Rama: Sa Vučićem imam dobar odnos iako se ne slažemo po pitanju Kosova
Premijer Albanije Edi Rama rekao je da sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem ima dobre lične odnose, iako se njivovi stavovi razilaze po pitanju nezavisnosti Kosova, dodajući da do pomirenja Kosova i Srbije u jednom trenutku mora doći, prenosi nemački Frankfurter Rundšau.
Rama je istakao da to što Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova ne utiče na integraciju Albanije u EU
"Mi smo jedan narod, iste krvi i govorimo istim jezikom. Ali mi živimo u dve države. Pomirenje između Kosova i Srbije će potrajati. Ali ko bi rekao da će Nemci i Francuzi ponovo biti bliski partneri nekoliko godina posle Drugog svetskog rata. Potrebna je vizija i političko vođstvo da bi se ovaj proces pokrenuo napred. Ali siguran sam da će do pomirenja doći, nema povratka", kazao je Rama.
Albanski premijer je dodao da je sramota EU što još uvek nije ukinula vize za građane Kosova.
"Stanovnici Kosova su jedini narod na našem kontinentu kome nije dozvoljeno da putuje. Oni su ranije živeli u Jugoslaviji i Srbiji i mogli su slobodno da putuju. Sada su nezavisni i slobodni od diktature, ali ih njihovi oslobodioci drže u nekakvom zatvoru", dodao je Rama.
Naglasio je da Srbija ne podržava rat u Ukrajini, ali da zavisi od Rusije.
"Mnogo smo propatili od Sovjetskog Saveza i Kine. Zato smo proamerički orijentisani. Srbija ima drugačiju priču, Beograd ni na koji način ne podržava Putinov rat. Ali predsednik Srbije Aleksandar Vučić ima problem, privreda Srbije u velikoj meri zavisi od ruskog gasa i nafte", dodao je on.
Rama je naglasio da, i pored različitih stavova po pitanju Kosova, sa Vučićem ima dobar odnos.
"Imamo dobar lični odnos, čak i ako se povremeno ne slažemo. Na primer, on kaže „takozvano Kosovo“. A ja kažem „nezavisna država Kosovo“. Sada naše razlike rešavamo na civilizovan način", zaključio je Rama.
0 komentara