Palaska: Stranke sa autoritarnim tendencijama računaju na glasove iz dijaspore

Dastid Palaska, advokat Hašima Tačija.png
Izvor: Gazeta Express

Advokat Dastid Palaska smatra da i pored toga što se političke stranke iz različitih razloga bore za glasove dijaspore, ljudi sa Kosova koji žive u inostranstvu treba da glasaju na predstojećim izborima 14. februara.

Palaska je na Fejsbuku napisao da čak i ako pogreše u svojoj političkoj selekciji, zbog sofisticirane propagande kojoj su bili podvrgnuti godinama, ne bi ih zbog toga trebalo kriviti.

„Za sve one koji glasaju iz dijaspore moramo imati samo jedan uslov, a to je da zahtevaju odgovornost za glasače. A da bi bili u poziciji da zahtevaju odgovornost, oni moraju uživati u upravljanju svojim izabranim zvaničnicima i posle godišnjeg odmora.Samo na ovaj način ovo glasanje dijaspore može promeniti upravljanje zemljom na bolje. U suprotnom, glas dijaspore biće zloupotrebljen i nehotice, postaće štit autokratije“, napisao je Palaska.

On je naveo da je zanemarivanje dijaspore od strane prošlih vlada stvorilo legitiman bes u ovom delu društva i da je taj bes podjednako prisutan među građanima koji su, kako je rekao, nakon proglašenja nezavisnosti krenuli teškim putem izgnanstva zbog nedostatka perspektive za izgradnju boljeg života na Kosovu.

„Imajući ova dva razmatranja na umu, nije iznenađujuće zašto je Samoopredeljenje namerno ciljao dijasporu kao biračko telo sklono anti-establišmentu. To može biti čak i legitimna taktika, ako je to jedini uzrok ovog političkog ciljanja“, napisao je Palaska.

On je ipak naglasio da postoji još jedan razlog „mnogo veći i manje plemenit - zašto Samoopredeljenje zahteva masovno glasanje dijaspore“.

„Za razliku od glasanja građana koji žive na Kosovu, sa kojima se vlada mora svakodnevno suočiti, glas dijaspore nema isti zahtev za odgovornošću. To nije zato što je dijaspora manje zahtevna prema moći. Jednostavno rečeno, udaljenost utiče na interes svih za najvažnije političke probleme u zemlji, svakodnevne, u kojima političari najviše propadaju. Udaljenost takođe povećava ranjivost na propagandu, kojoj čak i većina građana na Kosovu možda neće moći da se odupre. To je glavni razlog zašto je glasanje u dijaspori idealno i poželjno za političke stranke sa autoritarnim tendencijama“, zaključio je Palaska.