Samit Oebs u Skoplju: Izneverena očekivanja ili gorka pilula otrežnjenja?

U prestonici Severne Makedonije danas je završen 30. Savet ministara spoljnih poslova Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju.
Samit je u Skoplju okupio 57 država članica i 11 zemalja partnera Oebsa, a opšti je zaključak da je umesto “novog početka” i vraćanja na osnivačke principe i “duh jedinstva”, ova organizacija pokazala nemoć i podeljenost oko ključnih bezbednosnih izazova u svetu.
Potpredsednica Foruma za međunarodne odnose i bivša ambasadorka pri Oebsu, Branka Latinović ocenjuje za Kosovo onlajn da se glavna poruka na ministarskom samitu Oebsa u Skoplju ticala rata u istočnom delu Evrope i istakla važnost usvajanja Deklaracije u borbi protiv korupcije.
Glavne poruke su, ističe Latinović, poslate ruskom ministru spoljnih poslova Sergeju Lavrovu, a na taj način i Rusiji, o potrebi poštovanja Helsinškog finalnog akta, između ostalog, kao prvog i najvažnijeg principa poštovanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta država i da se taj sukob okonča.
„U kontesktu toga su bile i odgovorajaća odsustva jednog broja država učesnica, s obzirom na prisustvo ministra spoljnih poslova. Druge teme su se odnosile, ono što je aktuelno u samom radu Oebsa, odnosno njegovih tela, pre svega vezano za klimatske promene, ali za sve ono što se dešava u Evropi i oko nas, uključujući i naš region, i tu treba istaći da je najznačajniji, po meni, za sada, dokument koji je usvojen u toku prvog dana samita, jeste Deklaracija koju su potpisali ministri spoljnih poslova regiona u borbi protiv korupcije. Na ovaj način je odato priznanje, odnosno uvažen značaj koji Oebs ima u regionu i daje u borbi protiv korupcije, odnosno podrška i pomoći državama, pre svega, u kontekstu jačanja tih pravnih instrumenata, policijske saradnje da bi se taj jedan, ne samo regionalni, već globalni problem suzbio i sveo na što manju moguću meru“, rekla je Latinović.
Dugogodišnji dopisnik Politike iz Skoplja Željko Šajn ističe za Kosovo onlajn da ma koliko bili pesimisti ili posmatrali negativno dvodnevni samit u Skoplju, pozitivno je to što su svi značajni državnici ipak prisustvovali Savetu ministara Oebs.
Prema njegovim rečima, to što se svi ti značajni državnici nisu i sreli - ne mora da znači da nema i perspektive za mir, jer su svojim dolaskom pokazali da moraju da pregovaraju i da se dogovore oko budućnosti.
"Nismo ni mogli da očekujemo da će se to desiti naprasno, odjednom. Ministar inostranih poslova Rusije nije pozivan dve godine na sednice Oebsa, a nismo mogli očekivati da se to dogodi sada da sedne sa njim i državni sekretar Blinken, jer znamo da su to dve osobe, predstavnici država, koje su veoma odgovorne za mir u svetu i na osnovu čijih poteza u ovom trenutku imamo neformalnu podelu između istoka i zapada. Jedna od osnovnih poruka koja se može poslati odavde, od svih ministara spoljnih poslova - da se možemo nadati dijalogu o miru u svetu", rekao je Šajn.
Ističe i da je Savet ministara Oebs veoma važan za Severnu Makedoniju.
"Za Makedoniju je ovaj događaj veoma važan, zato što se još jednom pokazalo da nema velikih i malih, već ima veoma značajnih, vrednih i onih koji se zalažu za određenu situaciju", dodaje Šajn.
Kako kaže, zemlja sa dva miliona stanovnika koja je izrasla iz raspada SFRJ, uspela je da pokaže, kao i u okviru "Otvorenog Balkana", da je jedna od najznačajnijih situacija - mir.
"Pokazalo se na koji način ta formula 'Otvorenog Balkana' može da se prenese i na međunarodne organizacije većeg formata, gde se sa punim kapacitetom razgovara, kao što je danas bilo. I da, zapravo, male zemlje mogu biti primer kako to treba raditi i obezbediti svakom čoveku da ima osnovna prava i da se vladavina prava vrati na svoje mesto i da političari moraju voditi računa i moraju donositi savesne i značajne odluke za mir u svetu. A, to će odjeknuti iz Skoplja ovog puta", rekao je Šajn.
Jednoglasna ocena je da su u Oebsu podele nikad veće, a blokada pojedinih odluka gotovo da je dovela u pitanje budućnost te organizacije. Na pitanje da li su učesnici u Skoplju prisustvovali početku kraja ili oporavku Oebsa, Šajn kaže da se, ipak, prisustvovalo oživljavanju organizacije.
"Ne verujem da smo prisustvovali uništavanju jedne međunarodne organizacije, mislim da smo više prisustvovali oživljavanju organizacije koja se zalaže za mir u svetu i koja daje inpute na koji način treba da se radi", istakao je on.
Kao što, kaže, u svakoj porodici, državi, u svakoj promeni sistema postoje boljke koje treba prevazići, tako se i Oebs susreo sa ovakvim situacijama.
"Mislim da se to u Skoplju dogodilo, time što je Blinken sleteo ovde, razgovarao kao strateški partner sa Makedoncima, a u isto vreme je došao i Lavrov, koji nije imao to pravo da razgovara kao strateški partner sa Makedonijom, jer je ona deo Natoa, ali kada napravite presek njihovog dolaska to znači da se može očekivati dijalog prema miru, ali i da to ne može preko noći", zaključio je Šajn.
0 komentara