Gaši: Apsurdno da se fokus protesta u Albaniji prebacuje na nekoliko stotina građana Kosova
Kandidat Demokratskog saveza Kosova za poslanika Arben Gaši poručio je da je apsurdno da se u trenucima građanskog nezadovoljstva u Albaniji, koje je iskazano na masovnim protestima, fokus pomera na nekoliko stotina ljudi sa Kosova, dodajući da narativi koji imaju za cilj stvaranje podele među Albancima ne služe nikome.
Gaši je na Fejsbuku naveo da ga ne iznenađuje način na koji ljudi traže spoljnu krivicu za proteste iako je problem potpuno unutrašnji.
Navodeći da prema izveštajima međunarodnih medija i procenama organizatora, desetine hiljada građana učestvuje u protestima u Tirani, gde jedni govore o brojkama koje prelaze 100.000, a u određenim slučajevima i preko 200.000 demonstranata, Gaši je ukazao da je jasno da je u pitanju masovna mobilizacija građana, a ne periferni fenomen.
„U tom kontekstu, tvrdnje da je oko 100 automobila sa Kosova učestvovalo u protestima, što bi značilo oko 300–400 građana, deluju potpuno nesrazmerno veličini protesta. Čak i da je ova brojka tačna – u šta ozbiljno sumnjam – ona ne može ništa da objasni u vezi sa desetinama ili stotinama hiljada građana koji izlaze na ulice“, naglasio je Gaši.
Dodao je da se svake godine u Albaniji registruje više od tri miliona ulazaka sa Kosova, što znači da je 300 ili 400 ljudi na trgu moglo biti i potpuno slučajno.
„Stoga je apsurdno da se u trenucima građanskog nezadovoljstva fokus pomera na nekoliko stotina ljudi sa Kosova“, naveo je Gaši i dodao da ta logika nije nova i da se isto dešavalo i 1997. godine, kada je bilo pokušaja da se unutrašnje političke i institucionalne krize prikriju narativima o spoljnim krivcima.
„Čak i tada su se pominjali ljudi sa Kosova, dok se prava debata o državi i upravljanju izbegavala. Ni tada ni danas problem nije bio Kosovo. Problem je potpuno unutrašnji: kvalitet demokratije, model upravljanja, odnos između države i građana i nedostatak poverenja u institucije. Kada društvo izađe na ulice u ovakvim razmerama, debata se ne može svesti na nekoliko desetina ili stotina ljudi spolja“, ukazao je Gaši.
Istakao je da narativi koji imaju za cilj stvaranje podele među Albancima ne služe nikome.
„Albanci na Kosovu i u Albaniji danas imaju veću komunikaciju, međuzavisnost i interakciju nego ikada ranije i to je ono što sve napore za veštačku podelu ili traženje spoljne krivice čini zastarelim“, dodao je Gaši.
0 komentara