Keljmendi: Kosovu potrebni specijalizovani sudovi, ali nema sudija u posebnim oblastima

Pravosuđe
Izvor: Reporteri

Demokratske države, pored krivičnih i građanskih sudova, imaju posebne i specijalizovane sudove u različitim oblastima, kao što su radni sudovi, privredni, porodični i socijalni sudovi, ali na Kosovu nije tako, prenosi Albanijan post.

Osnivanje Privrednog suda odobrila je Vlada Kosova 22. juna, svi sporovi koji se odnose na ekonomska pitanja i administrativne sporove u poslovnim sporovima, ubuduće će biti u nadležnosti ovog suda. Ali, formiranje ovog suda nije ni počelo od institucija Kosova.

Stručnjaci iz oblasti pravosuđa smatraju da će i ako se takav sud uspostavi, njegovo funkcionisanje biti izuzetno teško, kaže advokat Muhamet Keljmendi.

"Imamo posla sa potpunom nekompetentnošću sudija u određenim oblastima, stoga čak ni u privrednom sudu ne mislim da Kosovo ima sposobne privredne sudije obučene da znaju kako da obavljaju ovaj zadatak. S tim u vezi, ovaj sud se može osnovati, ali funkcionalnost je stvar volje, ne mislim da ove godine može da se funkcionalizuje, ako se funkcionalizuje to je korak po korak kao što imamo i druge zadatke", rekao je Keljmendi za AP.

Po njemu sudije na Kosovu su uglavnom obučene a da nisu profesionalne u određenoj oblasti.

"Sudije na Kosovu idu na nekoliko pravosudnih ispita, nakon godinu dana ako imaju praksu u sudu nauče opštu teoriju pravosudnog ispita i stvaraju sudije, ovaj oblik suđenja na Kosovu i svuda u svetu se pokazao neuspešnim", kazao je Keljmendi.

Važnost uspostavljanja Privrednog suda za preduzeća na Kosovu

Vlasnik privatne kompanije na Kosovu Burim Piraj rekao je da je zahtev za formiranje takvog suda došao od samih preduzeća.

"Privreda je zahtevala da se izvrši revizija ekonomskih slučajeva koji se odnose na međusobne odnose biznisa u odnosu koji imaju sa institucijama na Kosovu", kaže Piraj.

Prema rečima Piraja, formiranjem privrednog suda, ekonomski problemi će se mnogo brže rešavati.

Viši savetnik u Centru za pravnu pomoć i regionalni razvoj Anton Nrečaj rekao je da bi stvaranje takvog suda moglo doneti više štete nego koristi.

"Što se tiče pravne strane, stvaranje ovog suda na osnovu procena doneće više štete nego koristi, jer ako bude opravdano dužinom trajanja selekcije predmeta u isto vreme, predmeti će se razmatrati u odeljenju u okviru Osnovnog suda, da za ostale slučajeve treba formirati posebne sudove, kao što je Radni sud", rekaoje Nrečaj.

On takođe objašnjava da, Zakon o osnivanju Privrednog suda, ima suštinske nedostatke koji mogu imati posledice po privredne subjekte koji su u parnici, a to se odnosi na pravne lekove, jer ograničava korišćenje pravnih lekova za privredne subjekte.

Funkcionisanje Privrednog suda

Pokrovitelj Nacrta zakona o Privrednom sudu je Ministarstvo pravde od 2012. godine i simbol je reforme pravosuđa, kada je, između ostalog, Privredni sud transformisan u Odeljenje za privredne poslove u okviru Osnovnog suda.

Ovaj sud će funkcionisati kao specijalizovani sud, podeljen na dva nivoa (Osnovni i Apelacioni), nadležan za rešavanje sporova u privrednim i upravnim predmetima u privrednim predmetima, kao i za rešavanje prigovora i žalbi u izvršnom postupku.

Privredni sud je funkcionisao i ranije na Kosovu, do 1. januara 2013. godine.

Tada je preporučeno da se pređe na sadašnji sistem pravosuđa i da postoji specijalizovano odeljenje za ekonomska pitanja u okviru Osnovnog suda u Prištini.

Osnivanje Privrednog suda najavio je i bivši ministar pravde Abeljard Tahiri, u Vladi koju je vodio bivši premijer Ramuš Haradinaj.

Na Kosovu je od 2011. godine otvoreno nekoliko arbitražnih centara za rešavanje poslovnih sporova, koji se mogu iskoristiti za izbegavanje dugotrajnih sudskih sporova.

Arbitražni centri rade u okviru Privredne komore Kosova i Američke privredne komore na Kosovu.