IFIMES: Sprečavanje kosovskih Srba da učestvuju na izborima 3. aprila moglo bi trajno narušiti mir

U najnovijem izveštaju slovenačkog Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) navedeno je da će izbori u Srbiji biti održani u znaku pritisaka, ukrajinske krize i Kosova. Oni navode da sprečavanje Srba sa Kosova da glasaju može dovesti do povlačenja njihovih političkih predstavnika iz institucija ili do neučešća Srba na narednim kosovskim izborima.
To bi moglo, kako navode, trajno narušiti mir i stabilnost i dovesti do nefunkcionalnosti kosovskih institucija.
Ovim potezom su kosovski zavničnici, kako se navodi, narušili dijalog o normalizaciji odnosa.
"Zemlje Kvinte mogle su mnogo više učiniti da se izbori održe u srpskim sredinama na Kosovu, jer se nije smelo dozvoliti ugrožavanje dijaloga o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine uslovljavanjem održavanja izbora na Kosovu međunarodnim priznanjem Kosova od strane Srbije", navedeno je u izveštaju IFIMES.
Analitičari smatraju, da EU zahvaljujući uticaju ukrajinske krize može ispraviti svoju grešku ubrzanim prijemom u svoje punopravno članstvo preostalih zemalja Zapadnog Balkana, jer će u suprotnom region, kako navode, potpasti pod snažan uticaj Rusije, Kine i Turske što može dovesti do velikih geopolitičkih promena.
Naglašavaju da nema opravdanog izgovora za odlaganje kada je u pitanju ubrzan prijem zemalja Zapadnog Balkana u članstvo EU. Srbija se, kada su u pitanju evrointegracije, kako navode, u zvaničnom Briselu još uvek suočava sa davno uspostavljenom matricom uspostavljenom još za vreme Miloševićevog režima.
Oni su pohvalili inicijativu "Otvoreni Balkan" navodeći da se jedan deo Evrope i sveta protivi ovoj inicijativi, jer njihovim interesima odgovara da Balkan ostane trajno nestabilno područje gde nikada neće doći do pomirenja i saradnje, istinske evropeizacije, dugoročnog ekonomskog napretka, stabilnosti, mira i perspektive za mlade.
Analitičari smatraju, da se idejom da Beograd bude mesto budućih pregovora između Rusije i Ukrajine zapravo odaje priznanje dosadašnjoj spoljnoj politici Srbije i ugledu u međunarodnoj zajednici, koji beleži trend snaženja i većeg uticaja u svetu posebno nakon održanog samita Nesvrstanih u Beogradu i s obzirom na njen status vojne neutralnosti.
Dodaju da izbori u Srbiji predstavljaju važan moment za budućnost Srbije i očuvanje mira i stabilnosti u regionu.
"Srbija je ključna država regiona za održavanje stabilnosti i mira i zbog toga je potrebno spečiti mogućnost izbijanja nasilja u završnici izborne kampanje", saopštili su iz IFIMES.
U postojećoj situaciji, kako navode, Srbiji je potreban šef države, koji će nastaviti kontinuitet sigurnosti i sačuvati postojeći mir i stabilnost te nastaviti reberendirati i repozicionirati Srbiju u regionalnim i međunarodnim odnosima, kao što to do sada uspešno radi aktuelni predsednik Aleksandar Vučić, koga ključni međunarodni faktori smatraju glavnim branikom mira i stabilnosti na Balkanu.
0 komentara