Drecun: Izjave Kurtija pokazuju nespremnost Albanaca na suživot sa Srbima
Ponašanje Samoopredeljenja i njenog lidera Aljbina Kurtija pokazuje punu nespremnost Albanaca na suživot sa Srbima i preuzimanje odgovornosti za pogrom, uz tendenciju vođenja politike u kojoj je dominantna antisrpska nota, rekao je doskorašnji predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije Milovan Drecun dodajući da težak položaj srpske zajednice koriste međunarodna zajednica i Priština za političku trgovinu.
"Ne radi se ništa drugo osim što se širi mržnja prema Srbima", podvukao je Drecun u jutarnjem programu RTS-a.
Ukazao je da, iako je potvrđeno da Srbi nisu krivi za utapanje srpskih dečaka, Kurti istrajava na stereotipima da su Srbi odgovorni.
"Kada pogledate i u vezi Račka, hapšenja onih koji govore o tome, vidite stereotip da su Srbi krivi za sve, a da Albanci nisu počinili nikakve zločine. To zabrinjava", dodao je Drecun.
Ukazao je da nisu otklonjene posledice martovskog pogroma, koji je bio samo jedna karika događaja koji je trebalo da potpuno očisti Kosovo od Srba, i da je time sprečeno da Srbi mogu da se vrate i nastave život tamo odakle su proterani.
Naglasio je da je veoma interesantno pitanje političke pozadine onoga što se desilo, jer je čitava akcija albanskih separatista imala politički cilj.
"Prethodila je politička priča. U UN prihvaćen je plan šefa Unmika koji je predviđao "standardi pre statusa". Albanci su tražili proglašenje nezavisnosti. U planu Unmika je rečeno da ako ispune standarde onda 2005. sledi provera i može da se razgovara o statusu. Albanci nisu bili zadovoljni time i izašli su sa tezom "prvo status pa standardi". Da bi naterali međunarodu zajednicu da pređu na tu priču trebalo nasilje kako bi zastrašili svet", ukazao je on.
Podsetio je da je Veton Suroi otvoreno rekao da je pogrom bio ustanak protiv međunarodnih snaga na Kosovu.
"Bio je potreban snažan talas nasilja da pokažu da su spremni na primenu sile. Posle pogroma međunarodna zajednica počela je da se ponaša u skladu sa albanskim zahtevima, i to je dovelo do jednostranog proglašenja nezavisnosti 2008. godine", objasnio je Drecun.
Istakao je da je glavni organizator pogroma Narodni pokret za Kosovo, ista leninističko-marksistička grupacija koja je formirala svoje vojno krilo OVK.
Drecun je naveo da je nemački javni servis ZDF emitovao prilog u kojem se govori da je nemačka obaveštajna služba BND presrela razgovore kosovskih lidera i da je znala za namere sprovođenja nasilja.
To što niko nije reagovao, i ponašanje dela Kfora, pokazuje, smatra, da je postojala jedna vrsta tolerancije prema nasilju nad srpskim narodom.
Drecun kaže da, iako međunarodna zajednica dobro razume loš položaj srpske zajednice, to koristi za svoju politiku trgovine.
"Srbi su dovedeni u ulogu kolektivnog taoca za ciljeve koje žele da postignu međunarodna zajednica i Priština", podvukao je on.
Kazao je da je otvaranje pitanja mogućeg članstva Kosova u Savetu Evrope navela Prištinu da pristane na nove razgovore.
Dodao je da se Beograd ucenjuje teškim položajem srpskog naroda kako bi se naterao na defakto priznanje Kosova.
"Sve što se radi srpskom narodu izuzetno se odražava na državu Srbiju. Dozvoljavanjem Kosovu da sprovodi jednostarne akcije ima za cilj vršenja pritiska na Beograd", naglasio je Drecun.
0 komentara