Gujon: Ugled Srbije u svetu raste, uskoro će Srbi na Kosovu ponovo živeti u miru i slobodi
Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon ukazao je da je njegova misija, između ostalog, da kako u Francuskoj, tako i u drugim evropskim zemljama, predstavi istinu o Kosovu, ocenjujući da je ugled Srbije u svetu sve veći, te da je uveren će srpski narod na toj teritoriji uskoru ponovo živeti u miru i slobodi.
Gujon, kome je zabranjen ulazak na Kosovo, poručio je kosovskim Srbima u intervjuu za Republiku, da ostanu jakog duha i da, poput njihovih slavnih predaka, smognu snage da izdrže sve pritiske koji su im stavljeni na teret.
"Pre šest godina, 10. septembra, stavljena mi je zabrana ulaska na Kosovo. Tada sam uhapšen, pretresan i bio izložen pretnjama kosovske policije. To je ostavilo dubok trag na mojoj porodici... Ali, bez obzira na to što je zabrana ulaska na KiM još na snazi, naša humanitarna organizacija nastavlja s radom i posebno mi je drago što smo i ove godine u julu uspeli da mališane iz srpskih enklava obradujemo prvim putovanjem na more. Njima su odmor i mir preko potrebni jer, nažalost, srpski narod trpi sve intenzivnije napade. Ipak, verujem da će na kraju pravda pobediti i da će srpski narod uz podršku svog državnog rukovodstva ponovo dočekati slobodu i mir", naglasio je Gujon.
Gujon je povodom godišnjice "Oluje" istako da je važno da se taj stravičan događaj više nikada ne ponovi.
"Danas odajemo počast za 1.852 ubijenih Srba i 250.000 proteranih duša. Dan kada se sećamo svih žrtava koje je oluja zla pokosila pre 29 godina. Ovo je težak period godine za Srbe i verujem da se niko ne oseća dobro. Važno je da se takav zločin nikada više ne ponovi. Imao sam devet godina kada se desila zločinačka akcija 'Oluja' i nemam direktnih uspomena iz tog stravičnog perioda. Mnogo godina kasnije sam saznao sve šta se dešavalo, prvo iz knjiga. Takođe, kada sam bio na čelu Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu, razgovarao sam s mnogim predstavnicima krajiških udruženja, bio na krajiškim okupljanjima i uvek se pogrom i ubijanje Srba tokom "Oluje" vraća kao tema. Njihova sećanja na zločin su i dalje toliko jaka, bol i tuga su i dalje prisutni kao da se sve to desilo juče. Ja im se divim zato što su ostali ljudi, uspravni i hrabri, koji se i dalje bore, iako je ta trauma odredila ne samo njihovu sudbinu već i sudbinu njihove dece.
Na pitanje kakav je negov stav o Svesrpskom saboru i usvojenoj deklaraciji, Gujon ocenjuje da je Sabor promovisao jedinstvo srpskog naroda koji živi u više država.
Kaže da mu je bila velika čast da bude učesnik istorijskog događaja, "koji je okupio srpski narod s obe strane Drine i iz regiona, na kojem su donete važne odluke".
Definisanje zajedničkih ciljeva i vrednosti, kako na kulturno-istorijskom tako i na političko-ekonomskom planu, u cilju zaštite svojih nacionalnih i političkih prava, ističe, treba da dovede do solidarnosti i jedinstva, koje je srpskom narodu preko potrebno u vremenima koja predstoje.
"Svedoci smo sve većih pritisaka na državna rukovodstva Srbije i Srpske, ali i realnih pretnji koje po očuvanje tradicionalnih vrednosti nosi sa sobom moderno doba. Upravo kroz ovakav vid institucionalne saradnje i delovanja, poštujući usvojene zaključke, stavove i ciljeve Deklaracije, kojima će se voditi i Kancelarija za javnu i kulturnu diplomatiju, srpski narod stiče snažan temelj za očuvanje mira, stabilnosti, verskog, nacionalnog i kulturnog identiteta. Sabor je odlična platforma i pravi odgovor na sve izazove koji nas očekuju", ocenio je on.
Ocenjuje da je ugled Srbije, generalno širom sveta, neuporedivo je bolji od 2012, zahvaljujući, kako kaže, odgovornoj i izbalansiranoj politici predsednika Aleksandra Vučića.
Takav slučaj je, dodaje, i sa Francuskom. Prema njegovim rečima odnosi dve države doživljavaju strateški karakter, koji će biti potvrđen posetom predsednika Emanuela Makrona u septembru.
"Dve države svakako imaju određena pitanja koja opterećuju odnose, a tu, pre svega, mislim na pitanje naše južne pokrajine Kosovo i Metohija, ali to nas dodatno obavezuje da među narodom Francuske širimo istinu o našem Kosmetu. Upravo sam zbog toga počeo pre 20 godina da, pored svog humanitarnog rada, širim u Francuskoj istinu o situaciji na Kosovu i Metohiji. Kroz knjige, dokumentarce, medijske nastupe... Trudimo se da razbijemo propagandu koja postoji po tom pitanju i kreira pogrešnu sliku kod običnog naroda", pojašnjava on.
Upravo je, napominje, to njegova misija i u okviru Kancelarije za javnu i kulturni diplomatij.
"Primarno, naš posao je da poboljšamo imidž Srbije u svetu, da kreiramo jasne poruke namenjene međunarodnoj javnosti, ističući ne samo bogatu kulturnu baštinu, istoriju već i ekonomske prioritete i težnje Srbije ka stabilnosti i miru. Kroz aktivnu saradnju sa stranim medijima obezbedićemo tačne informacije i aktivno ćemo se suprotstavljati svim netačnim predstavama i stereotipima koji postoje", poručio je on.
0 komentara