Jovanović: Udar na srpske škole završni čin Prištine, čupanje srpstva iz korena

Pokušaj Aljbina Kurtija da sruši srpski obrazovni sistem na Kosovu nije samo deo njegove političke kampanje za predstojeće izbore, već i namera da srpska deca uče albansko viđenje istorije i albanski jezik, što bi u budućnosti značilo čupanje srpstva iz korena, kaže za Sputnjik istoričar Luka Jovanović.
Kosovska policija privela je direktora Osnovne škole u Gojbulji na Kosovu jer je kod sebe imao školske pečate, a reagujući na taj incident, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković upozorio da je kosovski premijer Aljbin Kurti krenuo u gašenje srpskih škola na prostoru Kosova sa ciljem da se proteraju Srbi.
Profesor univerziteta u Prištini i istoričar Luka Jovanović nema dilemu da je Petković u pravu po pitanju namera Kurtija, s obzirom da je i mala škola sa par srpskih učenika u Gojbulji zasmetala Prištini.
"Vest o privođenju i saslušanju direktora srpske osnovne škole u Gojbulji je nešto što izaziva novi strah i sumnju kod Srba na KiM. Dva osnovna stuba opstanka našeg naroda na KiM su Srpska pravoslavna crkva i obrazovanje, tako da ne čudi da se u nizu provokacija Priština sada namerila na naše školstvo", kaže Jovanović.
Sloboda veroispovesti i sloboda obrazovanja, napominje Jovanović, dve su osnovne civilizacijske tekovine i garantovano pravo svakog čoveku po svim međunarodnim poveljama.
"Ono što sada možemo videti jeste da su srpski prosvetni radnici kao nosioci obrazovanja srpskog naroda na KiM trn u oku Prištini jer svaki učitelj, nastavnik ili profesor jeste jedna više srpska porodica na KiM. Naše škole na KiM koje Srbija plaća, pohađali su i sami Albanci svojevremeno, ali i druge etničke manjine kao što su Goranci, koji se oslanjaju na naše školstvo", ističe Jovanović.
Udar na srpsko obrazovanje na Kosovu vidi kao početak kraja svakog elementa prisustva Srbije na Kosovu, ali i budućnosti obrazovanja srpskog naroda.
"Podjarmljivanje srpskih škola obrazovnom sistemu Prištine značilo bi čupanje iz korena srpskog naroda, odnosno, ubacivanje u obrazovni program pre svega nebuloza koje propagira Priština gde bi naša deca bila prinuđena da uče ne samo albanski jezik, već i istoriju onako kako je Priština nakaradno predstavlja i kako je pišu njihovi istoričari. Dakle, jednu kvazi istoriju, koju ne priznaje nijedna svetska naučna istorijska organizacija već samo Priština", napominje Jovanović.
To bi značilo, zaključuje, da bi srpska deca bila suočena sa činjenicom da polako, ali sigurno moraju da prihvate i udžbenike iz Albanije, a uz to bi se lako nametnula i činjenica da u takvim školama ne bi mogli da predaju srpski prosvetni radnici.
Podseća i da srpski narod ima dugu tradiciju obrazovanja, a da su prve škole pod patronatom SPC upravo i nikle na Kosovu.
0 komentara