Stojkovski: Sistematsko prekrajanje istorije na Kosovu traje dugo
Priče o Ulpijani kao kosovskom kulturnom nasleđu predstavljaju flagrantno izmišljanje i prekrajanje istorije, kaže za Kosovo onlajn istoričar dr Boris Stojkovski, dodajući da taj ranohrišćanski rimski grad nema nikakve veze sa Albancima.
Govoreći o poseti američkog ambasadora na Kosovu Ulpijani, tokom koje je govorio o "kulturnom nasleđu Kosova", Stojkovski navodi da se već jako dugo sistematski vrši prekrajanje istorije ovog područja.
"Mislim na čitavo Balkansko poluostrvo, srednju i jugoistočnu Evropu, pa tako i prostor KiM, budući da ako govorimo o Ulpijani, ona nikakve, ali zaista nikakve veze nema sa Albancima, suštinski ni sa Srbima, dakle radi se o pre svega jednom ranohrišćanskom rimskom gradu i nikako ona ne može da bude deo nekakve imaginarne kosovske baštine, ne samo zato što takozvano Kosovo u suštini i ne postoji kao država iz mnogo razloga, već i zbog činjenice da nešto što se odnosi na nasleđe koje je vezano za većinsko stanovništvo današnjeg KiM, a to su Albanci, ne može da bude nešto što je iz rimskog perioda", objašnjava naš sagovornik.
On dodaje da tu postoji mnogo kontradikcija i ističe da takvo stanovište nema nikakvu naučnu podlogu.
"O Ulpijani i o istoriji Ulpijane i rimskog carstva na ovom prostoru pisano je mnogo, pisali su mnogi ugledni istoričari, arheolozi, klasični filolozi još iz vremena stare Jugoslavije, pa i ranije. Teolozi su se time bavili zbog dvojice svetih mučenika Flora i Lavra, kamenorezaca iz Ulpijane. Dakle, to čemu svedočimo i što je takozvani ambasador izjavio jeste jedno flagrantno izmišljanje i prekrajanje istorije", podvlači Stojkovski.
Upozorava da već postoji na desetine monografija koje govore o nekakvoj istoriji Kosova i imaju taj subverzivni elemenat, a da se takve stvari često rade uz podršku SAD koje su "jedan od najznačajnijih patrona takozvane nezavisnosti KiM".
"Dakle, budimo načisto, to je politika koju zvanični Vašington vodi već 25 godina, ili možemo reći, najviše ovih poslednjih 16 od jednostranog proglašenja nezavisnosti na KiM. To jeste politika koja se vodi, to nije ništa novo, setimo se i one rimokatoličke mise u Novom Brdu, iako u Novom Brdu postoje ostaci rimokatoličke crkve, ovde je misa služena na ostacima pravoslavnog hrama. Dakle, to prekrajanje istorije, nažalost tome svedočimo i u Srbiji, sve je to posledica ideja i priča 'Srbi, narod najstariji', mnogi od toga profitiraju, uključujući i one koji ne žele dobro kulturnom nasleđu Srba i države Srbije, pa i celog sveta. Ulpijana, kao veoma važan rimski lokalitet, jeste kulturno nasleđe čitavog sveta i čitavog Mediterana gde se prostiralo Rimsko carstvo", poručuje Stojkovski.
U borbi protiv takvog narativa, važni su, po njegovim rečima i politika i struka.
"Struka je tu da kaže nesporne činjenice i struka, i o Ulpijani o kojoj govorimo, i o Visokim Dečanima, Novom Brdu, Vučitrnu, Zvečanu, ili Trepči koja postoji kao rudnik od srednjeg veka do danas – o tome je struka govorila i govori i to ne samo srpska, nekadašnja jugoslovenska. Postoje ozbiljni i strani istraživači koji se time bave, dakle nije svako nužno vezan za određenu politiku i ideologiju. Ali ako to nema široku podršku, to onda ostaje zarobljeno u uskim akademskim krugovima. Za ovakve stvari je nužno i neophodno da postoji što šira i što veća podrška. U tom slučaju, mislim da je jako važno sve ono što se i radi na nivou naše zemlje, a svakako da treba raditi još koliko god je moguće da tako nešto ugleda svetlost dana na najvišim, zašto ne i svetskim instancama, tu uključujem i univerzitetsku zajednicu i akademsku, ali i onu mnogo širu. Mislim da tu itekako postoji prostora za manevrisanje", zaključuje Stojkovski.
0 komentara