Ćehaja: Vlada da reši problem obrazovanja traženih kadrova
Stručnjak za obrazovanje mladih Rinor Ćehaja smatra da na Kosovu postoji veliki nedostatak obrazovnih profila i da je veoma važno da se dobije odgovor od Vlade kako bi ovaj problem bio rešen, prenosi Ekonomija onlajn.
Prema njegovim rečima, ako se nešto ne preduzme, iseljavanje će biti jedino rešenje.
"Kosovo ima izuzetan nedostatak profila za kojima zaista postoji potražnja na tržištu, a naprotiv, ima dosta drugih bespotrebnih profila. Ova neravnoteža ponovo će imati direktan uticaj na ekonomski razvoj", kazao je on.
Napomenuo je da je važno da ovo dobije institucionalni odgovor sa pravom strategijom sa dobrim definisanim kvotama od državnih institucija, a ne od agencije za akreditaciju, kako bi se odredilo obrazovanje radnika koji su zaista potrebni tržištu rada.
"Sticanje diploma će akumulirati ovaj problem i vratiće se kroz nezaposlenost u budućnosti. Dakle, ne moraju svi diplomci obavezno da nastave univerzitetsko obrazovanje. I njihov nastavak u fakultetskom obrazovanju pretvara se u gomilanje problema koji se odraze kroz emigraciju", rekao je Ćehaja.
0 komentara