Vučević na Oplencu: Ubistvo kralja Aleksandra je prvi pucanj Drugog svetskog rata
Premijer Srbije Miloš Vučević predvodio je na Oplencu centralnu državnu ceremoniju polaganja venaca i odavanja počasti povodom 90 godina od smrti kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića i tom prilikom poručio da je terorističko ubistvo jugoslovenskog kralja događaj koji je pisao istoriju, jer je, ocenio je, njegova smrt suštinski prvi pucanj Drugog svetskog rata, prenosi Euronjuz.
"To je pucanje u Jugoslaviju i to je pucanje u Srbe. Zato što je tom smrću srušen Versajski mir. Zato što je tada ustaško zlo pokazalo svoje pravo lice, koje nema nameru ničim drugim da svoje političke ideje sprovodi, osim ubijanjem. Zato što su se tada ujedinili svi koji su želeli smrt Jugoslaviji i osvetu Srbiji, za pobede i ratne uspehe 1912-1918", izjavio je Vučević.
Podsetio je da je tada fašistički diktator Italije Benito Musolini dao kompletnu logistiku i podršku ustaškim teroristima koji su ubili Kralja.
"Terorizam i ubijanje od strane nacista i fašista postaje od tog dana svakodnevnica Evrope. Popusljivost nad naci-fašizmom u Evropi, ceo svet koštaće više miliona života", istakao je premijer.
Nulta tačka tog zla, koje će zahvatiti ceo svet, dodao je on, predstavlja smrt Aleksandra Prvog, velikog pravednika i prema rečima vladike Nikolaja, poštenog kralja.
Vučević je ocenio da je u kolektivnom pamćenju i kolektivnom diskursu malo svesti o velikim i svetski značajnim događajima koji su potekli direktno od srpskog naroda.
"To konstatujem sa žaljenjem, ali i sa velikom željom da tu lošu praksu promenimo", poručio je premijer.
Prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević poručio je u svom govoru da je ubistvo njegovog dede, kralja Aleksandra, bio momenat koji je promenio istoriju, ne samo naše zemlje, već i Evrope i sveta.
"Jugoslavija je izgubila velikog kralja - vizionara, onog koji je mladu zemlju, na udaru velikih sila i unutrašnjih problema, pazio i čuvao", ocenio je prestolonaslednik Aleksandar.
Ukazao je da je kralj Aleksandar stradao kao prva žrtva fašizma u Evropi.
0 komentara