Analitičari iz Tirane: Otvoreni Balkan doneo pozitivne efekte, prednost ima Berlinski proces

Albanija će sutra biti domaćin Samita Berlinskog procesa, inicijative čiji je cilj da poboljša saradnju i pruži pomoć zemljama regiona radi brže integracije u Evropsku uniju. Upoređujući ovu inicijativu i Otvoreni Balkan, analitičari iz Tirane kažu za Kosovo onlajn da je Otvoreni Balkan poslao poruku da političari u regionu mogu da sarađuju kada to žele, dok kao prednost Berlinskog procesa vide to što iza njega stoji EU sa svojim fondovima.
Direktor istraživanja i koordinator Foruma za povezivanje u Tirani Adrian Hačkaj smatra da je Otvoreni Balkan doneo dobre efekte regionalnoj saradnji i njenom unapređenju, ali da je Berlinski proces sigurniji i stabilniji.
“Kao što znate, premijer Albanije je pre nekoliko meseci javno izjavio da će Otvoreni Balkan prestati da postoji, da je ispunio svoju misiju. Ovo se tumačilo kao da taj proces više ne postoji. Međutim, obavešteni smo da još uvek postoje aktivnosti u okviru Otvorenog Balkana. Mislim da je Otvoreni Balkan doneo pozitivne efekte, sa dinamikom i akcentom na regionalnoj saradnji i njenom unapređenju. Ta inicijativa je poslala poruku da naši političari mogu da sarađuju kada to žele“, rekao je Hačkaj za Kosovo onlajn.
Napominje da međunarodne inicijative zahtevaju vreme, kadrove i dobru pripremu.
„Ovo je druga strana medalje jer je ideja dobra, ali treba mnogo raditi na njoj. Otvoreni Balkan bio je više ideja. Mi to definišemo kao viziju, jer nije postojala struktura za njeno sprovođenje, nije bilo jasnog radnog plana. Za razliku od Berlinskog procesa, nije bilo radnih grupa za pripremu sporazuma. To je više sporazum razumevanja između šefova država. Primera radi, samo za tri potpisana sporazuma za Berlinski proces, bilo je 27 pripremnih sastanaka, dok je za Otvoreni Balkan takvih sastanaka bilo vrlo malo. Međutim, sve dok su sve oblasti Otvorenog Balkana obuhvaćene Berlinskim procesom, koji je detaljniji i sa sigurnim finansiranjem, Zapadni Balkan će ustupiti mesto tehničkim sporazumima koje pripremaju Savet za Regionalnu Saradnju i CEFTA", kaže Hačkaj.
Povratak pažnje Berlinskom procesu je dobar i pozitivan korak za zemlje Zapadnog Balkana, smatra albanska novinarka A2 Televizije Merita Haklaj. Ona je za Kosovo onlajn rekla da Otvoreni Balkan, formiran samo od strane tri države, kao takav, nije mogao da funkcioniše.
„Kad je Berlinski proces proglašen kao inicijativa od tadašnje kancelarke Angele Merkel u njegovom fokusu su bili odnosi dobrosusedstva i dobri ekonomski odnosi, ali i podrška integraciji Zapadnog Balkana u EU. Rezultat koji smo videli je bio da ne samo da naše zemlje nisu ostvarile napredak u svojim reformama, nego nisu uspele ni da vide daleku viziju. Ostale su kao taoci prošlosti u svojim stavovima. Odgovornost je i na samoj EU kao i SAD koje nisu obraćale pažnju na Zapadni Balkan", kaže Haklaj.
Ona smatra da u okviru Berlinskog procesa zemlje regiona mogu da koriste fondove Evropske unije, dok su u okviru Otvorenog Balkana one bile usmerene na međusobne recipročne sporazume i sopstvene fondove.
„Vrednost Evropske unije u ovom slučaju, u okviru Berlinskog procesa i zajedničkog regionalnog tržišta, je upravo činjenica da je EU dala fondove na raspolaganje našim zemljama i na njima je bilo kako da se takmiče u projektima, kako da ih razvijaju i koriste za dobrobit regiona kako bi bio spreman za integraciju u EU. Zemlje koje su osnovale Otvoreni Balkan sigurno su bile podržane i od same EU i SAD, ali se videlo da mnogi sporazumi nisu sprovedeni, iako nije bilo prepreka za njihovu primenu. U tom slučaju inicijativa kancelara Šolca, ali i otvoreno prihvatanje od strane premijera Albanije Edija Rame, za reaktiviranje Berlinskog procesa, kao projekta koji okuplja sve zemlje koje imaju neku vrstu obaveze da razgovaraju sa EU, nisu prepreka za primenu bilateralnih dogovora. Na primer, imali smo mnogo potpisanih sporazuma s Kosovom, ali neki su primenjeni, neki ne. Dakle gde je EU tu je i sprovođenje glavnih sporazuma plodnije. Uvek je na našim zemljama da naprave projekte, da se takmiče i da ih nose“, kaže Haklaj.
Albanski analitičar i novinar Frok Čupi ocenjuje za Kosovo onlajn da je predstojeći sastanak u okviru Berlinskog procesa veoma važan za region, ali da je unutar tog procesa i sam Otvoreni Balkan.
„Otvoreni Balkan je najbolja inicijativa ovog vremena za otvaranje naših granica i za unifikaciju Balkana. Susret u okviru Berlinskog procesa ovog puta ima nekoliko posebnosti, ima više značaja. Glavna posebnost je ono što se dešava na severu Kosova i jugu Albanije. Na severu Kosova postoji jedan konflikt, postoji jedna zamrznuta zona, koja s vremena na vreme može da dovede do izbijanja sukoba. Drugo, tu je jedan problem koji može da eskalira u Himari, jer Grčka pokušava na sve načine da ga oživi. Razume se Grčka ima više razloga, zbog stanja posle trauma koje je prošla s finansijama tokom nekoliko prošlih godina, a ima i druge probleme, etničke, problem migranata koji su došli u Grčku, ima i večite probleme s Turskom i čini se da pokušava da izazove konflikt u Himari. To su neke od najvažnijih tema koje će biti na Samitu“, smatra Čupi.
Na Samitu Berlinskog procesa u Tirani, kako je najavljeno od strane domaćina, razgovaraće se se o saradnji u regionu, energetskoj tranziciji i situaciji na Kosovu. Albanija je prva zemlja Zapadnog Balkana u kojoj se sastanak održava od uspostavljanja inicijative Otvoreni Balkan 2016. godine.
0 komentara