Srpska lista: Na delu je politički progon srpskog naroda
Predstavnici Srpske liste ocenili su upad kosovskih vlasti u srpske institucije na severu Kosova kao politički progon srpskog naroda, jer su te ustanove pružale usluge građanima. “Ovde nije pitanje Igor Simić ili Zaporožac, ovo je pitanje naroda, odnosno kako će narod bez tih usluga", kazao je Član Predsedništva Srpske liste Igor Simić na konferenciji za medije.
Simić je rekao da će se predstavnici srpskih institucija koji su dobili pozive za saslušanja odazvati pozivima i da će jasno i glasno reći da su radili u korist građana svih nacionalnosti, te da nikada nisu falsifikovali dokumente za šta ih optužuju prištinske vlasti.
Kako ističe, o postojanju srpskih institucija kosovske vlasti su znale, to nije ništa novo.
U tom kontekstu dodaje da se u Briselu pregovaralo o načinu njihovog funkcionisanja.
"Te institucije su pružale legalne usluge svim građanima, pandan njima ne postoji", kazao je Simić i naveo da se radi o tome što građani neće imati gde da prijave rođenje, da se venčaju, prijave smrt.
Preti se i Univerzitetu
Ističe da se ovih dana mogu čuti najave za otvaranje mosta na Ibru, ali i o upadu u druge institucije.
"Preti se i Univerzitetu. Ovo je trenutak da međunarodna zajednica pokaže svoje lice, da li će to učiniti videćemo, ali ovo je taj trenutak. Mi ćemo se odazvati pozivu, delimo sudbinu naroda, nećemo biti prvi Srbi koji su na saslušanju", kazao je Simić.
Podsetio je i da je 2013. godina Skupština u Prištini usvojila zakon kojim je ratifikovala Briselski sporazum koji se bavio time kako da funkcionišu srpske institucije i u kosovskom sistemu.
"Ove institucije su apsolutno legalne i u skladu sa zakonom. Srpska lista je oduvek pozivala na mir i suzdržanost, i sada pozivamo na mir i suzdržanost. Odazvaćemo se pozivu i reći jasno i glasno ovo je politički progon srpskog naroda i ovo je deo šireg plana institucionalnog progona sa Kosova svega što je srpsko", poručio je Simić.
Saslušanje
Simić je potvrdio da su poziv za saslušanja dobili on i Ivan Zaporožac, dok Radojević nije dobio poziv, ali je čuo šta se priprema, pa je, kako navodi Simić, kao odgovoran građanin otišao sam.
Navodi da je poziv za saslušanje dobio preko poruke na viberu, dok je Zaporožac poziv dobio lično.
Saslušanje Zaporožcu je zakazano za 11 časova, dok je Simiću zakazano za 16 časova.
Istakao je i da niko od radnika iz institucija koje su blokirane neće ostati bez svojih prinadležnosti, kao i da se ulažu maksimalni napori da se omogući rad tih institucija.
Otvoreni za razgovore
Simić navodi da se situacija dramatično menja iz sata u sat, te da se ne mogu predvideti sledeći koraci Aljbina Kurtija i prištinskih vlasti.
"Ne možemo da predvidimo koji će biti sledeći potezi, znamo da će biti na štetu Srba, samo to. Odgovornst je na međunarodnoj zajednici. Dobili su mandate od UN, Generalne skupštine UN da osiguraju mir, bezbednost i sigurnost za sve građane, a možemo se složiti da nema mira, sigurnosti, bezbednosti. Mi smo uvek bili otvoreni i sada smo otvoreni za razgovore sa međunarodnom zajednicom", kazao je Simić.
Na pitanje da li Srpska lista snosi deo odgovornosti za sva dešavanja, Simić navodi da je to isto kao kada bi neki kriminalac i lopov upao u nečiji stan i prekinuo njihov porodični život jer je snažniji.
"Onda ja dođem kod vas i pitam da li osećate odgovornost što je nasilnik upao u vaš posed i onemogućio vam da živite normalan život", dodao je i istakao da je u 10 godina Srpska lista radila isto - pozivala na mir, suzdržanost, na međunarodne akte po kojima je međunarodna zajednica garantovala da će narod živeti u miru.
Obaveza međunarodne zajednice
Ističe da se međunarodna zajednica obavezala da će biti mir, da će biti ZSO, da će institicije u koje su upali sa puškama biti deo Zajednice.
Podsetio je i na izjavu Gabrijela Eskobara da građani koji žive na Kosovu, a imaju, kako Eskobar kaže, dvostruke pasoše, imaju pravo na dvostruku zaštitu, a ne na diskriminaciju.
"To su njegove reči, Srpska lista je učinila sve što je mogla da se kroz institucije bori za srpski narod", kazao je.
Ukazuje da ne znaju koji je sledeći Kurtijev potez.
"Krenuo je silom i ne znamo kada će stati, kada neko ima silu sve može da poremeti, da vam oduzme život, čast i obraz gubite sami. Kada su upali u PO u Štrpcu, izdali su saopštenje, kada su upali u ambulantu u Prištini, izdali su saopštenje, da ne idem u prošlost i tada smo predstavnicima Kvinte rekli 'još koliko imate saopštenja u fioci do onog zadnjeg da nema Srba na Kosovu', 'da li ste ponosni kada završavate mandat i kada se setite kako su Srbi živeli kada ste došli i kada vidite kako danas žive'", ispričao je Simić.
Policija nije imala nalog
Predsednik Srpske liste Zlatan Elek, odgovarajući na pitanja novinara u vezi sa nalogom po kojem je Kosovska policija postupala kada je upala u srpske institucije, kazao je da su prilikom prošlog upada u KBC Kosovska Mitrovica dobili nalog na albanskom jeziku, a da tokom ovog poslednjeg upada uopšte i nisu dobili nalog.
"Ovde se ne poštuje zakon, ne postoji, videlo se po upadu u Kliničko-bolnički centar. U momentu ulaska pretresena je kotlarnica i vešernica na očigled medicinskih radnika i pacijenata koji nisu dužni to da gledaju. Zamolili smo da nam pokažu nalog - prošli put smo dobili nalog na albanskom, ovog puta nismo ni dobili nalog. Tražili su puške, raketne bacače, a mi nikakav nalog nismo dobili", kazao je Elek i naveo da bi pitanje o nalogu trebalo postaviti Kosovskoj policiji i tužilaštvu.
Upitao je i gde su sudske obdukcije ljudi ubijenih u Banjskoj i da li je moguće da se čeka godinu dana na to.
Kako je kazao, svaki put na sastancima sa predstavnicima međunarodne zajednice opominju na Kurtija.
"Mislim da je sada cilj da se pod agresijom političkih partija Samoopredeljenja ugasi Srpska lista i uz to kompromituje SPC i druge srpske institucije da bi se obesmislila ZSO i onda da se da nekim drugim podobnim Srbima koji deluju kroz političke partije ili nevladine organizacije omogući da budu u dosluhu sa Samoopredeljenjem", kazao je.
Treba nastaviti dijalog
Na pitanje da prokomentarišu izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je rekao da bi rado otišao u Kosovsku Mitrovicu kada bi mu to dozvolile albanske vlasti i predstavnici međunarodne zajednice, Elek kaže da protokol dolaska bilo kog zvaničnika nije promenjen.
"To je prva stvar", kazao je i odgovarajući na pitanje vezano za dijalog Beograda i Prištine dodao da Srpska lista smatra da treba učestvovati u dijalogu.
Kako kaže, napomenuli su šta bi Beograd njima mogao da pomogne i ne bi o tome za sada govorio u javnosti, ali veruje da će vrlo brzo to srpski narod osetiti.
0 komentara