Vidovdanska svečana sednica u Domu kulture u Gračanici: Borba Srba na Kosovu traje vekovima
Vidovdanska svečana sednica Skupštine grada Prištine i Opštine Gračanica održana je danas u Domu kulture u Gračanici sa koje je poručeno da je Vidovdan dan kada Srbi postaju svesni svoje nacionalne snage, dok bitka i danas nije prestala.
Pre početka sednice izvedena je himna „Bože pravde“. Svečanoj sednici prisustvovale su delegacije iz Republike Srpske, Crne Gore, Severne Makedonije i centralne Srbije, kao i lokalni zvaničnici, pomoćnica direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Milena Parlić i zamenica direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Dušica Nikolić, koja je pročitala pismo Petra Petkovića u kojem se navodi da je Vidovdan srpski svenacionalni praznik, kada se sa ponosom ističe ono što je najbolje u srpskom narodu.
„Upravo na ovaj veliki srpski praznik najsvesniji smo naše nacionalne snage, jer sećanje na kosovske junake izbija na površinu i dušu svakog Srbina ispunjava ponosom. Na Vidovdan, svaki Srbin je deo jedinstvenog nacionalnog bića, a svako srpsko srce, čak i u najudaljenijem kutku ove planete, bije u saglasju i istim ritmom. I ovde, sa vama na Kosovu i Metohiji“, navodi se u pismu Petkovića koje je prisutnima pročitala Nikolić.
Kako je poručio Petković, iako mu je i dalje zabranjen ulazak na Kosovo, oseća punu prisutnost i duhovnu povezanost sa svima na Kosovu.
„Danas je dan kada nas Lazarev zavet, slava i naši slavni kosovski junaci obavezuju da više nego ikada čuvamo naše jedinstvo i slogu. Kolika je moć i značaj Vidovdana znaju i oni koji nam nisu naklonjeni i ne žele da Srbi budu vitalna i pobedonosna snaga na Kosovu i Metohiji. Nije slučajno što se prava Srba na Kosovu i Metohiji najbezobzirnije gaze u vreme ovog praznika, jer veruju da naš narod treba poniziti onda kada je najponosniji. Ne zabranjuju samo srpske trobojke, zabranjuju i sam pomen Vidovdana, gazeći naše najsvetije simbole i tekovine, pokušavajući da jednom neuništivom kolektivu oduzmu sećanje i dušu. Drska je i sama pomisao da slobodarski i ponosni srpski narod može dopustiti da mu bude oduzeto ono što ga narodom čini. Mogu da pokušavaju, ali sve im je uzalud, jer naš narod se seća svoje prošlosti, ali ima i jasno usmerenje ka sopstvenoj budućnosti“, ističe se u pismu.
Bilo je u našoj istoriji teških perioda i vekova u kojima je trebalo opstati, poručio je Petković, dodajući da i danas postojimo zato što su nam vidovdansko svetlo i sjaj oreola Svetog kneza Lazara davali pravac.
„Vidovdan je bio i ostao naše nacionalno svetlo u noći i to će biti dok god je Srba. Bez Vidovdana i države nema ni nas samih. Zato ovo nije dan kada oplakujemo svoj istorijski usud. Danas se, baš kao i u pesmi, srpski rod veseli i raduje, zato što je žrtvom najboljih među nama zaslužio život i opstanak. Braćo i sestre, ostanite ponosni na svoje slavne pretke i budite uvereni da će, ako se trudimo da im budemo dostojni, vidovdansko svetlo biti ne samo zvezda u noći, već i naša sjajna zora. Naši lični životi su samo treptaj u životu srpskog naroda, ali svako ko je jednom dotakao kamen Gračanice zna da nas to ne čini malim i beznačajnim, već velikim i veličanstvenim, jer smo deo jednog dugog i neprekinutog niza i jednog slavnog i besmrtnog naroda. Neka vam u teškim trenucima taj osećaj ulije snagu i odlučnost da trajete i ostanete na našem svetom i stradalnom Kosovu i Metohiji. Sav srpski narod i država Srbija, na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, jesu i biće uvek uz vas i ispred vas, u naporima i radu za bolju i mirniju budućnost. Uz ove reči želim da vam svima čestitam Vidovdan, neka nam je blagosloven“, dodaje se u pismu.
Protojerej Darko u besedi Eparhije raško-prizrenske Srpske pravoslavne crkve kazao je da Srbi kao narod imaju svetorodnu lozu Nemanjića, iz koje je proistekao zavet Svetog Save, ali i zavet Svetog kneza Lazara i ostalih svetih mučenika i novomučenika srpskih.
„Zavet po kojem smo naučili kako treba da se umre da bi se zaslužilo Carstvo Božije. Knez Sveti Lazar imao je samo jednu stvar da kaže: ‘Zemaljsko je za maleno carstvo, a Nebesko je uvek i doveka’. Znao je Sveti Knez šta je večno i šta će dobiti time ako se za njega opredeli, ali i šta će izgubiti. A jedino što je imao da izgubi jeste život. I ne samo on, nego i svi oni koji su ga pratili, koji su bili u stroju sa njim i koji su se borili protiv onih koji su došli da nas porobe. Kao što je Miloš Obilić rekao: ‘Srbija nije šaka pirinča da je pozoba svaka vrana koja na nju sleti’. Biće potrebno mnogo snage dok se taj orah ne slomi — mali, ali snažan narod koji se opredelio za večno, za ono što traje“, naveo je protojerej.
On je dodao da je vojnicima u vreme Kosovskog boja bilo lakše da prate vojskovođu kao što je bio knez Lazar, koji je, kako je rekao, branio veliku svetinju.
„Tada je bilo lakše ići u borbu protiv nadmoćnijeg neprijatelja, jer su svi, od Kneza Lazara do poslednjeg vojnika, imali Hrista u sebi. Svi su se sjedinili sa Hristom i pričešćem primili snagu. A onaj ko ima Boga za saveznika, čovek mu ništa ne može, bez obzira na brojnost i snagu. Knez Lazar je rekao da ne odlučuje po sili neprijatelja, već po tome koliko je svetinje koju brani. I odbranio je veliku svetinju, i od tada do danas idemo tim putem, nadajući se Carstvu Nebeskom. Jeste teško, ali to je taj put i to opredeljenje“, kazao je protojerej.
Gradonačelnik Gračanice Novak Živić istakao je da Kosovska bitka za Srbe nije davno završeno poglavlje.
„Danas ne stojimo samo pred ljudima, stojimo pred precima, savešću i istorijom. Za nas Kosovska bitka nije završena stranica. Ona živi u svakom našem danu, u zvonima manastira i u svakom čoveku koji je ostao ovde. Naši preci nisu birali lakši put, već put časti. Sačuvali su nam svetinje i zemlju, a na nama je da budemo dostojni njihove žrtve“, rekao je Živić.
On je dodao da se i danas vodi bitka.
„Nema topova i rovova, ali postoji podmuklije oružje – pokušaj da se izbriše pamćenje, prisvoje svetinje i izbriše trag našeg postojanja. Mi nismo došljaci, već čuvari ove zemlje. Ne tražimo tuđe, već pravo da živimo u miru i čuvamo svoje dostojanstvo. Znamo koliko je život ovde težak, ali to je krst naše generacije“, rekao je Živić.
Pozvao je na slogu i jedinstvo i poručio Srbima iz centralne Srbije, Crne Gore, Republike Srpske i dijaspore da je Kosovo „živo onoliko koliko je živa veza sa narodom“.
„Svaki dolazak u Gračanicu, Dečane i Pećku patrijaršiju dokaz je da smo jedan narod. Danas se ne okupljamo da oplakujemo prošlost, već da potvrdimo zavet da ćemo čuvati ono što su preci ostavili“, rekao je on.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić istakao je da je Kosovo kolevka duhovnosti i identiteta.
„Ovde su temelji naše kulture i vere. Kosovo i Metohija nisu samo prostor, već deo duše svakog Srbina. Iz Trebinja vam donosimo poruku – niste sami“, rekao je Ćurić.
V.d. predsednika Privremenog organa Grada Prištine Dejan Miladinović kazao je da je Vidovdan svakodnevno stanje Srba na Kosovu.
„Vidovdan nije samo datum, već naše svakodnevno stanje. Naš opstanak je naša pobeda. Svaka kuća i svako dete dokaz su postojanja“, rekao je Miladinović.
Dodao je da je borba za mlade ključna i da je potrebno obezbediti uslove da ostanu na Kosovu.
Na kraju skupa uručena je Vidovdanska povelja Prosvetnoj zajednici Kosova i Metohije, kao i priznanja Eparhiji raško-prizrenskoj, humanitarnoj organizaciji „Majka devet Jugovića“, Danijeli Simonović i Zoranu Nedeljkoviću.
Program je upotpunjen nastupima Ansambla „Venac“ i Ansambla „Kolo“, kao i recitacijom pesme „Punoletstvo smrti“ Ratka Popovića.
Obeležavanje Vidovdana u Gračanici nastavlja se večeras Pesničkim bdenijem, dok će sutra biti služena liturgija i parastos kosovskim junacima na Gazimestan
0 komentara