Vujović: Prosrpske partije u Vladi Crne Gore pokušavaće da odnose sa Kosovom vrate unazad

Zlatko Vujović
Izvor: Kosovo Online

Profesor na Fakultetu političkih nauka u Podgorici i predsednik UO Centra za monitoring i istraživanja Zlatko Vujović ocenjuje da se posle ulaska u Vladu Crne Gore predstavnika srpskih političkih partija od njih može očekivati da pokušaju gde god budu mogli da spuste nivo odnosa sa Kosovom na minimalni i da ih vrate unazad.

Ako bi nova vladajuća većina duže opstala, on ne isključuje ni mogućnost donošenja odluke o povlačenju priznanja Kosova.

"Trenutna vlada Crne Gore, odnosno većina u kojoj dominiraju prosrpske i proruske partije, ima negativan stav prema Kosovu i prema kosovskoj nezavisnosti i nije zainteresovana za dobrosusedske odnose sa Kosovom. Ono što će oni verovatno taktički raditi je da će se potruditi  kada je reč o delovanju nekih ministarstava, kao što je ministarstvo spoljnih poslova ili evropskih integracija, da to ne bude alarmantno ponašanje za naše zapadne partnere, da ne bi ugrožavali neke svoje interese. Međutim, gde god budu mogli, oni će u narednom periodu pokušavati da spuste nivo odnosa sa Kosovom na minimalni i da te odnose vrate unazad. Kada govorimo o eventualnom povlačenju priznanja to je teško raditi u ovom trenutku zbog pritiska Zapada, ali u neko dogledno vreme, ukoliko bi ova vladajuća većina ostala, ne bih isključio ni tu mogućnost, posebno u slučaju da nešto krene loše sa evropskim integracijama", kaže Vujović za Kosovo onlajn.

Kako dodaje, "šagarepa - da Crna Gora može biti u EU 2030. godine, sa jedne strane utiče da su neki više motivisani, a s druge strane utiče tako da se povećava pritisak Belograda koji pokušava da na svaki način zaustavi ulazak Crne Gore u EU". Ističe da se radi o složenom odnosu isprepletenih interesa i intervencija, u kojem se nekad ne zna koji će biti potez crnogorske vlade. 

"Ukoliko bi se desilo da perspektiva evropskih integracija bude gotovo nepostojeća, ukoliko bi se desilo da se to sruši pod pritiskom Beograda, onda ova vladajuća koalicija ne bi imala neki motiv da održava odnose sa Kosovom. Kao što su usvojili Deklaraciju o Jasenovcu iako je stav zapadnih partnera bio da to ne rade, tako u nekom trenutku kada Mandić i Knežević budu želeli da dokazuju lojalnost zvaničnom Beogradu ne treba isključiti ni takvu odluku jer za nju nije ni potrebno da glasa parlament, potrebna je većina u vladi, a sada je ta većina u vladi prilično drugačija nego što je izgledala pre rekonstrukcije", navodi Vujović. 

On, ipak, ukazuje da je rekonstruisana vlada izuzetno nestabilna iako ima dve trećine poslanika u crnogorskom parlamentu, koliko god to, kako kaže, zvučalo apsurdno jer bi broj poslanika koji podržava vladu trebalo da bude osnovni kriterijum njene stabilnosti. 

"Ovde je međutim reč o veoma raznorodnim, s jedne strane, programskim i identitetskim političkim partijama, a s druge strane i ogromnom personalnom nepoverenju između lidera tih partija. Neki su napravili salto mortale. Bošnjačka stranka je suprotno stavovima biračkog tela, zarad prilično velikih benefita za njihovo rukovodstvo, odlučila da podrži Andriju Mandića, Bečića i Spajića, ali s druge strane, to je prouzrokovalo ogromne turbulencije unutar partije i već je jedan deo funkcionera te partije osnovao drugu partiju, Bošnjački demokratski pokret i ostaje pitanje kako će to uticati na rejting Bošnjačke stranke", kaže naš sagovornik.

Ističe i da će na stabilnost rekonstruisane vlade uticaj imati rezultat predstojećih lokalnih izbora u Podgorici, na kojima prema nekim procenama, kako dodaje, sadašnja vladajuća koalicija koja ima dve trećine poslanika u nacionalnom parlamentu teško može da se nada  apsolutnoj većini. 

"Mislim da će ostati daleko od potrebne većine da formiraju vlast, a ukoliko bi se desilo da lider vladajuće većine Pokret Evropa sad gospodina Milojka Spajića doživi, kao što mnogi analitičari očekuju, drastičan pad podrške u Podgorici, gde su imali skoro 25, 26 odsto, onda bi se desilo da bi pritisak na vladu bio toliki da bi ona verovatno pala i otišlo bi se na nove izbore. Najmanje realan scenario je da ova vlada sa ovom vladajućem većinom preživi. Možda premijer preživi nekom novom rekonstrukcijom, ali ova vladajuća većina ima minimalne šanse da preživi", mišljenja je Vujović.