Podno drevne "kaljaje" održana kulturna manifestacija "Novo Brdo, zlatni grad"

Ženski deo ansambla 'Venac'
Izvor: © Kosovo Online

Svetkovina duha i kulturna manifestacija "Novo Brdo, zlatni grad" održana je tradicionalno na Krstovdan u porti crkve Presvete Bogorodice, u selu Bostanu, kod Novog Brda.

Krstovdan je praznik koji je Opština Novo Brdo još 2005. godine statutom usvojila kao Dan lokalne samouprave.

Tim povodom, danas je u porti crkve Presvete Bogorodice u Bostanu, podno drevnih zidina najvećeg srednjevekovnog rudarskog centra, održan bogat kulturno umetnički program.

Organizatori su podsetili da je Novo Brdo „grad koji je imao najsvetliju, ali i najtragičniju sudbinu, pošto je 1445. godine pao pod ropstvo Osmanlija“. 

„Danas, 14 godina od pokretanja manifestacije ’Novo Brdo, zlatni grad’, ovo srednjovekovno zdanje nas opet okuplja i vezuje svojim značajem, kroz koji samo možemo da naslutimo veličanstvenost naših predaka koji su živeli na ovom prostoru“, rekao je ispred Kulturno prosvetne zajednice Kosova i Metohije književnik Ratko Popović.

Čestitajući građanima Dan lokalne samouprave, Popović je poželeo „da se Krstovdan u Novom Brdu i među Srbima svuda, proslavlja dok je sveta i veka“.

„Ova naša svetinja sa hramom Svetog Nikole u njoj kao i zidinama tvrđave traje i opominje da je nepresušno bogatstvo i blago. Naka mudrom politikom ovde opstajemo i ostvarujemo sve svoje ekonomske duhovne i kulturne potrebe, kojima su nas naši preci mudro učili“, rekao je Popović. 

Osim meštana Bostana i okolnih srpskih mesta, gosti manifestacije bili su i monasi manastira Draganac. Čast da otvori manifestaciju pripala je igumanu arhimandritu Ilarionu, koji je u prigodnoj besedi rekao „da nas vera uči da posle stradanja sledi Vaskrsenje“. 

„Nije slučajno da se ovaj događaj i ova manifestacija vezuju za jedan događaj koji je zapravo stradanje Novog Brda, kojim se završava život i slava jednog srednjovekovnog, duhovnog, kulturnog, a i crkvenog centra. Posle duge i iscrpljujuće opsade, Novo Brdo je palo i to je bilo jedno od onih vremena kada su živi zavideli mrtvima. Hvala Bogu da vremena rušenja prolaze i da posle njih dolaze vremena Vaskrsenja. Zato Hrišćani, kada gledaju krst, oni ne vide u njemu stradanje - već vaskrslog i proslavljenog Gospoda. Tako i u ruševinama naših svetinja mi ne vidimo samo tragove rušenja, besmisla, zla i zločina, nego vidimo kamenje koje će biti uzidano u gornji Jerusalim, u večni grad Božji“, rekao je u besedi arhimandrit Ilarion.

Program ’Novo Brdo, zlatni grad’ nastavljen je nastupom narodnog pojca iz Plavice kod Novog Brda, Dragana Fazilića, kao i igrom i pesmom Ansambla „Venac“ iz Gračanice.

Pre podne je za najmlađe posetioce, Udruženje „Viteški red zmaja“ iz Gračanice organizovalo školu streličarstva, bacanja sekire i ostalih srednjovekovnih viteških veština.

„Danas pomažemo Kulturno prosvetnoj zajednici Kosova i Metohije da uradi promociju srednjovekovnih veština i zanata. Želeli smo da čitavu priču povežemo baš ovde, jer je ovo naš srednjovekovni grad. Ovo je grad koji ima veliki potencijal i koji treba oživeti a turisti će, nadam se, prepoznati ono što Opština Novo Brdo može da im ponudi“, rekao je direktor Turističke organizacije Gračanica Boban Petrović.

Dvadeset šestoro učenika Osnovne škole „Sveti Sava“ iz Jasenovika kod Novog Brda danas su u Bostanu učili viteške veštine.

„I ja sam presrećna kada ih vidim ovako vesele i nasmejane, tim pre, jer ovo je za njih jedinstvena prilika da vide nešto novo, s obzirom na to da kod nas nema tako često kulturnih događaja. Vidite kako bi sve radoznalo da opipaju i probaju“, priča nastavnica srpske književnosti i jezika Valentina Ristić, dok budno motri na svoje šestake.

Domaćin ovogodišnje manifestacije je novobrdski paroh otac Savo Dmitrić, pokrovitelj programa 'Novo Brdo, zlatni grad’ je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, a pomoću organizaciji pružili su i Opština Gračanica i Centar za kulturu iz Šilova.