Pavlović: Rezolucija o Srebrenici nije ni doneta da bi došlo do pomirenja naroda

Dušan Pavlović
Izvor: Kosovo Online

Direktor Centra za društveno-politička istraživanja Republike Srpske i autor knjige “Bitka za Srebrenicu - rat za civilizaciju” Dušan Pavlović ocenio je uoči obeležavanja 29. godišnjice događaja u Srebrenici da nedavno usvojena rezolucija u Generalnoj skupštini UN neće suštinski ništa promeniti jer nije ni doneta da bi došlo do pomirenja u regionu.

“Motivi donošenja rezolucije u UN nisu bili vezani za pomirenje u regionu. Svi su naravno imali svoje razloge, ali kada govorimo o političkom Zapadu, njihovi motivi su donekle bili različiti. Kada govorimo o Amerikancima to je bilo proširenje Natoa, a Nemcima da trajno zatruju odnose između Srba u regionu i Bošnjaka”, izjavio je Pavlović za Kosovo onlajn.

Prema njegovim rečima, rezultati i način glasanja za ovu rezoluciju u Generalnoj skupštini UN zapravo su pokazali “ogroman poraz kolektivnog Zapada”.

“Morate imati u vidu da je polovina tih koji su glasali za rezoluciju to učinila sa, kolokvijalno rečeno - cevi pištolja na čelu. Možda je polovina glasala zato što je imala političke rezone jer su velike ucene i pritisci bili da se glasa. Faktički dve trećine država nije htelo da glasa svesni da ona može da proizvede samo nove nestabilnosti i sukobe i to dugotrajne”, naglašava Pavlović.

Upitan da li će se nakon donošenje ove rezolucije nešto promeniti u stavovima onih koji ne priznaju da je u Srebrenici počinjen zločin u rangu genocida Pavlović kaže da Republika Srpska nikada nije sakrivala činjenicu da se u tom gradu jula 1995. godine dogodio “ad hok masovni zločin”.

“Nažalost, ta rezolucija najmanje ima veze sa nesrećnim žrtvama masovnih zločina koji su se desili nad Muslimanima i koje niko u Republici Srpskoj ili u Srbiji ne negira. Naročito nakon izveštaja nezavisne međunarodne Komisije za istraživanje stradanja svih naroda u regiji Srebrenice koju je osnovala Vlada Republike Srpske. Ta Komisija međunarodnih eksperata sa profesionalnim i ličnim integritetom je utvrdila šta se zaista dešavalo tih godina u regiji Srebrenica. I sa Muslimanima i sa Srbima. Na taj način je i Vlada Republike Srpske odala svojevrsnu poštu muslimanskim žrtvama koje su stradale od strane Srba, onih koji su nad njima počinili zločin i 1995. godine i pre”, rekao je Pavlović.

Naglašava da će posledica donošenja rezolucije u UN biti i ta da će komemoracije u Potočarima obeležiti povećani politički pritisci, a na unutrašnjem planu BiH dalja radikalizacija mladih.

“To se radi svake godine kroz takozvani Marš mira od Nezuka u Federaciji BiH do Potočara u Republici Srpskoj. Učesnici nose ratne zastave Armije BiH, islamističke zastave i sve do granice sa RS ih predvodi Naser Orić, zločinac pod komandom Alije Izetbegovića i generala Sefera Halilovića”, kaže Pavlović.