Milić: SAD i EU imaju alate za odvraćanje od jednostranih poteza, Priština se uzda u Nemačku

Dimitrije Milić
Izvor: Kosovo Online

Programski direktor organizacije "Novi treći put" Dimitrije Milić ocenio je da zemlje Kvinte, a pre svega SAD i EU, „imaju alate“ za odvraćanje Kosova od jednostranih poteza, uključujući i otvaranje glavnog mosta na Ibru, a da Priština očekuje da bi Nemačka i Velika Britanija mogle tome da se suprotstave.

On je objasnio da je za Prištinu najveći rizik ukoliko EU direktno, zajedno sa SAD, zapreti konkretnim negativnim merama i nekim oblikom sankcija.

"To bi bio najveći alat za odvraćanje. I to bi podrazumevalo sve države koje se manje ili više ne slažu sa tom odlukom bez obzira da li su to javno proklamovale ili ne. Ukoliko to bude zvanična američka i evropska pozicija, poruka je vrlo jasna“, izjavio je Milić za Kosovo onlajn.

On je kazao da su zemlje članice Kvinte do sada pokazale jedinstvo po pitanju suprotstavljanja odluci o jednostranom otvaranju glavnog mosta na Ibru, a da se Priština nada da bi Nemačka i delimično Velika Britanija mogle da po tom pitanju imaju „nešto pomiriljivije tonove“.

„Do ovog trenutka nismo čuli ni jednog zvaničnika iz Kvinte, iz bilo koje države Kvinte, ko je javno podržao ovu odluku. Čak naprotiv, videli smo nekoliko zvaničnika, predstavnika ovih država koji su osuduli ovu odluku i smatraju je nepotrebnom eskalatornom merom. To smo mogli da čujemo iz Francuske, SAD... Ono što pretpostavljam, postoji kao očekivanje Prištine da bi Nemačka mogla da ima nešto više pomirljiv ton u odnosu na konkretno delovanje. Pretpostavljam i Velika Britanija, ali više oslanjajući se na prethodne obrasce“, kazao je Milić.

Podsetio je da je prethodna vlada Velike Britanije na čelu sa Konzervativcima, ali i kroz Odbor za spoljne poslove parlamenta „definitino stajala na pozicijama Prištine“.

„S obzirom da je došlo do promene vlade u Velikoj Britaniji nismo još videli toliko jasne pozicije Laburističke partije po ovom pitanju zato što se tom temom nije bavila“, navodi on.

Kada je reč o stavu Nemačke, Milić ne isključuje mogućnost promene „tona“ u odnosu na ostale članice Kvinte.

„Pretpostavljam da u ovoj ponudi država najviše bismo mogli da vidimo od Nemačke neki ton koji bi mogao da bude različit, ali ga još ne vidimo, makar ne javno“, zaključio je Milić.