Obeleženo 26 godina od otmice Slavuja i Perenića: Tražićemo ih dok nas bude
Navršeno je 26. godina od otmice novinara Radio Prištine Đura Slavuja i Ranka Perenića. Na putu Velika Hoča - Zočište, na mestu gde su poslednji put viđeni, članovi porodice i novinari još jednom su podsetili na ovaj nerasvetljeni zločin i poručili da neće odustati od traženja istine.
Slavuj i Perenić su oteti 21. avgusta 1998. godine između Velike Hoče i Orahovca kada su krenuli u manastir Svetih Vrača u Zočištu da urade priču o povratku otetih monaha.
Predrag Slavuj, bratanac Đure Slavuja, kazao je da i nakon 26. godina ništa nisu saznali o njihovoj sudbini.
"Hvala kolegama novinarima koji se sećaju moga strica Đure i njegovog kolege. I posle 26 godina ništa nismo saznali, porodice sve to ubija, bar neka istina da se sazna", kazao je Predrag Slavuj.
Pored spomen ploče otetim kolegama novinari srpskih redakcija na Kosovu i članovi Udruženja novinara Srbije razvili su transparent na kome je na srpskom i albanskom jeziku napisano "Vratite nam naše kolege".
Predsednik Udruženja novinara Srbije Živojin Rakočević je istakao da smo svedoci da se 26 godina uvećava nepravda i nesloboda i poručio da će nestale kolege tražiti dok god bude ideje o slobodi i normalnom životu.
"Što se nas odavde tiče i onih koji godinama dolaze kod ove table koja je devet puta rušena i devet puta obnavljana mi znamo da ćemo ih tražiti dok nas bude, dok bude ideje o ovoj profesiji, dok bude ideje o slobodi, dok bude ideje o normalnom životu, ideje da se možemo pogledati u lica i u oči kao ljudi, mi ćemo tražiti svih 17 naših otetih, ubijenih i nestalih kolega", kazao je Rakočević.
Dodao je da je ponižavajuće da međunarodna zajednica, ovdašnje institucije i svi koji imaju neku moć nisu u stanju da formiraju komisiju koja bi se bavila ubistvima, otmicama i nestalim novinarima i medijskim radnicima.
"Naši zahtevi su stalni i stoje tu kao što i istina stoji tu i nikada ne možemo zaboraviti i nikada nećemo prestati da tražimo i da dolazimo na ovo mesto sa kog je počeo sunovrat i naše profesije i demokratije i života i on se produžio do dana današnjeg. Jer oni koji sprečavaju da se dozna ono što ogromna većina zna, vladaju ovim prostorom i jesu gospodari života i smrti. Istina će ih na kraju zaustaviti", kazao je Rakočević.
Predsednica Udruženja novinara Srbije na Kosovu Ivana Vanovac rekla je da se 26 godina sakupljaju sa istim zahtevom i apelom da se istraga ponovo pokrene i sudbina kolega rasvetli.
"Svake godine na ovaj dan, ali i na svaki dan kada se sećamo i pominjemo težinu, teskobu, neizvesnost naše profesije mi nećemo posustati u zahtevu da se istraga ponovo pokrene i počinioci privedu pravdi. Uduženje novinara Srbije zahvaljuje misiji Oebs što je ambasador misije sa nama. Međunarodna podrška nam puno znači i to je zadnja slamka za koju se hvatamo i zadnja nada da potraga za nestalima barem neće pasti u zaborav, ako ne nista drugo", kazala je Vanovac.
Šef misije Oebs na Kosovu Majkl Devenport poručio je da je rešavanje sudbine nestalih od suštinskog znacaja za pomirenje, dijalog i mir.
"U ime misije Oebs na Kosovu želim da pohvalim Udruženje novinara i njihove stalne napore u traženju odgovora i pravde za sve žrtve i njihove kolege. Misija Oebs pozdravlja nedavno usvajanje Rezolucije o nestalim i ubijenim novinarima od 1998-2005. godine na skupu Evropske federacije novinara u maju. Danas smo ovde da odamo poštovanje žrtvama, da pokažemo podršku porodicama i da se suprotstavimo nekažnjivosti u vezi sa ovim strašnim zločinima", kazao je Devenport.
Na mestu gde su poslednji put viđeni novinari postavljeno je obeležje na kome na srpskom i albanskom jeziku piše: "Ovde su 21. avgusta 1998. nestali novinari. Tražimo ih".
0 komentara