Đurić: Upoznao sam Sijarta sa situacijom na Kosovu

Đurić i Sijarto
Izvor: Kosovo Online

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas posle sastanka sa mađarskim kolegom Petrom Sijartom da mu je čast što ima priliku da ugosti u Beogradu iskrenog i dragog prijatelja Srbije i srpskog naroda.

Đurić je preneo da je sa Sijartom razmotrio različita globalna pitanja, situaciju u Evropi nakon dolaska nove američke administracije i da je upoznao mađarskog kolegu sa situacijom na Kosovu, gde su se nedavno održali parlamentarni izbori.

„Na Kosovu i Metohiji je u toku brojanje glasova i, nažalost, pokušaj da se na neki način utiče na ishod toga kako su građani glasali. Mi sa pažnjom pratimo i gledamo kako će ova situacija da se odvija i očekujemo da volja građana bude poštovana i ne prekrajana na bilo kakav politički način. Srbija je posvećena stabilnosti, miru, dobrim odnosima unutar zemlje, ali i regionu“, ukazao je Đurić.

Đurić je istakao da su danas bili u prilici da vode veoma sadržajne razgovore o unapređenju odnosa Srbije i Mađarske.

„Oni već godinama unazad jesu strateški po svom karakteru, a koji, zasnovani na istorijskom prijateljstvu naših naroda i deklaraciji koju smo 2013. godine pod vođstvom gospodina Orbana i predsednika Vučića postigli, dostižu nove visine i predstavljaju pravi evropski model saradnje i povezivanja u našem regionu. Ja sam veoma zahvalan gospodinu Sijartu i našim mađarskim prijateljima na izuzetnim rezultatima koje smo postigli u periodu od zasedanja strateškog saveta za saradnju, koji je pre nekoliko meseci održan u Budimpešti“, rekao je Đurić.

Šef srpske diplomatije ukazao je da Srbija i Mađarska ubrzavaju radove na projektima u oblasti infrastrukturnog povezivanja, izgradnji novih energetskih kanala za vezu, poput naftovoda.

„To je veoma značajno za naše građane i privredu. Produbljujemo saradnju u oblasti stvaranja graničnih prelaza koji će biti najmoderniji, najbolje protočni u Evropi i najsigurniji istovremeno sa mogućnošću da našim zemljama i našim narodima obezbede istovremeno i brz, i bezbedan, i efikasan saobraćaj. Mi ćemo u narodnom periodu da radimo i na Zajedničkoj organizaciji inovacionog foruma između Srbije i Mađarske zato što želimo da budemo međusobno što bolje povezani. Ja sam gospodinu Sijartu rekao da činjenica da Srbija ove godine predsedava globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju znači priliku i za Srbiju i za Mađarsku da uzmu učešće u oblikovanju politika i principa na kojima će tema veštačke inteligencije kao značajna društvena tema koja ima uticaja i na društveno-političke i na ekonomske i na sve druge tokove da se u narodnom periodu razvija“, ukazao je Đurić.

On je posebno zahvalio svom mađarskom kolegi na podršci Srbiji u međunarodnoj areni i evropskim integracijama.

„Želim da zahvalim za izvanredne odnose prema srpskoj nacionalnoj zajednici u Mađarskoj, zato što je ova vrsta odnosa pokazala ne samo bliskost naša dva naroda i naše dve zemlje, već i da mi stojimo iza principa uvažavanja i poštovanja kulturnih i duhovnih identiteta i istorije naroda koji žive na našem području. Mi smo veoma ponosni na aktivnu ulogu Mađarskog naroda u društvenom i političkom životu Srbije. Želimo da nastavimo da zajednički dalje unapređujemo i ovu vrstu položaja i saradnje i zahvalni smo na tome što smo uspeli da stvorimo jednu ovu vrstu odnosa koja je zaista postala pravi evropski primer“, naglasio je ministar.

Šef diplomatije je upoznao mađarskog kolegu i sa unutrašnjom političkom dinamikom u Srbiji.

„Mi imamo izdržljivost i mudrost da ne dozvolimo da se različiti scenariji, koji mogu da liče na bilo obojene revolucije i različite druge pokušaje destabilizacije, dogode u našoj zemlji. I u tom domenu i razmena iskustava i, da kažemo, utisaka ovim unutrašnjim prilikama je izuzetno značajna. Istovremeno sam upoznao i gospodina Sijarta sa svim koracima i merama koje su predsednik vlada i druge institucije preduzele na jačanju društvenog dijaloga, na izgradnji demokratskih kapaciteta, na rešavanju određenih legitimnih očekivanja naše javnosti i u tom smislu je razgovor i u tom delu bio vrlo, vrlo značajan“, istakao je ministar Đurić.

On je rekao da se raduje što će Mađarska na predstojećem Ekspu 2027. imati veliko i zapaženo prisustvo.

„Za nas će to biti izuzetna čast i prilika da veliki broj građana Mađarske poseti Srbiju i da nastavimo da razvijamo i tu razmenu između ljudi, da i što više građana Srbije poseti i Budimpeštu, i mađarske banje, i druga lepa mesta, i da i u tom domenu naša razmena bude od međusobne pomoći. Mi vas doživljavamo ovde praktično ne kao goste, nego kao svoje“, zaključio je šef srpske diplomatije.

Sijadro: Članstvo zemalja Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji važno

Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto zahvalio je srpskom kolegi na pozivu da dođe u Beograd i istakao da se raduje što srpska i mađarska vlada pridaju strateški značaj stalnom unapređenju bilateralnih odnosa što je sada posebno važno jer se, kako navodi, stvara novi svetski poredak.

„Živimo u potpuno novoj geopolitičkoj realnosti i moram vam reći da je to za nas dobra vest jer je ona nastala zahvaljujući novom američkom predsedniku koji sprovodi patriotsku politiku, koji se suprotstavio „woke“ ideologiji i okončao neprikriveno mešanje američke vlade u unutrašnje stvari drugih država. Tramp je otvoreno objavio rat globalnoj diktaturi međunarodnog liberalnog mejnstrima. Uprkos svemu, i dalje vidimo da napadi na patriotske i suverenističke vlade ne prestaju, ali ono što se promenilo jeste da ti napadi više ne dolaze iz Vašingtona i Brisela, već samo iz Brisela. Ni to nije prijatno, ali ih je znatno lakše odbiti nego ranije“, objasnio je Sijarto.

On je naglasio da je Mađarima u interesu da u Srbiji vladaju mir i stabilnost i ukazao da vidi pokušaje destabilizacije koji se odvijaju. Sijarto je ukazao i da se Evropa danas suočava sa velikim problemima i za bi izlaz iz takve situacije bio zamah koji može da dođe sa Zapadnog Balkana, gde vodeću ulogu, kaže mađarski ministar, ima Srbija.

„Ako pogledamo činjenice, možemo reći da je članstvo zemalja Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji podjednako važno za EU kao i za same balkanske države. Mađarska je pratila dešavanja i ovakav razvoj situacije ocenila kao sramotu, to što institucije u Briselu i pojedine evropske zemlje i dalje blokiraju proces pridruživanja Srbije. To je istovremeno i kukavičluk. Oni koji blokiraju Srbiju obično pokazuju hrabrost samo onda kada srpski predstavnici nisu prisutni, a kada su Srbi tu, onda ih hvale. Skandalozno je što u poslednjih nekoliko meseci i godina nismo uspeli da napredujemo u integracionom procesu Srbije. Posebno je žalosno što su neki evropski lideri sprečili otvaranje treće grupe pristupnih poglavlja sa Srbijom, koja se tiču ekonomskog rasta i konkurentnosti“, naglasio je Sijarto.

On je izjavio i da je savetovao evropskim kolegama da dođu u Beograd, vrate se kući pa da posle dve nedelje ponovo dođu jer će, navodi, tek tada shvatiti šta znače ekonomski rast i brzi razvoj. Mađarski šef diplomatije naglasio je i da veoma ceni napore predsednika Srbije i Vlade, koji su, kaže, od ključnog značaja za razvoj mađarsko-srpskih odnosa.

„Sve u svemu, Mađarska će i dalje pružati svu podršku kako bi se proces evropske integracije Srbije u budućnosti što više ubrzao.   Želim da kažem da su Srbi i Mađari, Mađari i Srbi, do sada već postigli sjajne rezultate. Povezujemo dva glavna grada modernom železničkom infrastrukturom, obezbeđujemo međusobnu energetsku bezbednost, prošle godine rekordna količina prirodnog gasa stigla je u Mađarsku preko Srbije. To nas podstiče da nastavimo da gradimo nove, velike projekte zajedno. Zbog toga smo odlučili da izgradimo novi naftovod između dve zemlje, što podrazumeva izgradnju 180 kilometara novog cevovoda u Mađarskoj, uz ostale neophodne investicije“, saopštio je Sijarto.

Mađarski ministar je ukazao da se radi i na udvostručavanju kapaciteta elektroenergetskih veza između Srbije i Mađarske, što će, kaže, biti završeno do 2028. godine.

„Uz to, gradimo najmoderniji i najveći granični prelaz u Evropi, kod Reske, kako bismo omogućili što brži protok ljudi i robe između dve zemlje, a odlučili smo i da produžimo radno vreme već postojećih graničnih prelaza, kako bi saobraćaj između naših država bio što brži. Naravno, tamo gde su prelazi već otvoreni 24 sata dnevno, neće biti promena, ali ne važi to za sve granične prelaze“, zaključio je Sijarto i naglasio da s nestrpljenjem očekuje nastavak sastanaka u Beogradu.