Maljići: Zajednička izjava Berlina i Pariza zakasnela, bez roka i zahteva za priznavanje

Politički analitičar Agon Maljići smatra zajedničku izjavu Francuske i Nemačke po pitanju obnove pregovora Prištine i Beograda zakasnelom, prenosi Gazeta Ekspres.

Maljići navodi da su Pariz i zvanični Berlin dva motora koji "guraju stvari" tamo gde je Brisel zapeo, ali kaže da su u poslednjem pismu ignorisali dva problema EU kao posrednika.

Prema njegovim rečima, pitanje kredibiliteta EU je zanemareno, navodeći viznu liberalizaciju za Kosovo i izostanak podsticaja za strane da se vrate dijalogu.

"Direktno učešće Nemačke i Francuske uvek je bilo dobrodošlo, jer oni su motori EU koji mogu pokrenuti stvari tamo gde Brisel ne može. Međutim, sada ova zajednička izjava dolazi malo kasno i ignoriše neke od glavnih problema u ulozi EU kao posrednika", ocenio je Maljići.  

Prema njegovim rečima, Srbija je u ovom momentu već u EU integracijama i nema interes "da prizna Kosovo kao državu", uz ocenu da Kosovo inače ostaje u potpunoj izolaciji u smislu vizne liberalizacije.

Kaže da se, uprkos činjenici da tekst zajedničke izjave naglašava potrebu za hitnim rešenjem, ne nudi vremensko ograničenje i uopšte se ne spominje pitanje međusobnog priznavanja, kako to Amerikanci ističu.

"Štaviše, uprkos činjenici da postoji razumevanje o potrebi hitnog rešenja, ne postoji vremensko ograničenje niti se spominje činjenica da bi proces trebalo da bude zaključen međusobnim priznavanjem", dodao je Malići. 

Ocenjuje da stav Nemačke i Francuske rizikuje da proces gurne na beskrajan put koji će političkim elitama omogućiti da ostanu na vlasti.

"Iz tog razloga, nemačko-francuski stav više liči na 'deža vi' iz 2010. i rizikuje da nas uvede u beskrajni proces dijaloga koji političke elite u obe zemlje zloupotrebljavaju da bi ostale na vlasti", rekao je on.

Na kraju, konstatuje da Kosovo nema vremena za gubljenje i da je u interesu da se problem sa Srbijom reši što pre.

"Region i posebno Kosovo nemaju vremena za gubljenje. Kosovo je već izgubilo poslednje dve vlade zbog dijaloga i ne može da se nosi sa unutrašnjim problemima. S druge strane, na međunarodnom nivou smo u asimetričnom položaju sa Srbijom, bez puta ka NATO-u i EU. U interesu Kosova je da se ovaj posao što pre završi “, zaključio je on.

U zajedničkom pismu, dva ministra spoljnih poslova, nemački Hajko Mas i fancuski Žan-Iv le Drijan pozvali su na nastavak dijaloga između Prištine i Beograda, ali i kazali da nisu za brzo rešenje, već za dobro pripremljen dijalog, podseća se u tekstu.