Obeležene Mitrovdanske Zadušnice u Prištini: Sve manje ljudi, groblje uređenije nego prethodnih godina

Zadušnice u Prištini
Izvor: Kosovo Online

Na gradskom pravoslavnom groblju u Prištini nekoliko srpskih porodica obišlo je grobove svojih preminulih na Mitrovdanske Zadušnice.

Slika groblja u Prištini je ove godine delimično bolja,  za razliku od prethodnih godina kada je bilo zapušteno i zaraslo u korov. Međutim, srušene i polomljene nadgrobne ploče i dalje svedoče o vandalizmu u protekle dve decenije.

Miodrag Simić iz Ugljara kazao je za Kosovo onlajn da svake zadušnice dolazi na grob svoje supruge, dodajući da se samo na pravoslavnim grobljima mogu videti polomljeni spomenici.

"To je nešto najgore što su mogli da urade ti vandalisti, ne znam kako da ih nazovem. To su vandali, lome, ruše, pale. Niša nije obnovljeno. Često idem za Mitrovicu i kada pogledam groblje, ono je Božija grehota, dok albansko groblje nije srušeno niti zapaljeno, dok to nije slučaj sa našim grobljima", kaže Simić.

Rade Dubak danas je došao na groblje kako bi obišao grob svog brata od strica. Međutim, kako kaže Rade, njegovi ostici su  eshuminari i  odneti za Beograd, a da to niko njemu nije javio.

"Ovde sam došao da neđem bratov grob, brat od strica mi je poginuo pre 43  u saobraćaju, ali verovatno su ga odneli za Beograd, ja sam bio protiv toga, ali mi nisu javili. Ove na spomenicima sam video da su skidali slova, brojeve. Spomenici su srušeni što me je iznenadio, jer ja imam dobro odnose i lepe reče i za pripadnike albanske nacije, sa kojima godina živi , koji me obilaze i ja im uzvraćam. Mogu reći da je ovo vandalsak akcija, sve je više narkomana, koji ne zna ni svog oca ni majku, što bi neko srušio detetu od 12 godina  spomenik. Malo mi je to ", kazao je Dubak.

Paroh prištevski Staniša Arsić izrazio je žaljenje što na današnji dan svega nekoliko porodica je došlo da obiđe grobove svojih predaka, znajući koliko je Srba nekada živelo u Prištini.

"Možemo slobodno da kažemo da je sve manje naroda, da jedni te isti judi dolaze, četiri, pet porodice koje izlaze na gorblje redovno i obilaze grobove svojih pokojnika, i po neko sa strane ko naiđe u prolazu. Žalosno da je pored onolikog broja srpskog življa u Prištini nekada, da makar na ovoj dan kada su zadušnice ne možemo da dođemo na groblju i da se setimo svojih predaka koji su nam ostavili ono što danas prodajemo. Nažalolst, moram da kažem to, jer nikako drugačije ne mogu da skrenem pažnju na njih, da ba se setili ne radi mog oca i majke, već radi njihovih očeva, majki, deda, pradeda, da dođu i obiđu grobove", kazao je sveštenik Arsić.

On je napomenuo da je za uređenje groblja, kako muslimanskog, tako i pravoslavnog i jevrejskog, Opština Priština nedavno osnovala preduzeće koji se bavi čišćenje. Međutim, sa čišćenjem se počinje dan pre Zadušnica pa groblja nisu uređena u potpunosti.