Anëtarët e ROSU-së në urën e Bistricës kanë qëlluar në drejtim të një automjeti në të cilin ndodheshin serbët, njëri prej të cilëve është goditur në gjoks

Rosu na Bistričkom mostu
Burim: Kosovo Online

Drejtori i Zyrës për Kosovë e Metohi të Qeverisë së Serbisë, Petar Petkoviq, ka bërë të ditur se pjesëtarët e policisë speciale ROSU kanë qëlluar rreth orës 11:30 në pikën ilegal në urën e Bistricës në drejtim të një automjeti në të cilin ndodheshin dy serbë, dhe se Milan Delleviq ishte plagosur.

“Delleviq është goditur në pjesën e kraharorit të majtë dhe ka një plagë me armë zjarri me të cilën është transportuar me urgjencë në spitalin e Kralevës. Bashkë-shofer i tij Dushan S. fatmirësisht shpetoi pa lëndime, ndërsa e gjithë automjeti është i qëlluar”, thuhet në komunikatë.

Siç ka shtuar Petkoviq, pjesëtarët e forcave speciale ROSU të Kurtit kanë qëlluar me breshëri në drejtim e një automjet serb dhe serbët vetëm sepse nuk kanë dashur të lejojnë policinë ROSU që t'i keqtrajtojë pa asnjë bazë dhe arsye.

“Forcat speciale ROSU të Kurtit nuk kanë çfarë të bëjnë në veri të Kosovës e Metohisë, si dhe në këtë pikë që është ngritur ilegalisht ku çdo ditë ngacmojnë popullin serb që kalon. Beogradi ka paralajmëruar nga fillimi i pranisë së forcave speciale ROSU në veri se qëllimi i tyre i vetëm është të shkaktojnë incidente dhe keqtrajtim të popullit tonë në krahinë, gjë që u demonstrua sot. Është e qartë se Kurti nuk heziton të derdhë gjak serb dhe kjo është qëllimi i vetëm i ekzistencës së skuadriljeve të tij në veri të Kosovës e Metohisë”, ka thënë Petkoviq.