Održan protest Srba u Severnoj Mitrovici: Odluka CBK znači ukidanje života za srpski narod

Severna Mitrovica
Izvor: Kosovo Online

Nekoliko hiljada građana okupilo se danas u Severnoj Mitrovici, na Trgu Braće Milić, kako bi putem mirnog i demokratskog protesta ukazali na najzadovoljstvo zbog ukidanja dinara i jednostranih akcija Prištine.

Među okupljenima bili su i predstavnici razlicitih sindikata, zdravstveni radnici, studenti ali i penzioneri.

Okupljeni građani nosili su transparente "Evropo otvori oči", "Ovo je okupacija", "Bez socijalnih primanja nećemo imati ni za hranu", "UN 1244 help".

Skup je počeo intoniranjem himne Srbije "Bože pravde".

Dušanka Đorović iz Udruženja penzionera poručila je da odluka da se ukine dinar znači ukidanje prava na život.

"Obraćam vam se danas kao predstavnik najstarijih sugrađana koji su čitav svoj radni vek proveli ovde i gradili budućnost. Ovde smo podigli decu i dočekali svoje unuke. Odluka da se ukine dinar, da nam se onemogući da podignemo svoje penzije, znači da nam se ukida hleb, ukida nam se pravo na život.  Ako se zna da se u prodavnicama nema srpske hrane, u apotekama nema naših lekova. Šta će biti sa nama? Hoću svima da pojasnim veliku laž da možemo otvarati račune u nekim bankama i podizati penzije. Te banke ne priznaju dotok novca na osnovu rešenja o našim penzijama ostvarenim od srpskog PIO fonda", rekla je ona. 

Upitala je međunarodnu zajednicu da li ovo predstavlja dostojno staračko doba.

"Umesto da pod stare dane svi mi idemo sa svojim unucima ovako i na ovaj način sa svima vama na ulici ostvarujemo svoja osnovna elementrarna prava na parče hleba i život. Pitamo međunarodnu zajednicu je li ovo dostojno staračko dobra?  Nećemo ništa tuđe, već samo svoje što smo časno i pošteno zaradili. Pored nas koji primamo srpske penzije, hiljade njih, Albanaca, Goranaca i drugih, primaju penzije kao i mi. Ne tražimo ništa, pozivamo čitavi demokratski svet da nas čuju. Zabrinuti smo, treba nam da se ukine ova odluka i omogući dostava dinara našim bankama i poštama. Moramo da živimo kao sav normalni svet, danas. Hvala svima koji su nas podržali dolaskom na skup", istakla je ona.

Redovni profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici Dragana Milenković kazala je da odluka Centralne banke Kosova o ukidanju platnog prometa u dinarima na Kosovu znači ukidanje života za srpski narod.

Ukazujući da je prvi dinar iskovan u Novom Brdu na Kosovu 1214. godine istakla je da je srpska valuta opstajala na Kosovu i Metohiji i u najgorem vremenu okupacije.

U ime profesora, studenata i saradnika i kao profesor Ekonomskog fakulteta, istakla je da je ta odluka CBK diskriminatorna, politički inspirisana i da ugrožava opstanak srpskog naroda.

Kaže da se postavlja pitanje kako će roditelji kupiti hranu za decu, studenti dobiti stipendije, platiti školarine, ispite...

"Ukidaju se lični dohodci zaposlenima, ukida se život protivno univerzalnim vrednosti na kojima počiva moderna Evropska unija", istakla je Milenković.

Podsećajući da je CBK 17. januara saopštila da od 1. februara na snagu stupa ta odluka, te da su rekli da je doneta na osnovu Ustava Kosova i zakona, upitala je da li je ustav tzv Kosova jači od svih međunarodnih sporazuma.

"Kako taj ustav važi kada se ukidaju prava Srbima, a ne važi kada je potrebno vratiti zemlju manastiru Dečani, kako važi kada se Srbima ukida pravo na govor, jezik. Umesto da idemo u pravcu normalizacije, mi imamo potez Prištine koji nas vraća deset godina unazad", naglasila je Milenković.

Ističe da je evro kao jedina valuta uveden kako bi se Aljbin Kurti obračunao sa srpskim narodom.

"Ovo nije korak napred ka miru i stabilizaciji, mi znamo da je reč o čoveku koji je zagovornik socijalnog populizma i nacionalizma. Nema koraka koji je napravio da se Srbi osećaju bolje", naglasila je i dodala da su Srbi na Kosovu posle bombradovanja i progona 240.000 njih, dobili Kurtija koji je srpski narod stavio u geta.

"Ni tu nismo sigurni", ističe i podseća na svakodnevna hapšenja, preotimanje kulturnog nasleđa i druge vidove maltretiranja.

Upitala je međunarodnu zajednicu kako je to dozvolila, a predstavnicima EU poručila da ne dozvole jednom čoveku da ugrozi sve ono za šta se EU decenijama zalaže na tom prostoru, a to je mir i stabilnost.

Svetlana Stević, Upravnica narodnih kuhinja „Majka devet Jugovića“ istakla je da su se Srbi danas okupili kako bi svetu pokazali da se nalaze u teškoj situaciji.

"Moramo biti jednistveni i složni, da ostanemo na našim vekovinim ognjištima. Nije lako biti Srbin, naročito ovde gde smo mi. Svetinje govore umesto nas i one potvrđuju vekovni identitet srspkog naroda. Čak 11 godina SPC pruža pomoć najugroženijima.  Ne traže ljudi ko zna šta, traže pravo na život, pravo na slobodu, pravo na hleb. Teško je kad znaš da je neko gladan, a ti si bespomoćan jer neko u Prištini neće da čuje taj vapaj. U 21. veku samo mi Srbi na KiM nemamo demokratiju. Kako da objasnimo deci da nam je sve uskraćeno? Kako da svet shvati da Srbi na KiM nestaju“, upitala je Stević.

Kako je dodala, nikad nije bilo lako, ali se nastavlja borba da se deci omogući sloboda.

"Da nam deca imaju obrazovanje, lečenje, da nam ne brane jezik i istoriju. Kako ćemo dalje? Čime ćemo hraniti decu ako nam je naš novac zabranjen? Mi smo narod koji je preživeo svašta i preživećemo i ovo jer je Gospod uz nas. Jačaćemo molitvu i redovno odlaziti u svoje svetinje, a odavde ćemo poslati poruku da smo jedinstveni", poručila je Stević.

Direktorka Osnovne Škole u Ugljaru Vesna Martinović poručila je danas na protestnom skupu u Severnoj Mitrovici povodom odluke CBK o zabrani dinara da to nije samo puka odluka već katanac za sve srpske škole na Kosovu i zabrana prava na školovanje srpske dece.

Ona je naglasila da su se danas okupili Srbi iz svih delova Kosova, Gotovuše, Ugljara, Gračanice...

"Došli smo da nas vidi međunarodna zajednica i da nas čuju. Da čuju o našim problemima sa kojima živimo više od dve decenije. Kada su nas bombardovali 1999. godine pod izgovorom da štite ljudska prava Albanaca na KiM, međunarodna zajednica kao da nije videla i nije znala da na ovim prostorima žive Srbi već godinama, pa pitam gde su naša prava. Svako od nas zna kako živimo i zna kako je nekada nepodnošljivo teško, samo što sada to nekad konstantno traje", poručila je Martinović.

Istakla je da kao prosvetni radnik i u ime svih roditelja traži da se Srbima na Kosovu ne uskraćuju elementarna prava na zarade i normalan život.

"Ovim što vlada u Prištini zabranjuje dinar ona dobro zna da nije to puka zabrana dinara, već je to u stvari katanac na sve srpske škole a samim tim i na pravo na školovanje naše dece", ukazala je ona.
Smatra da srpski narod na Kosovu ne može da funkcioniše bez upotrebe dinara te ztamolila međunarodnu zajednicu da čuje vapaj srpskog naroda i urazumi vladu u Prištini.

Navodi da se od srpskog naroda iz Prištine tzraži da ćuti i da se povinuje svakoj odluci, objašnjavajući da je nemoguće da narod odlazi na administrativne prelaze po svoje plate.

"Verujemo da ima onih koji uvuđaju da nam se ovakvom odlukom osporava pravo na rad i slobode koje se svuda u svetu podrazumevaju. Kažu možete da otvarate račune, a ja pitam na osnovu kojih ugovora, a da su prihvatljivi za bankle koje funkcionišu po kosovskom sistemu. Svi dobro znamo da je to neizvodljivo. Kako da škole i obrazovanje srpske dece funkcioniše u ovakavim uslovima nesmetanop. Vezuju nam se ruke, ukidamo mogućnost da se naše škole osavremenjuju i digitalizuju. ne postoji način da poboljšamo nastavu. Ovakvi životni uslovi su odavno zaslužili osudu međunarodne zajednice", ocenila ja Martinović.

Upozorava da se ukidanjem dinara postavlja pitanje kako će deca da primaju stipendije, dečiji dodatak, kako će se nabavljati sredstva za rad, od krede i sunđera, do računara i interaktivnih tabli.

Zabrana dinara, kako kaže, ne samo da otežava normalan život Srba na Kosovu, već želi da ga zabrani u potpunosti.

Ovo nije politički goor ovo je samo vapaj mene kao majke i nastavnika da nas zaštite od nepromišljenih i ishitrenih odluka pojedinaca. Pozivam sve relevantne činioce iz međunarodne zajednice i našu državu kako bi zaštitili svakoga od nas i omogućili naš opstanak na KiM", porulčila je ona.

Izrazila je nadu da će molbe srpskog naroda biti uslišene i da će se porodice ubudućnosti slaviti uspehe đaka, a ne strahovati da li će biti moguć nastavak njihovog obrazovanjua na Kosovu.

Dragiša Milović iz KBC Kosovska Mitrovica, poručio je okupljenima na skupu da Srbi moraju istrajati jer su na Kosovu svoji na svome, a da na sve provokacije treba da odgovore mirno i dostojanstveno.

"Iskreno se nadam da ima pravde i za nas Srbe, međunarodna zajednica mora reći da je dosta ugnjetavanja srpskog naroda na Kosovu. Ono što nas je održalo do sada jeste sloga, jedinstvo. Moramo biti ujedinjeni, poštovati jedni druge i da nastavimo da se borimo složni i ujedinjeni više nego ikada, uz pomoć naše matične države, podršku naše Crkve, da obezbedimo ono što nam pripada, a to je miran život", poručio je Milović.

Govoreći u ime zdravstvenih radnika, Milović kaže da su oni i danas, kao i svih ovih godina, sa svojim narodom.

Došli su, kako navodi, doktori, sestre, vozači saniteta, pomoćno osoblje, da podrže mirni demokratski veličanstveni skup i da izraze nezadovoljstvo, neslaganje sa jednostranom odlukom da se ukine dinar.

"Ta odluka je direktno uperena prema našem srpskom narodu i preti da ostanemo i opstanemo, ima za cilj da ukine srpske institucije, nije samo uperena protiv srpskog naroda, već i protiv manjinskih zajednica, ali i Albanaca koji primaju penzije u dinarima. I sve se to odvija pred licem međunarodne zajednice", naglasio je Milović. 

Kako kaže, i posle 25 godina došli su u situaciju da svetu i Evropi poruče da su na Kosovu Srbi građani drugog reda, da im se gaze odnovna ljudska prava i da im preti tihi egzodus.

"Ovom suludom odlukom biće pogođeni oni koji su najranjivijji - stari, bolesni, penzioneri, ali i studenti, đaci. Kada je reč o zdravstvu, nisu u pitanju samo plate zaposlenima, već kako ćemo snabdevati lekovima bolnicu", ukazao je Milović i podsetio da je u KBC Kosovska Mitrovica zaposleno 1.600 ljudi, a da se leče i Srbi, Albanci, Bošnjaci, Romi, Goranci.

"Ovom odlukom biće svima ugroženo osnovno ljudsko pravo - pravo na lečenje i zato je ovo prilika da pozovemo one koji odlučuju, predstavnike međunarodne zajednice, predstavnike Kvinte da zabrane ovu odluku. Nema pravo Priština i Kurti da zabranjuju dinar, Srbija ima pravo da finansira svoje građane i to je dogovoreno u Briselskom sporazumu - ima pravo da finansira škole, vrtiće, bolnice, lokalne samouprave, a to su temelji ZSO", kazao je Milović.

Međutim, kako dodaje, ta Zajednica srpskih opština koja je trebalo da bude formirana pre 11 godina, i dalje Priština ne želi da je formira.

Podsetio je na incidente Prištine kada je reč o zdravstvenom sistemu.

"Više od 400 puta zaustavljali su sanitetska vozila, pretresali lekare, zabranjena nam je vakcinacija, upadali su u krug KBC Kosovska Mitrovica sa oklopnim vozilima. Svih ovih godina nam se uskraćuje pravo na slobodu lkretanja, pravo na jezik, ovo je prilika da kažemo da se ne slažemo sa jednostranim potezima koije Aljbin Kurti povlači", naglasio je Milović. 

Podsećajući da se na sednici Saveta bezbednosti UN 13 od 15 država saglasilo da onaj koji pravi problem i koji stalno izaziva neprilike je Kurti, Milović je kazao da su Srbi opredeljeni za mir,.

"Mi se borimo za opstanak, borimo se da naša deca žive normalno kao svuda drugo na svetu, da idu u školu, da imaju miran život, kulturne sadržaje, a svedoci smo da 25 godina nemamo ništa od toga", poručio je Milović.