Baša: Ne verujem da će Ustavni sud doneti privremenu meru

Dimalj Baša
Izvor: Kosovo Online

Predsednik Skupštine Kosova Dimalj Baša izjavio je da ne veruje da će Ustavni sud, u odluci o žalbi Srpske liste na izbor Nenada Rašića za potpredsednika parlamenta, doneti privremenu meru. Sa druge strane, veruje, kaže da albanske stranke treba da pronađu volju i da sarađuju međusobno, preneo je RTK.

Baša je za RTK rekao ne mislim da Ustavni sud ima osnov za slučaj.

„To se pokazalo i poslednji put, kada je Emilija Redžepi ostvarila svoje ustavno pravo. To je odluka parlamenta, sa Rašićem i Redžepi kao potpredsednicima. Rašić je izabran nakon što su iscrpljene sve opcije koje pruža Poslovnik o radu i bilo bi potpuno apsurdno misliti da se uskraćuje pravo potpredsedniku koji pripada srpskoj zajednici, a koji predstavlja srpsku zajednicu i deluje u skladu sa Poslovnikom. Zato ne verujem da će biti privremene mere. Poslaćemo naše komentare, međutim, sud će to potpuno ignorisati, jer ne postoji nijedan validan argument“, rekao je Baša u intervjuu za RTK.

Naveo je da je u poslednjem nastavku konstitutivne sednice ponudio priliku srpskoj većini da ponude svoja imena, ali da devet njih nije dobilo dovoljno glasova.

Bilo bi, tvrdi, neustavno da nije dao priliku Nenadu Rašiću, čiji je izbor, kaže, u potpunom skladu sa Ustavom, zakonima i Poslovnikom o radu Skupštine.

Kada je reč o formiranju nove vlade, kaže da ti zavisi od mandatara i da treba sačekati do nedelje, do kada je rok da Aljbin Kurti poslanicima iznese predlog.

„Da li ima dovoljno glasova? To zavisi od mandatara odnosno premijera u tehničkom mandatu Albina Kurtija. Rok je do nedelje, tako da treba da sačekamo do nedelje da vidimo kada će se sazvati sednica i kako će se procedura odvijati“, rekao je Baša.

On je ukazao da albanske stranke treba da pronađu volju da sarađuju međusobno.

Uveren je da će, pre ili kasnije, ove stranke sarađivati jer, kaže, „nemaju gde drugde da idu“.

„Ne mislim da bi bilo koji pojedinac iz bilo koje partije trebalo da bude prepreka da Kosovo ide napred. U to sam uveren. Znam da se ovde godinama borilo za pozicije. Mene ne impresionira nijedna funkcija. Smatram da su to odgovornosti koje nas obavezuju da radimo za Kosovo i daju nam još veće obaveze, ali ni u jednom trenutku ne vidim funkciju kao nešto što bi trebalo da drži celo Kosovo kao taoce“, dodao je Baša.

OVK vrhunac naše slave i istorije

Govoreći o OVK i procesu protiv njenih bivših vođa, Baša je rekao da OVK nema nikakve veze sa zajedničkim zločinačkim poduhvatom, jer, kako je naveo, „ne možete biti kriminalac kada branite kućni prag“.

„OVK je bila vrhunac naše slave i istorije“, rekao je Baša, koji se, inače, pre par meseci suočio sa oštrim kritikama javnosti nakon što je objavljeno da je bio koautor teksta objavljenog pre 13 godina, u kojem je OVK dovedena u vezi sa kriminalom i trgovinom drogom.

Baša je nedavno objavio da je njegovo ime uklonjeno iz koatuorstva, a prethodno je objasnio da je on u tom akademskom radu bio autor samo jednog poglavlja, koje nije imalo veze sa OVK. To, međutim, nije umanjilo ljutnju veterana OVK, koji su, između ostalih, tražili Bašinu smenu.