Specijalni sud tokom 2024: Suđenja, presude i nove optužnice

Specijalni sud Kosova u Hagu
Izvor: Reporteri

Za Specijalizovana veća Kosova u Hagu 2024. godina bila je obeležena nizom događaja, uključujući suđenja, presude, racije, pa čak i nove optužnice protiv ometanja suda i sprovođenja pravde, sumira Gazeta ekspres.

Sabit Januzi, Hadži Šalja i Ismet Bahtijari priznali su krivicu za krivična dela protiv sprovođenja pravde i zastrašivanja svedoka i sklopili sporazum sa Specijalizovanim tužilaštvom. Sporazum je postignut nekoliko dana pre početka njihovog suđenja u novembru 2024. Šalja je pristao na zatvorsku kaznu od tri godine, Januzi na dve do dve i po godine, a Bahtijari na dve godine zatvora.

Specijalizovano tužilaštvo  je 12. januara 2024. podnelo zajedničku optužnicu za sudski postupak protiv Sabita Januzija, Ismeta Bahtijara i Hadžija Šalje. Optužnica protiv njih podignuta je 4. oktobra 2023. godine i tereti ih da su pokušali da ubede svedoka da ne svedoči.

Međutim, Bahtijariju i Januziju su dodate nove optužbe za podmićivanje, koje su uvrštene u zajedničku optužnicu, čije su izmene potvrđene 8. jula prošle godine. Zbog toga je tužilac podneo zajedničku optužnicu 10. jula.

Međutim, 16. decembra stranke su obavestile veće da su postigle novi sporazum o priznanju krivice sa Bahtijarijem i dostavile ga veću. S tim u vezi, stranke su 17. decembra dostavile revidiranu optužnicu, zasnovanu na onoj od 10. jula, uz izmene u vezi sa sporazumom o priznanju krivice.

Kao rezultat toga, na sednici od 18. decembra, Šalja i Januzi su proglašeni krivima za zločine koje su počinili, a sporazum postignut između tužilaštva i Bahtijara je prihvaćen.

Pjeter Šalja proglašen krivim, Mustafi smanjena kazna

Iako odluke još nisu pravosnažne, Pjetr Šalja je osuđen na 18 godina zatvora, dok je Saljihu Mustafi kazna smanjena sa 22 na 15 godina zatvora.

Šalja je 16. jula 2024. osuđen na 18 godina zatvora, jer je utvrđeno da je kriv po tačkama 1, 3 i 4 optužbe. Šalja je proglašen krivim za proizvoljno pritvaranje najmanje 18 osoba u periodu od 17. maja do 5. juna 1999. godine u fabrici metala u Kukešu, mučenje i ubistvo.

Na sednici od 29. novembra 2024. Šalji je naloženo da plati 208.000 evra kao odštetu žrtvama. Šalja je uložio žalbu.

U međuvremenu, prvostepena presuda Mustafi objavljena je 16. decembra 2022. kojom je osuđen na 26 godina zatvora.

Međutim, Specijalni apelacioni sud je 14. decembra 2023. objavio presudu kojom je osuđen na jedinstvenu kaznu od 22 godine zatvora za ratne zločine.

Mustafa je podneo zahtev za zaštitu zakonitosti 14. marta 2024. godine, a Vrhovni sud je 29. jula delimično usvojio njegov zahtev i poništio deo presude koji se odnosi na kaznu zatvora od 22 godine, tražeći novu kaznu za optuženog. ž

U septembru prošle godine, Mustafa je osuđen na 15 godina zatvora.

Tačijeva nova optužnica za ometanje pravde

Kancelarija specijalizovanog tužioca podigla je optužnicu protiv Hašima Tačija, Baškima Smakaja, Fadila Fazljiua, Isnija Kiljaja i Hajredina Kučija, za ometanje pravde i pokušaj uticaja na svedoke.

Iako se po ovom pitanju nije izjasnio, Tači je rekao da zna da je Kosovo na pragu izbora i da on ne predstavlja politički rizik za bilo koga. Takođe, ni Smakaj se nije izjasnio, tražeći da se iskoristi rok. Međutim, odbrana je tražila uslovno puštanje na slobodu, uz kauciju od 5.000 evra, što je sudija odbio. Isto je odlučeno i za Fadilja Fazljijua, iako je ponudio kauciju od 2.540 evra i negirao optužbe.

Hajredin Kuči i Isni Kiljaj su proglašeni nevinim 9. decembra 2024.

Slučaj bivših čelnika OVK - sud optužen za pristrasnost, dva glavna advokata napuštaju timove odbrane

U predmetu protiv bivših čelnika OVK, Hašima Tačija,Kadrija Veseljija, Redžepa Seljimija i Jakupa Krasnićija bilo je mnogo dešavanja 2024. godine, podseća Gazeta ekspres.

U poverljivom pismu, koje je objavljeno u novembru, odbrana četvorice optuženih obratila se Sudu u Hagu tražeći od njih da zadrže svoju nepristrasnost i ne staju na stranu Tužilaštva.

Čak su rekli da je povređeno pravo optuženih na pravično suđenje i nezavistan sud. Odbrana Hašima Tačija, Kadrija Veseljija, Redžepa Seljimija i Jakupa Krasnićija zatražila je da sud preduzme mere kako bi se obezbedila nepristrasnost i ograničile predrasude prema odbrani tokom sudskih pitanja.

Odbrana je stalno imala pritužbe na pitanja sudskog veća tokom sudskih ročišta.

Četvorica optuženih su, između ostalog, izjavila da su im povređena prava na pravično suđenje i nezavisan i nepristrasan sud.

Tokom 2024. otišla su dva glavna advokata iz dva tima odbrane u ovom predmetu, a 14. februara 2024. odobreno je povlačenje Gregorija Keohea iz Tačijevog tima zbog neizvršenih obaveza.

U saopštenju za javnost, on je rekao da postoji dogovor samo sa advokatom Lukom Mišetićem, prema kome on ispunjava sve svoje obaveze, dok ostali advokati koje angažuje Tači, nemaju ugovor. Međutim, 20. februara prošle godine objavljeno je da je Keoheovo mesto zauzeo Luka Mišetić, koji već vodi Tačijev tim odbrane.

Piteru Mekloskiju, koji je bio na poziciji advokata u timu odbrane Hašima Tačija, raskinut je ugovor, pa je u oktobru 2024. imenovan za konsultanta ovom timu.

Tokom 2024. u ovom predmetu održano je ukupno 107 ročišta, a od početka suđenja u sudnici su provela ukupno 182 dana. Do sada je svedočilo ukupno 110 svedoka. Njih 39 je svedočilo 2023, a 39. je završilo svedočenje u januaru 2024. Međutim, pored njega, tokom 2024. svedočio je i još 71 svedok.

Problemi sa finansiranjem odbrane optuženih

Odbrana optuženih suočila se sa finansijskim problemima tokom 2024. godine. Naime, zbog ovakve situacije, timovi odbrane u slučaju Hadži Šalje, Ismeta Bahtijarija i Sabita Januzija tražili su obustavu postupka dok se ne nađe rešenje za finansiranje.

Na pripremnoj sednici od 13. februara 2023. godine, ova tri tima odbrane su istakla da nemaju rešenje Ministarstva pravde da pravno zastupaju optužene u sudskom procesu. Tvrdili da su uputili veliki broj zahteva Ministarstvu pravde da odgovori na problem finansiranja. Međutim, ovaj zahtev odbrane za obustavu postupka prvostepeno telo je odbilo.

Međutim, zatraženo je od Administrativne kancelarije da ponudi svoju pomoć u rešavanju ovog problema.

Dan nakon ove sednice, 14. februara prošle godine, ministarka pravde Aljbuljena Hadžiju je rekla da je stupanjem na snagu novog administrativnog uputstva, Ministarstvo smanjilo naknade za zaštitu lica optuženih za ometanje pravde od strane Specijalnog u Hagu. Hadžiju je rekla da kao Vlada njihov fokus treba da bude na rešavanju zahteva timova odbrane za osobe optužene za ratne zločine.

Odbrambeni tim Hašima Tačija takođe se suočio sa finansijskim problemima. Bivši savetnik i predsednik Upravnog odbora Fondacije „Podrška pravnoj odbrani Hašima Tačija“ u avgustu je poslao pismo šefovima država sa zahtevom da se poveća finansijska podrška Hašimu Tačiju, optuženom za ratne zločine.

On je u ovom pismu saopštio da je Tačijev advokat Luka Mišetić najavio odlazak iz tima odbrane. Međutim, to se još nije dogodilo.

Kada je reč o finansiranju, prilikom izricanja naloga za obeštećenje žrtava za zločine za koje je Pjeter Šalja proglašen krivim, sud je kritikovao i Kosovo, rekavši da Kosovo ima mehanizme za finansijsku kompenzaciju za zaštitu optuženih i članove njihovih porodica, a ne za žrtve.

Takođe, naglašeno je da Kosovo još nije preduzelo nikakve konkretne korake kako bi se pripremilo za potrebu obeštećenja žrtvama zločina koji su u nadležnosti suda.

Glavni sudija u tom predmetu Mapi Veldt-Foglia podsetila je Kosovo na obaveze prema žrtvama koje proizilaze iz međunarodnih sporazuma, ali i iz Ustava. Ona je čak napomenula da Kosovo nije pružilo podršku žrtvama koje potpadaju pod nadležnost SB i Evropske komisije.