Izabrana nova Vlada Srbije

Vlada Srbije
Izvor: PrintScreen

Poslanici Skupštine Srbije izabrali su danas posle podne novu Vladu Srbije, koju će voditi premijer Miloš Vučević.

Za izbor vlade glasala su 152 poslanika, protiv je bio 61 poslanik, dok uzdržanih nije bilo.

Vlada je izabrana nakon dvodnevne rasprave u parlamentu, tokom koje su se na momente čuli i oštriji tonovi i diskusije.

Vučević je u svom ekspozeu, govoreći o Kosovu, kazao da će najveći izazov u predstojećem periodu za vladu biti odbrana suvereniteta i teritorijalne celovitosti zemlje u međunarodnoj areni, ukazujući da bi eventualnim prijemom Kosova u Savet Evrope "secesionisti bili i defakto nagrađeni za progon, sistematsko obespravljivanje i tlačenje srpskog naroda na Kosovu".

Ipak, kako je naveo, Beograd će ostati posvećen dijalogu sa Prištinom ukoliko se pokaže da iz tog procesa može da proistekne išta produktivno što bi doprinelo miru i stabilnosti u regionu.

"Ovih dana postoji sasvim očigledna namera da se još jednom pogazi međunarodno pravo i suverenitet Srbije i da se Priština uvede u članstvo Saveta Evrope. Takvim postupanjem prema našoj zemlji se još jednom potvrdilo da nema nikakvog jedinstvenog slučaja kada je u pitanju jednostrano proglašena lažna država na prostoru naše južne pokrajine", rekao je Vučević u parlamentu.

Poručio je da će Vlada Srbije biti prinuđena da adekvatno reaguje ako članstvo Prištine u Savetu Evrope postane izvesno.

"Sasvim je jasno da je u ovoj situaciji Srbija žrtva političkog odgovora, dela kolektivnog Zapada na situaciju u Ukrajini, ali time se i Srbiji kao kandidatu za punopravno članstvo u EU šalju jasne poruke o perspektivama njene evrointegracije, što će Vlada Srbije takođe morati da tretira kao jednu novu činjenicu", rekao je Vučević.

Podsetio je da je Priština gotovo od prvog dana po dolasku Kurtija na vlast 2021. godine neprestano preduzimala eskalatorne poteze, navodeći da je tim postupcima kontinuirano vršila dobro isplanirano, sistematsko i široko rasprostranjeno nasilje protiv Srba i manje-više otvarala staze da za njih stvori nepodnošljive uslove za život.

Vučević je poručio i da punopravno članstvo u EU ostaje strateški prioritet Srbije.

Rekao i da zbog bura i oluja koje udaraju sa svih strana, spoljna politika mora da bude čvrsto utemeljena na jasnim i opšte prihvatljivim principima.

"Dva ugaona kamena kojima je naše delovanje prema spoljnom svetu omeđio današnji predsednik Republike, stupajući na mesto predsednika Vlade, pre deset godina, jesu politička nezavisnost i vojna neutralnost", rekao je Vučević.

"Mir za nas nema cenu i uvek ćemo davati podršku u njegovom dostizanju tamo gde ga danas nažalost nema, odnosno u njegovom očuvanju tamo gde je ugroženo. Kada su u pitanju neki od nas udaljeni delovi sveta, to podrazumeva našu spremnost da uvek pružimo svoje dobre usluge zavađenim stranama, ukoliko same smatraju da takvu ulogu Srbija može da dâ ili da bude od koristi, kao što je bio slučaj više puta u skorijoj prošlosti", rekao je Vučević.

Istakao je da će, kada je u pitanju region, doprinos Srbije u očuvanju mira i stabilnosti biti aktivan i kontinuiran.

Nova Vlada ima ministra, četvoro je potpredsednika, a pet ministara bez portfelja.

Članovi Vučevićevog kabineta u Nemanjinoj 11 su prvi potpredsednik i ministar finansija Siniša Mali, potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine i vodoprivrede Irena Vujović, potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin.

Ministar spoljnih poslova je Marko Đurić, ministar odbrane Bratislav Gašić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, a ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, dok će resor unutrašnje i spoljne trgovine i dalje voditi Tomislav Momirović.

Maja Popović ostala je ministarka pravde, dok će ministarka državne uprave i lokalne samouprave biti Jelena Žarić Kovačević. Tomislav Žigmanov vodiće Minsitarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, a Tanja Miščević Ministarstvo za evropske integracije.

Ministarka prosvete je Slavica Đukić Dejanović, ministarka privrede Adrijana Mesarović, ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović, ministar zdravlja Zlatibor Lončar, a ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.

Ministarstvo za brigu o porodici i demografiji vidiće Milica Đurđević Stamenkovski, Ministarstvo sporta Zoran Gajić, a Ministarstvo kulture Nikola Selaković, dok Milan Krkobabić nastavlja da brine o selu, a Jelena Begović da vodi Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

Ministarstvo turizma i omladine ostao je Husein Memić, dok će resor informisanja i telekomunikacija voditi Dejan Ristić, a Darko Glišić Ministarstvo za javna ulaganja.

Petoro je ministara bez portfelja - Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura.