Premijer Grenlanda: Poseta američke delegacije strano mešanje

Mute Egede premijer Grenlanda
Izvor: Facebook

Premijer Grenlanda Mute Egede optužio je Vašington za mešanje u unutrašnje poslove ove samoupravne autonomne ostrvske teritorije pod suverenitetom Danskog kraljevstva, a predstojeću posetu američke delegacije nazvao stranim mešanjem, prenosi Juronjuz Srbija.

Uša Vens, supruga potpredsednika SAD Džej Di Vensa, posetiće Grenland ove nedelje sa svojim sinom i američkom delegacijom u kojoj će, kako je potvrdio Egede, biti i savetnik za nacionalnu bezbednost SAD Majk Volc, prenosi Gardijan.

„Moramo jasno da kažemo da naša celovitost i demokratija moraju da se poštuju bez stranog mešanja“, rekao je Egede i dodao da se poseta američke delegacije „ne može smatrati samo privatnom posetom“.

Otkako se vratio na vlast u januaru ove godine, Tramp je insistirao da bi Sjedinjene Američke Države trebalo da preuzmu Grenland i nije isključio upotrebu sile da bi ostvario taj cilj.

Egede je rekao da je Vašingtonu saopšteno da neće biti „pregovora“ dok je on na čelu privremene vlade i do formiranja nove vlade Grenlanda nakon opštih izbora 11. marta.

Jens-Frederik Nilsen, verovatno budući premijer Grenlanda i lider Demokrata, stranke desnog centra koja je pobedila prethodnim izborima, ranije je kritikovao Trampove izjave o Grenlandu kao „neprimerene“.