Stejt department: Pretnja od terorističkih napada u Severnoj Makedoniji "umereno visoka"

Glavni problem Severne Makedonije 2021. godine bio je povratak stranih boraca iz Sirije i Iraka, navodi se u najnovijem izveštaju Stejt departmenta o terorizmu u svetu za 2021. Prema izveštaju, pretnja od terorističkih napada u toj zemlji je "prosečno visoka" ili srednja.
U Severnoj Makedoniji, Srbiji, Kosovu, Albaniji i Grčkoj, tokom 2021. godine nije bilo terorističkih incidenata.
Povratak stranih terorističkih boraca u Severnu Makedoniju, a takve aktivnosti su zabeležene i na Kosovu, predstavlja problem "s obzirom na mogućnost da ova lica mogu da sprovedu nasilne ekstremističke ćelije, da napadnu planove i radikalizuju druga lica".
Prema podacima Nacionalne komisije za borbu protiv nasilnog ekstremizma i terorizma, oko 143 državljana Severne Makedonije (bez dece) je u poslednjih nekoliko godina putovalo u Siriju, Irak ili obež zemlje da bi se pridružilo terorističkim grupama. Od toga, 133 osobe su muškarci, deset su žene, 38 je ubijeno, 79 je vraćeno, petoro se veruje da je ostalo u Siriji, a dvoje su u zatvoru u izbegličkom kampu. U međuvremenu, 16 ljudi, 11 muškaraca i pet žena, vraćeno je u domovinu, a troje je deportovano iz drugih zemalja.
Pretnja od terorističkih napada u Severnoj Makedoniji je označena na nivou „prosečno visoka“ ili srednja, u vreme kada su u zemlji prisutni pripadnici i simpatizeri IS.
Vlada je u julu 2021. godine repatrijala četiri strana borca terorista i 19 članova porodica.
Pravni okvir Severne Makedonije je adekvatan za krivično gonjenje osoba osumnjičenih za vršenje ili pomaganje terorističkih aktivnosti, ili učešće u stranim vojskama. Zakon o kazni u vezi sa ovim krivičnim delima ostaje izazov, ali je poboljšan u odnosu na prethodne godine, a zatvorske kazne su generalno duže nego u drugim zemljama Zapadnog Balkana.
Ministarstvo pravde SAD je obezbedilo mentorstvo i obuku sa nalazima na terenu za tužioce i istražitelje.
Severna Makedonija je takođe deo institucija za borbu protiv finansijskog terorizma, kao što je regionalno telo „Moneywal“. Usvojen je novi zakon o zaustavljanju pranja novca i finansiranja terorizma radi implementacije Direktive V (2018/843) i usklađivanja sa zakonodavstvom EU.
U 2021. godini Finansijsko-obaveštajna kancelarija Severne Makedonije primila je pet prijava banaka zbog osnovane sumnje u finansiranje terorista i s tim u vezi nadležnim službama dostavila 11 prijava.
Severna Makedonija je takođe uključena u borbu protiv nasilnog ekstremizma i 2021. godine nastavila je saradnju sa drugim zemljama Zapadnog Balkana u borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma, a učestvovala je u nekoliko projekata vezanih za ovo.
Vlada je sprovela projekte izgradnje kapaciteta koje podržavaju SAD, Velika Britanija, Italija, Holandija, Norveška i drugi, a ovi napori će pomoći Severnoj Makedoniji da se pripremi za predsedavanje OEBS-u 2023 godine, navodi se u izveštaju Stejt departmenta.
Pretnje terorizma u Albaniji sastoje se od pokušaja stranih terorističkih organizacija da radikalizuju albansku omladinu na nasilje, kao i od iranskih aktivnosti koje sponzoriše država protiv iranske opozicione grupe Mudžahedin-e Khaleg čiji su se članovi preselili u Albaniju, ocenio je Stejt department.
0 komentara