Politikë

Rapajiq: Procesi i kthimit të serbëve të zhvendosur nuk ekziston më, për shqiptarët zbatohen rregulla të tjera
Aleksandar Rapajić

Rapajiq: Procesi i kthimit të serbëve të zhvendosur nuk ekziston më, për shqiptarët zbatohen rregulla të tjera

Drejtori i programit të OJQ-së Qendra për Përfaqësimin e Kulturës Demokratike nga Mitrovica e Veriut, Aleksandar Rapajiq, vlerëson se procesi i kthimit të të zhvendosurve në Kosovë praktikisht nuk ekziston më.
15. Korrik 2024.
Video

Izbori u Srbiji

Lopatka: Shpresoj se zgjedhjet në Serbi do të kontribuojnë për paqen dhe një fillim të ri në dialog
Rajnhold Lopatka

Lopatka: Shpresoj se zgjedhjet në Serbi do të kontribuojnë për paqen dhe një fillim të ri në dialog

Deputeti i Partisë Popullore të Austrisë (OVP) Reinhold Lopatka shprehu shpresën se zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të mbajtura në Serbi do të kontribuojnë për një fillim të ri në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe për ruajtjen e paqes.
21. Dhjetor 2023.
Video
Vuçiq: Do të ketë shumë vështirësi, por nuk ka anëtarësim të Kosovës në OKB
Aleksandar Vucic

Vuçiq: Do të ketë shumë vështirësi, por nuk ka anëtarësim të Kosovës në OKB

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar sonte se pret shumë telashe dhe probleme sa i përket Kosovës, por se qeveria e re do të luftojë dhe nuk do ta lejojë kurrë anëtarësimin e Kosovës në OKB dhe në agjencitë e specializuara të organizatës botërore.
18. Dhjetor 2023.

Rajon

Pavloviq: Rezoluta për Srebrenicën nuk u miratua as për të pajtuar njerëzit
Dušan Pavlović

Pavloviq: Rezoluta për Srebrenicën nuk u miratua as për të pajtuar njerëzit

Drejtori i Qendrës për Hulumtime Sociale-Politike të Republikës Srpska dhe autor i librit "Beteja për Srebrenicën - Lufta për qytetërim", Dushan Pavloviq vlerësoi në prag të 29 vjetorit të ngjarjeve në Srebrenicë se rezoluta e miratuar së fundi në Asambleja e Përgjithshme e OKB-së nuk do të ndryshojë asgjë në thelb, pasi as nuk u miratua se do të kishte pajtim në rajon.
10. Korrik 2024.
Video
Arbutina: Rezoluta për Srebrenicën nuk e ndryshoi opinionin e publikut shkencor dhe professional
Bojan Arbutina

Arbutina: Rezoluta për Srebrenicën nuk e ndryshoi opinionin e publikut shkencor dhe professional

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Muzeut të Viktimave të Gjenocidit në Beograd, Bojan Arbutina, vlerësoi se Sarajeva do të përdorë zyrtarisht Rezolutën për Srebrenicën në përkujtimin e 11 korrikut në Potoçar, por se ky dokument nuk arriti të ndryshojë opinionin e publikut shkencor dhe profesional për natyrën e krimit.
10. Korrik 2024.
Video

Botë

Vilimski: Në vend të politikës centralizuese, nevojitet federatë e miqve në Europë pjesë e të cilës është dhe Sërbia
Harald Vilimski

Vilimski: Në vend të politikës centralizuese, nevojitet federatë e miqve në Europë pjesë e të cilës është dhe Sërbia

Zgjedhjet e ardhshme për Parlamentin Europian të cilat do të mbahen më 6 deri më 9 qershor janë të rëndësisë së madhe pasi vendoset rreth të ardhmes së Europës-nëse do të vazhdohet me instalimin e pushtetit qëndror apo do të shkohet drejt të ardhmes së mirë përmes mundësisë së demokracisë më të madhe direkte, kthimin e kompetencave shteteve anëtare dhe krijimin e federatës së miqve, theksoi shefi i delegacionit të Partisë së Lirisë së Austrisë (FPO) në Parlamentin Europian Harald Vilimski.
30. Marsh 2024.
Video

Shoqëri

Serbët në Krajishtë: Jemi mësuar me provokime, “faleminderit” fqinjëve shqiptarë
Hramovna slava u Krajištu

Serbët në Krajishtë: Jemi mësuar me provokime, “faleminderit” fqinjëve shqiptarë

Edhe këtë vit përkujtimi i lavdisë së tempullit në Krajishtë afër Lipjanit nuk mund të kalonte pa provokime nga shqiptarët. Serbët, të cilët janë mbledhur në liturgjinë në kishën e shën Kozma dhe Damian, thonë se fqinjët e tyre shqiptarë i presin gjithmonë kështu, por se kjo nuk do t'i pengojë të vijnë në vendlindjen e tyre nga e cila është dashur të largohen.
14. Korrik 2024.
Video
Krajishte: Gjatë liturgjisë, muzikë e lartë shqiptare nga një shtëpi aty pranë, serbët gjetën muret e kishës të pikturuar
Krajište: Tokom liturgije iz obližnje kuće glasna albanska muzika, Srbi zatekli išarane zidove crkve

Krajishte: Gjatë liturgjisë, muzikë e lartë shqiptare nga një shtëpi aty pranë, serbët gjetën muret e kishës të pikturuar

Në kishën e shenjtorëve Kozma dhe Damjan në Krajishtë afër Lipjanit, serbët e shpërngulur, të ardhur për liturgji me rastin e festës së tempullit, gjetën në fshat flamujt e Shqipërisë, të UÇK-së dhe muret e kishës të ngjyrosur me ngjyrë të kuqe.
14. Korrik 2024.
Foto Video

Ekonomija

BE: 250 milionë euro për Serbinë për bizneset e vogla, 37 milionë për Kosovën
Evropska unija

BE: 250 milionë euro për Serbinë për bizneset e vogla, 37 milionë për Kosovën

Fondi Evropian i Investimeve ka siguruar rreth 750 milionë euro për bizneset e vogla në Ballkanin Perëndimor, nga të cilat Serbia do të marrë 250 milionë euro kurse Kosova 37 milionë, sipas të dhënave të delegacionit të BE në Serbi dhe Kosovë.
15. Prill 2024.
Rekoviq: Serbia duhet të rishqyrtojë vendimin për moratoriumin e përdorimit të energjisë bërthamore
Vladimir Reković

Rekoviq: Serbia duhet të rishqyrtojë vendimin për moratoriumin e përdorimit të energjisë bërthamore

Drejtuesi i grupit të studiuesve të Institutit "Vinça" pranë Organizatës Evropiane për Kërkime Bërthamore në Gjenevë (Cern), prof. Dr. Vlladimir Rekoviq vlerëson për Kosovo online se Serbia duhet të rishqyrtojë vendimin për moratoriumin e përdorimit të energjisë bërthamore dhe që kjo temë stigmatizohet pa nevojë.
10. Prill 2024.
Video

Kronikë

Delleviq dhe Vasiq: Alidemaj dënohet për krim joegzistues
Osnovni sud u Prištini

Delleviq dhe Vasiq: Alidemaj dënohet për krim joegzistues

Avokatët Millosh Delleviq dhe Dejan Vasiq mbrojtësit e Muhamed Alidemaj ku Gjykata Themelore në Prishtinë sot e dënoi me 15 vite burg për krime lufte dhe pjesmarrje në masakrimin e 130 civilëve shqiptarë në Izbic, thanë se se klienti i tyre u dënua jo për krim të pretenduar, por për krim lufte joegzistues ashtu si dhe ky vendim është një dëshmi më shumë të gjykimit të padrejtë të gjykatës së Prishtinës.
12. Korrik 2024.
Gjoshiq: Fqinji shqiptar më sulmoi në prani të fëmiut, këtu nuk ka mbrojtje për ne...
Đošići

Gjoshiq: Fqinji shqiptar më sulmoi në prani të fëmiut, këtu nuk ka mbrojtje për ne...

Mbrëmë është rrahur 38-vjeçari Mladen Gjoshiq në fshatin Brnjica e Poshtme afër Prishtinës ai është rrahur nga një shqiptar nga i njëjti fshat në market, në prani të djalit të tij dhe i është thyer hunda. Në vend të sulmuesit, policia e Kosovës fillimisht ndaloi Gjoshiqin dhe babain e tij. Gjoshiq thotë për Kosovo online se babai i tij së fundmi ka pasur probleme me sulmuesin në lidhje me shitjen e perimeve.
6. Korrik 2024.
Foto Video

Lokal

Qebaptore "Sejda" një vend i pashmangshëm në Mitrovicën e Veriut
Ćufte kod Sejda

Qebaptore "Sejda" një vend i pashmangshëm në Mitrovicën e Veriut

Gjenerata të tëra mitrovicasësh, si dhe të gjithë vizitorët e këtij qyteti, e njohin mirë specialitetin - qoftet e Sejdës, një lloj i veçantë skarë që dallon nga të tjerët për shijen e tij të parezistueshme.
19. Nëntor 2023.
Foto Video
Banorët e Batusit: Kemi frikë të dalim nga shtëpitë tona për shkak të grabitjeve të mundshme
Batuse

Banorët e Batusit: Kemi frikë të dalim nga shtëpitë tona për shkak të grabitjeve të mundshme

​​​​​​​Grabitjet e shtëpive serbe në javët e fundit janë dukuri e shpeshtë në Kosovën qendrore. Gjatë natës së kaluar autorë të panjohur kanë hyrë dhe kanë grabitur shtëpinë e Davor Deliqit, ndërsa grabitjen e shtëpisë së tij e ka penguar Stefan Llaziq nga Batusi.
20. Marsh 2023.

Kulturë

Xhelletoviq: Premiera e filmit "Korrja" për trafikimin e organeve në Kosovë, vjeshtën e ardhshme, një prej aktorëve Bikoviq
Veselin dželetović

Xhelletoviq: Premiera e filmit "Korrja" për trafikimin e organeve në Kosovë, vjeshtën e ardhshme, një prej aktorëve Bikoviq

Filmi i shumëpritur "Korrja" rreth vuajtjeve të popullit të pafajshëm sërb në Kosovë para luftës, pengmarrjet dhe trafikimin e organeve humane, vjeshtën e ardhshme pritet të shfaqet në kinema. Siç bën të ditur Veselin Xhelletoviq, autori i romanit "Zëmra sërbe e Johanit" prej motivit të të cilit xhirohet filmi, në këtë projekt përfshihen emra të shumtë të filmit botëror, ashtu sikurse dhe të kinematografisë vendase, apo dhe nga Hollivudi. Njëri prej tyre është dhe aktori i ri sërb Millosh Bikoviq.
14. Nëntor 2023.
Video
Radonjiq: Makineria e Prishtinës dëshiron të mbyllë teatrin serb në Kosovë
Predrag Radonjić

Radonjiq: Makineria e Prishtinës dëshiron të mbyllë teatrin serb në Kosovë

Predrag Radonjiq, drejtor i Teatrit Kombëtar në Prishtinë me seli të përkohshme në Graçanicë, duke reaguar ndaj deklaratave të Jeton Neziraj, menaxher i Teatrit “Qendra Multimedia”, ai ka theksuar se makineria e Prishtinës dëshiron ta mbyllë teatrin serb në Kosovë dhe se serbët vendas po shpallen “hegjemonistë të mëdhenj serbë”, dhe në këtë mënyrë vihet në shënjestër institucionet kulturore të Qeverisë së Republikës së Serbisë, transmeton Novosti.
23. Shkurt 2023.

Sport

Crnogorac: Jemi larg pajtimit, tribunat janë terren trajnimi për dërgimin e mesazheve politike
Dragan Crnogorac

Crnogorac: Jemi larg pajtimit, tribunat janë terren trajnimi për dërgimin e mesazheve politike

Kryetari i Lidhjes së Shoqatave Serbe të Kroacisë nga Vukovari, Dragan Crnogorac, thotë se ngjarjet në ndeshjen Kroaci-Shqipëri, si dhe në ndeshjet e tjera të Kampionatit Evropian të Futbollit në të cilat morën pjesë kombëtaret nga Ballkani Perëndimor, janë një reflektim dhe tregues se pasionet në rajon nuk janë qetësuar dhe se ngjarjet sportive ende janë terrene stërvitore për dërgimin e mesazheve dhe abuzimeve politike.
26. Qershor 2024.
Video
Gvozdenoviç: Tek Skënderbeu, si tek Zvezda
Ivan Gvozdenović

Gvozdenoviç: Tek Skënderbeu, si tek Zvezda

I vetmi trajner serb në Superligën shqiptare thotë se në Korçë gjithçka është me ngjyrat bardhekuq. “Zvezda mundet të arrijë më shumë këtë vit në Europë. Përfaqësuesja serbe do të kualifikohet në Kampionatin Europian”
19. Korrik 2023.
Video

Lajm