Maliqi: BE është në defanzivë dhe pa iniciativë për të vazhduar dialogun, çelësi tani është në duart e SHBA

Škeljzen Maljići
Burim: Kosovo Online

Bashkimi Evropian është në defanzivë dhe pa iniciativë kur bëhet fjalë për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, dhe me gjasë pas ngjarjeve të fundit në Kosovë, motori për zhbllokimin e procesit të negociatave dhe kërkimin e zgjidhjes do të jenë SHBA konsideron analisti politik Shkelzen Maliqi.

Pas 24. shtatorit dhe ngjarjeve në Banjska, dhe përkundër thirrjeve të zyrtarëve evropianë dhe amerikanë se kthimi në dialog është i rëndësishëm për uljen e tensioneve, nuk ka asnjë tregues për momentin se kur përfaqësuesit e Beogradit dhe Prishtinës do të mund të ulen në bisedime përsëri në tryezë. Madje, zyrtarët e Kosovës thonë se nuk ka bisedime derisa Serbia të sanksionohet.

Maliqi thotë për Kosovo online se nuk ka alternativë tjetër veç vazhdimit të dialogut, por edhe se nuk ka sinjale të qarta se në cilin drejtim do të vazhdojnë bisedimet.

Ai komentoi edhe spekulimet se i dërguari evropian për dialog, Miroslav Lajçak, si dhe Xhuzep Borelj, mund të largohen nga pozicionet e tyre si ndërmjetës.

“Nuk e di se çfarë do të ndodhë me Borelin dhe Lajçakun”. Lajçak duket se do të jetë kandidat për kryeministër të Sllovakisë, nuk dihet nëse do të mbetet në postin aktual, do ta shohim. Mendoj se dialogu nuk ka alternativë. Jo vetëm dialogu, por procesi që do të përfundonte me Marrëveshjen e Ohrit, e cila u pranua verbalisht nga të dyja palët. Albin Kurti thuhet se ishte gati për të nënshkruar me të. Vuçiq nuk ka firmosur, por ka premtuar se do ta bëjë kur t'i kalojë dhimbja në dorë. Pra, tani po punojmë që Vuçiq të shërohet dhe të shohim se çfarë presioni do të jetë. BE është në defanzivë, nuk ka iniciativë dhe motori për gjetjen e një zgjidhjeje ndoshta do të jenë SHBA-të”, tha Maliqi.

Ai rikujton se dialogu nuk ka dhënë rezultat gjatë disa viteve të fundit.

“Dialogu vdiq pesë-gjashtë vitet e fundit, nuk pati rezultate dhe më pas Kurti dhe Vuçiq vunë kunxhat në zingjirin e dialogut, sepse as Kurti dhe as Vuçiqi nuk donin të ishte vetëm Asociacioni i Komunave Serbe me status të paqartë. Tashmë pritet që të ketë pak më shumë presion. Nëse do të ketë sukses, mbetet për t'u parë”, tha Maliqi.

Nëse deri në pranverë nuk ndodh diçka e rëndësishme në dialog, bisedimet do të bien në plan të dytë, pohon Maliqi.

“Ky është synimi, deri në fund të vitit, ndoshta në fillim të pranverës, shkurt, mars, duhet të përfundojë, dhe nëse nuk përfundon, do të pasojnë zgjedhjet e BE-së, fushata presidenciale në Uashington”, theksoi Maliqi duke theksuar se në atë rast ekziston mundësia që i gjithë procesi të zgjatet edhe më tej.