrvatska proglasila Mandića, Kneževića i Bečića nepoželjnima u toj državi. Ovu odluku doneli su "zbog sistemskog delovanja na narušavanju dobrosusedskih odnosa s Hrvatskom i kontinuiranog zloupotrebljavanja Hrvatske u unutrašnjepolitičke svrhe".
Hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić-Radman izjavio je da je njihova suverena procena koga će proglasiti nepoželjnim u Hrvatskoj, kao i da Mandić, Bečić i Knežević "to zaslužuju jer su pogoršali odnose između Crne Gore i Hrvatske".
Što se tiče mogućeg blokiranja Crne Gore na njenom evropskom putu, Grlić-Radman je rekao da Zagreb ne planira da blokira Podgoricu, jer, kako je rekao, blokada nije evropska vrednost.
"Međutim, uvek postoje drugi mehanizmi kako bi se uticalo na određene odluke. Crna Gora mora da ispuni određena merila kako bi završila neke procedure, a Hrvatska će uskočiti s našim merilima, jer još moraju da odgovore na neka ratna pitanja", naveo je Grlić-Radman.
Sugerisao je da je Hrvatska proglasila trojicu crnogorskih političara nepoželjnim zbog izglasane Rezolucije o Jasenovcu, ali i zbog drugih poteza susedne države, poput imenovanja lokacija po ratnim zločincima, navodi Hina.
Hrvatski premijer Andrej Plenković na otvorenom delu sednice Vlade rekao da se slaže sa tom odlukom Ministarstva spoljnih i evropskih poslova.
Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević odgovorio je u svom stilu na društvenoj mreži "X": "Znači, moj đed Milan, po kome nosim ime, zalud je poginuo na Đurđevdan 1945. godine, oslobađajući Karlovac od ustaša i nacista. Izgleda su oni pobedili, a mi izgubili. Ubiće me žena, propade nam rezervacija za Rovinj."
Reagujući na to što ga je Hrvatska proglasila personom non grata, lider Demokratske Crne Gore i potpredsednik vlade Aleksa Bečić kaže da se nije bavio Hrvatskom u svojim javnim nastupima i da ga je Hrvatska proglasila nepoželjnim jer su poslanici partije čiji je on predsednik glasali za Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu.
"Ima još predsednika partija koje su glasale i članovi su vlade, tako da kriterijuma očito nema. Ima politike, kao i ranije u odlukama nekih drugih suseda. Kada su demokrate glasale pre par godina rezoluciju o genocidu u Srebrenici, tada nas je Srbija stavila na 'crvenu' listu, odnosno maltretirani smo satima prilikom svakog prelaska granice. Sada repriza u nešto malo drugačijem obliku. Vreme je, kao i u prvom slučaju, majstorsko rešeto", poručio je Bečić.
Za predsednika Socijaldemokrata Crne Gore (SD) Damira Šehovića "proglašenje čelnika nove vlade i parlamentarne većine za nepoželjne u Hrvatskoj govori o karakteru i suštini aktuelne vladajuće strukture u Crnoj Gori".
0 komentara