Bandić: Nijedan srpski vojnik u Unifilu nije povređen, osudili smo napade Izraela na mirovnjake

Predrag Bandić
Izvor: Print Screen/You tube

Vršilac dužnosti pomoćnika ministra za politiku odbrane Predrag Bandić izjavio je da niko iz jedinica Vojske Srbije, koje su deo mirovne operacije Ujedinjenih nacija u Libanu (UNIFIL), nije povređen u nedavnim izraelskim napadima na mirovnjake i da nema ugrožavanja njihove bezbednosti. Demantovao je tvrdnje pojedinih medija da Srbija nije potpisala pismo osude izraelskih napada na mirovnjake UN, već da joj je samo trebalo više vremena budući da mora da ima u vidu sopstvene interese, piše RTV.

Bandić je za RTV rekao da se situacija neprekidno prati preko operativnog centra sistema odbrane, da je Srbija u neprekidnoj komunikaciji sa nadležnim organima u Ujedinjenim nacijama, kao i na terenu sa komandama španskog i italijanskog kontingenta, gde su raspoređeni naši pripadnici.

"Da odmah budemo jasni, do ovog trenutka nije bilo ni jednog direktnog napada na pripadnike našeg kontingenta tamo. Oni su se našli u zoni eksplozije i kontigent Ujedinjenih Nacija nije bio napadnut direktno tamo", istakao je Bandić.

Penzionisani brigadni general vojske Srbije je podsetio da je misija Ujedinjenih nacija uspostavljena još 1978. godine i jedna je od najstarijih misija nakon završetka ratnih sukoba na tom prostoru.

Prema njegovim rečima, Srbija daje značajan doprinos misijama Ujedinjenih nacija i Evropske unije

"Ovaj današnji izgled misije uspostavljen je rezolucijom 17 01 2006. godine, kada je UN misija i dosegla sadašnji nivo od 10.500 mirovnjaka iz 50 različitih zemalja. Srbija jeste ozbiljan kontributor, ali svakako da neke druge zemlje značajno tamo doprinose. To je jedan međunarodni napor da se obezbedi prostor na kojem je bilo krvavih sukoba. Mi tamo imamo tačno 182 pripadnika i to je naša najveća kontribucija u mirovnim misijama. Mi smo prepoznati u svetu kao neko ko daje značajan doprinos misijama Ujedinjenih nacija i Evropske unije. Time mi širimo i ugled Srbije, a i Vojske Srbije, kao jednog pouzdanog interoperabilnog i sposobnog partnera. Naš kontigent se, na bilateralnoj osnovi, nalazi u sastavu mirovnih snaga Španije, gde se nalazi jedna mehanizovana pešadijska četa od 130 pripadnika, i u sastavu italijanskog kontingenta imamo jedan vod od 38 pripadnika za zaštitu snaga", objašnjava on.

Za poziv Izraela da UNIFIL napusti svoje položaje u južnom Libanu, Bandić kaže da je apsolutno suprotan misiji Ujedinjenih nacija, jer je 2006. godine rezolucijom UN dat zadatak mirovnim snagama da uspostave zonu razdvajanja između izraelskih i libanskih snaga.

"To je pod broj jedan, da spreče dalja oružana sukobljavanja i da omoguće libanskim snagama da uspostave suverenitet nad svojom teritorijom. Ni danas nije ratifikovana granica između Libana i Izraela, već su Ujedinjene nacije uspostavile takozvanu plavu liniju, koja predstavlja zonu razgraničenja. Kontigent je zato tamo i podržan je od 50 zemalja, ogroman je i uspostavljen je da bi sprečio ratna sukobljavanja", ističe on.

Povodom medijskih izveštaja da Srbija nije potpisala saopštenje većine zemalja koje imaju svoje mirovnjake u Libanu, a kojim se osuđuju izraelski napadi na mirovnjake Ujedinjenih nacija, Bandić kaže da ti medijski navodi nisu tačni.

"Evo, da krenem obrnutim redom. Za nas je mnogo važnije da su se tome pridružili Španija, Italija i stalne članice Saveta bezbednosti UN, kao što su Kina i Francuska. Netačna je informacija da se Srbija nije pridružila osudi Izraela. Tačna informacija je da su se ovom pismu pridružile 44 zemlje od 50 zemalja kontributora, među kojima i Srbija", navodi on.

Bandić dodaje da se Srbija pridružila pismu neposredno pre zatvaranja roka.

"Konačnu odluku o tome ne donosi niti Vojska Srbije, niti Ministarstvo odbrane. Ovim upravlja Ministarstvo spoljnih poslova, u skladu sa spoljno političkim interesima Srbije. Svakako da smo na liniji da trebaju da se podrže ovakve inicijative, iz prostog razloga što imamo vojnike na terenu tamo i zato što zajednički sa tim zemljama koje su potpisale pismo doprinosimo miru na tom prostoru",objašnjava on.

Bandić podseća da je istu inicijativu dala i Evropska unija, kojoj se Srbija bez razmišljanja priključila, ali da prilikom takvih glasanja Srbija mora da vodi računa, pre svega, o sopstvenim spoljno-političkim interesima.

"Dobro moramo da izvagamo šta je u tom trenutku interes Srbije jer se nalazimo u jednoj specifičnoj situaciji. Ja nisam rekao da mi nismo hteli da potpišemo… daleko od toga. Nego je, jednostavno, trebalo vremena da se razmisli da li iza toga postoji još nešto što može biti od uticaja na spoljnu politiku. Nijedna od ovih navedenih zemalja, npr. Velika Britanija ili njima slične, nisu izloženi takvoj situaciji kao Srbija", ističe on.

Bandić dodaje da, kada se pojavljuje u međunarodnoj areni, Srbija pre svega moramo da pođe od svojih interesa, jer se nalazi u specifičnoj situaciji i mora da izvaga odluke.

"Sada možemo da kažemo da je Poljska zemlja inicijator ovog pisma, ali iz mnogih inicijativa Poljska je isključila Srbiju samo zbog toga što mi nismo uveli sankcije Ruskoj federaciji. Moramo imati u vidu i činjenicu da Ministarstvo odbrane Poljske nije još uvek primilo našeg ambasadora u kurtoaznu posetu. Kada smo ustanovili da ovde nema ništa osim onoga što je naš zajednički interes, svih kontributora zajedno, potpuno je jasno da će Srbija, kao jedna od zemalja osnivača Ujedinjenih nacija, da stane iza ovoga", zaključuje on.