Brkan za Nacional: Ne bi me začudilo da Vlada Kosova stoji iza dezinformacija "Slobodne Bosne"

Vlada Kosova
Izvor: Reporteri

Osnivač portala iz BiH “Raskrinkavanje” Darko Brkan izjavio je da je Slobodna Bosna “proizvođač” dezinformacija uključujući i poslednju, koju je objavio RTK, da Srbija finansira dva medija sa Kosova, Periskop i Nacional i da ga ne bi začudilo da je u sve bila uključena i Vlada Kosova.

„Slobodna Bosna je veliki proizvođač raznih medijskih manipulacija, ne bih rekao da je u vrhu onih koji proizvode dezinformacije, ali objavljivanje dezinformacija je njihova specijalnost. Ali nije da oni sami proizvode dezinformacije jer oni nisu lideri proizvodnje dezinformacija, već njihovog objavljivanja, to da“, kazao je Brkan za Nacional.

On nije isključio mogućnost da je "Slobodna Bosna" plasirala dezinformaciju koju je dobila iz Vlade Kosova.

„Ovo je takođe uobičajen način postavljanja (sastavljanja) dezinformacija. Mi ovde u regionu smo to često viđali, gde politički akteri iz jedne zemlje, Srbije, Crne Gore, BiH, skupljaju informacije u drugoj državi i distribuiraju ih u svojim zemljama i tako kasnije tu vest tvrde da je verodostojna. jer kada vest dođe iz druge zemlje, to izgleda verodostojnije od objavljivanja u svojoj zemlji“, naveo je Brkan.

Pozivajući se na istraživanje portala “Raskrinkavanje”, Nacional tvrdi da “Slobodna Bosna" puni stranice lažnim vestima, manipulacijama činjenicama i dezinfromacijama.

Platforma “Raskrinkavanje” je 12. marta 2020. godine navela da najviše lažnih vesti u regionu objavljuju “Slobodna Bosna”, “Alo” i “Originalno” zbog čega ih je svrstala u kategoriju “crvena zastava”.

Nacional iznosi podatak da je "Slobodna Bosna" samo u ovoj godini objavila 63 dezinformacije, 44 manipulacije činjenicama i 15 lažnih vesti.

Samo četiri godine ranije u "Slobodnoj Bosni" je objavljeno 23 članka iz oblasti “pseudonauke i teorija zavere”, 36 tekstova koji su bili dezinformacije i 12 članaka u kojima se manipulisalo činjenicama.

Osnivač “Raskrinkavanja”, platforme koja je u BiH dobila sertifikat Meta i podršku članova Evropske mreže za proveru činjenice kaže da je reč o upitnim i neproverenim sadržajima koji se plasiraju u “Slobodnoj Bosni”:

"Proizvoljne dezinformacije, neproverene, zbog senzacionalizma upitni sadržaji u smislu pouzdanosti. Sve će da urade samo da prežive”, kazao je Brkan.

On je dodao da se ovaj medij bavi i fabrikovanjem tuđih tekstova.

„Moja procena bi bila da će uglavnom imati članke koji su upitni u smislu verodostojnosti, ali više senzacionalistički koriste nepotvrđene izvore. Kopiraj tekstove iz drugih izvora i uglavnom objavljuje senzacionalno za što više klikova“, kaže Brkan.

On je dodao da je veoma česta praksa svesno objavljivanje dezinformacija.

„Ovo je vrlo česta praksa u BH medijima gde se navodno dobije izvor koji da informaciju. Obično od različiti ljudi skupljaju različite dezinformacije. A to je sasvim uobičajeno za unutrašnja politička pitanja u Bosni, političke glasine ili neprovereni i neverodostojni izvori i bez ikakvih činjenica i dokaza se objavljuju kao ekskluzivne priče. Ovo je veoma uobičajeno ovde. Nije isključena “Slobodna Bosna”, radili su to ranije kao i mnogi drugi mediji”, rekao je Brkan.