Vladislav Jovanović: Izborima na Kosovu žele da podele Srbe!

Jovanović
Izvor: Tanjug

SAD žele da reše „kosovski problem“, ali je pitanje koliko je to trenutno u fokusu Vašingtona, konstatuje na početku intervjua za Kosovo Online Vladislav Jovanović, nekadašnji šef jugoslovenske diplomatije. Iskusni diplomata napominje da u tom kontekstu treba gledati i na otkazivanje posete Džona Boltona, savetnika za nacionalnu bezbednost Bele kuće, Beogradu i Prištini.

„Nisam siguran da su predstojeći izbori i takse jedine stvari koje su sprečile Boltona da dođe. SAD su svetski policajac i u ovom trenutku se bave pre svega Kinom, Severnom Korejom, Iranom i Venecuelom. To je nešto što zahteva njihovu punu pažnju. Kosovo je trenutno, da kažem, konzervirano i ne ugrožava nacionalne interese SAD, kao što to radi recimo Severna Koreja“, precizira Jovanović za Kosovo Online.

Da li su SAD sposobne da posreduju u dijalogu Beograda i Prištine i da li očekujete da će pomoći u iznalaženju rešenja pre predsedničkih izbora u Americi 2020?

Kosovo je njima veoma bitno jer im daje odrešene ruke da idu dalje na istok kada reše taj problem, što uključuje i bavljenje Belorusijom. Pitanje je samo šta su SAD spremne da ponude u ime kompromisa i koliko su daleko spremne da idu.

Šta očekujete od mogućih prevremenih izbora na Kosovu?

Albanci će se potruditi da podele Srbe uz pomoć nekoliko kritičara predsednika Srbije Aleksandra Vučića kako bi naterali Srbe na KiM da se bave Srbima, a ne Albancima. Često nam se dešavalo u istoriji da nas tako podele, a Albanci su majstori u tome, tako da se plašim da će se to dogoditi i ovog puta.

Očekujete li konkretne optužnice od Specijalnog suda u Hagu protiv nekog od viđenijih političara iz Prištine?

Iskreno, oni su svi na istoj liniji što se tiče odnosa prema Srbiji - i Haradinaj, i Tači, i Veselji. Jedino što može da se dogodi je to da se aktiviranjem neke optužnice neko od njih skloni sa političke scene i to je to. Ne vidim da će doći do nekih većih promena u ponašanju Prištine.

Da li rešavanje „kosovskog problema“ može doneti političke poene Trampu?

Svaki američki predsednik želi poene na diplomatskom planu, pogotovo pred izbore, ali u ovom trenutku Trampu više poena donosi rešavanje problema zvanog Severna Koreja i njena denuklearizacija nego pitanje Kosova. To bi donelo jake aplauze u SAD, a Kosovo ne toliko jake.

Šta mislite o Dačićevom pozivu Srbima u SAD da glasaju za Trampa?

To nije baš najsrećnije urađeno, moglo je diskretnije, kao što rade druge zemlje, onako ispod žita, ali u principu, to je dobra zamisao. Ne želim da ispadne kao da ga kritikujem, jer je vrlo zaslužan za smanjivanje broja zemalja koje su priznale Kosovo.