Vučević: Čuvamo mir i Srbe na Kosovu, daleko smo od rešavanja statusnih pitanja
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je večeras da očekuje veće pritiske na Beograd po pitanju Kosova, ali da Srbija čuva mir i srpski narod. Istakao je da je daleko rešenje statusnih pitanja, jer u ovakvim okolnostima rešenje po kojem Albanci dobijaju sve, a Srbi ništa - apsolutno nije moguće.
"To što Kurti radi je igra sa živcima većeg naroda i veće države. To što on radi dugoročno nije održivo, a istorijski je dokazano i da se ne isplati, neozbiljno je i neodgovorno. On deluje taktički, kako bi nešto dobio, ali strateški ništa neće postići“, rekao je Vučević za Juronjuz Srbija.
Kazao je da očekuje velike pritiske na Beograd, ali ne i na Prištinu, na koju, konstatuje, međunarodna zajednica ni ne vrši pritisak, osim deklarativnih poruka i tvitova u kojima pozivaju obe strane na veći angažman i na uzdržanost.
"Oni imaju 10 formulacija, to su birokratska saopštenja… A, ja ne mogu da budem deo takvog načina razmišlja. Kurti nije kažnjen i vređa mi zdrav razum kad kažu da jeste. I ne mogu da prihvatim da Kvinta ne može da utiče na njega“, rekao je Vučević.
Dodao je da Srbi na Kosovu trpe teror, izloženi su hapšenjima, ukinut je dinar, uz napade na amblante zabranjen je uvoz lekova, a sutra je godinu dana od zabrane uvoza robe iz centralne Srbije.
"Mi čuvamo mir i naš narod na Kosovu i Metohije, na način da ne ugrozimo celu Srbiju. Moramo da pojačamo politički pritisak na međunarodnu zajednicu, da budemo aktivniji u procesu dijaloga, da ukazujemo da to što Priština radi, ali i da ne budemo razočarani, obeshrabreni ili uvređeni, pa ni autistični, zbog izostanka jače reakcije međunarodne zajednice“, rekao je Vučević.
Povodom izjava američkih ambasdaora u Prištini i Beogradu – Hovenijerove da se dijalog mora završiti prizanjem i Hilove da se to od Srbije ne traži, Vučević je rekao da je Hil ozbiljan diplomata i političar, jer priznanje Kosova niko u Srbiji neće potpisati.
Prema njegovim rečima, pogrešan je dosadašnji pristup dijalogu, jer je pitanje svih aktera da se ide na sveobuhvatno rešenje. Smatra da ne treba da se ide ka priznanju, već da se rešavaju male, konkretne stvari, na terenu, koje olakšavaju život ljudi.
"Daleko smo od rešavanja statusnih pitanja. Niti je to moguće u ovakvim okolnostima. Rešenja da albanska strana dobije sve, a srpska ništa to apsolutno nije moguće“, jasan je Vučević.
Naveo je da Srbija treba da ponavlja da je uvek spremna za dijalog, jer sve drugo vodi u ćorsokak, imajući u vidu geopolitičke okolnosti i stanje na terenu, podsetivši da su na Kosovu jedinice Kfora, a da je Srbija orkužena članicama Natoa.
"Da ekonomski snažimo Srbe, da ih politički ohrabrujemo, da pružamo svaki vid građanskog otpor koji je dozvoljen u demokratskim društvima, iako je tzv. Kosovo sve, samo nije demokratsko društvo… Da budemo mudri, strpljivi i taktični i da ne pokazujemo sve karte unapred. Očekivati da srpska strana i našim građanima treba unapred da otkrije šta će raditi u zavisnosti od događaja je neozbiljno i neodgovorno. To se ne radi“, ukazao je Vučević.
Premijer je rekao i da mir u regionu jeste ugrožen, ali da to ne znači da je region blizu sukoba, već da ima izjava koje uznemiravaju i dovode nespokoja.
Plašim se da slede inicijative za reviziju Dejtona, a bez tog sporazuma nema mira u BiH
Vučević je istakao da su suština Svesrpskog sabora i Deklaracije usvojene na tom skupu zajedništvo i politički odgovor, racionalan i odgovoran, na aktuelnu situaciju, ali i na sve događaje koji bi mogli da uslede u narednom periodu.
Ukazao je da je ovo vrlo izazovan politički trenutak, jer su veliki izazovi, pre svega za mir i stabilnost u regionu, jer neke okolnosti, upozorio je, ne ulivaju optimizam već donose brigu.
"Ne kažem da idemo ka sukobu ili ratu, ali ka složenijim odnosima – da“, dodao je premijer.
On je istakao da je, pored svih već postavljenih pitanja o Rezoluciji u Srebrenici, glavno pitanje šta je njen smisao, a to bi, napomenuo je – mogle da budu buduće inicijative za reviziju Dejtonskog sporazuma.
"Uz pitanje o nepoštovanju unutrašnjih procedura u BiH, potrebi da se takav dokument donese 29 godina nakon zločina i o tome šta je ona donela, a donela je otežane i složenije odnose i nije popravila odnose Srba, Bošnjaka i Hrvata. BiH danas nije funckionalnija država, odnosi u regionu nisu bolji. Šta je onda smisao? Osim ako nije ono čega se pribojavam da bi moglo da usledi na jesen ili ulaskom u 2025. – 30. godišnjicu od zločina u Srebrenici i usvajanja Dejtonskog sporazuma, a to je da ćemo čuti rafale inicijativa da treba da se promeni i revidira Dejtonski sporazum“, rekao je Vučević.
Zato su, kaže, Sabor i Deklaracija poziv srpskom narodu da bude sabran i da razume istorijske geopolitičke okolnosti, da se čuva mir, ali da se ne izgubi sloboda.
Dodaje da ga nisu iznenadile reakcije na održavanje Sabora, čak je, kaže, mislio da će biti i glasnije.
Neprijatno je iznenađen arugmentacijom Ambasade SAD u Sarajevu u njihovom reagovanju, jer je iskazano elementarno nepoznavanje pravne terminologije, kada je reč o imovni koji pripada entitetima u BiH.
Vučević je poručio da bez Dejtonskog sporazuma nema mira, jer je taj dokument 29 godina u BiH održao mir.
"A, sada se neki piromani opet igraju požara. Oni su, aludirajući da je Balkan ’bure baruta’, napunili džepove šibicama, petardama i opet bi sve da zapale“, primetio je premijer Srbije.
Umesto, kaže, da se ide napred, grade putevi, a ljudi razumeju, priča se o tome „čija je suza teža, a uzdah glasniji“.
Vučević je naveo da je mnogo nadležnosti oduzeto Republici Srpskoj.
"A, znate šta će ostati kada joj uzmu i imovinu - prazna ljuštur. A, bojim se da to i jeste cilj nekih, da od RS naprave nevladinu organizaciju, a to vide i kao model za ZSO“, ukazao je o.
Vučević je rekao i da je Deklaracija usvojena na Svesrpskom saboru kičma zajedničkog delovanja Srbije i RS u narednom periodu.
Na optužbe na račun Beograda da želi „veliku Srbiju“, odgovara da „velike Srbije“ nema.
Istakao je da su Srbi etnički očišćeni sa prostora na kojima su živeli u regionu, „proterani, oterani, sa najvećim žrtvama“, a stalno se pominje „velika Srbija“ i Srbi su označeni kao hegemoni.
"A, oni koji bi nama da otmu deo teritoriju… Mi to treba da razumemo i shvatimo da je to dobro za nas, jer nema više tog problema…To se nameće na perfidan, suptilan način javnosti u Srbiji“, naveo je Vučević.
0 komentara