Vuçiq: Na presin takime thelbësore, është e rëndësishme të diskutojmë temat aktuale

Vučić
Burim: Kosovo Online

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot në Nju Jork, pas hapjes së Debatit të Përgjithshëm të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, se tashmë ka pasur shumë takime me pothuajse të gjithë liderët evropianë dje dhe sot në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, dhe se ende është në pritje të takimeve me të gjithë ata që mund të ndikojnë në çfarëdo mënyre si në aspektin e investimeve, ashtu edhe në atë politik.

Në një bisedë me gazetarët, Vuçiq ka thënë se një nga takimet do të jetë me të dërguarin e BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak.

“Do të ketë një takim me Lajçakun dhe të gjithë me të cilët duhet të diskutojmë situatën në Kosovë dhe Metohi”, tha Vuçiq.

Ai ka thënë se deri më tani është takuar me kancelarin gjerman Olaf Sholz, si dhe me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, me të cilin ka biseduar për çështjet rajonale dhe vizitën e tij të fundit në Serbi, dhe se ndoshta bisedën më të gjatë e ka pasur me Presidentin e Këshillit Evropian, Çarls Mishel.

Ai bëri të ditur se nesër do të ketë një bisedë jashtëzakonisht të rëndësishme me nënpresidentin kinez Hang Zheng.

“Ky është një mundësi për të shfrytëzuar vendin dhe kohën, për të bërë shumë punë që do t'ju duhej t'i bënit për disa muaj”, tha Vuçiq.

Vuçiq gjithashtu vuri në dukje se edhe sot në Nju Jork në hapjen e Debatit të Përgjithshëm të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së mund të shihet dhe ndjehet një pamje krejtësisht e ndryshme e botës, nga prezantimi i Sekretarit të Përgjithshëm Antonio Guteresh, presidentëve të SHBA-së dhe Brazilit, si dhe liderëve të tjerë.

“Për herë të parë, presidenti brazilian mori më shumë duartrokitje se ai amerikan, gjë që nuk ka ndodhur kurrë. Dhe nga kjo mund të shihet një ndryshim i lehtë në disponimin e disa vendeve aziatike dhe afrikane”, tha Vuçiq.

Dhe nga kjo, thotë ai, është e qartë se sa e rëndësishme është të diskutohen temat më serioze, veçanërisht në dritën e të gjitha konflikteve në botë.

“Sot, kur flitet për praninë e dioksidit të karbonit në ajër, tingëllon e pakuptimtë, kur marrim parasysh numrin e vdekjeve në baza ditore. Kështu që besoj se ky përshkallëzimi i problemeve dhe konflikteve do të ndalet. Përndryshe do të ketë pasoja gjithnjë e më të rënda”, ka paralajmëruar Vuçiq.

Lidhur me deklaratën e BE-së për çështjen e Kosovës dhe Serbisë, Vuçiq tha se nëse i lexoni me kujdes deklaratat e Bashkimit Evropian, vërehet se nuk është njësoj si bartja e përgjegjësisë te Serbia dhe Kosova dhe deklaroi se BE fillimisht ka dashur të tregojë fajtorin, por më pas kanë kërkuar nga nëntë shtetet anëtare të BE-së ta balancojnë atë.

"Nëse lexoni me kujdes, qëllimi ishte të tregonte anën që kishte më shumë faj, por më pas ata erdhën nga nëntë vende duke kërkuar ta balanconin atë, por ende nuk është e njëjtë me atë që shihni kur e lexoni më me kujdes”, tha Vuçiq.

I pyetur se pse nuk mund të tregohet vetëm pala fajtore dhe të thuhet se Serbia është në avantazh, Vuçiq thekson se Serbia nuk mund të jetë në avantazh sepse këto janë vendet që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, dhe Serbinë e konsiderojnë fajtore vetëm sepse ekziston ai problem.

Duke komentuar praninë e presidentes së Kosovës Vjosa Osmani në Nju Jork, presidenti i Serbisë tregon se ajo nuk merr pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

“Ajo nuk merr pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme, nuk mund të ulet aty ku jemi ne, por e thërrasin dhe i japin një biletë speciale për pranim në të gjitha ato shtete që e kanë njohur Kosovën, si kanë punuar vitin e kaluar, një vit më parë, si punojnë me vite”, ka përfunduar Vuçiq.

Vuçiq komentoi edhe fjalimin e presidentit amerikan, Xhozef Bajden, si dhe deklaratat e ministres së Jashtme gjermane, Analene Berbok se Gjermania qëndron gjithmonë pas Kartës së OKB-së, dhe tha se në fjalimin e tij do të përpiqet t'u kujtojë se kjo nuk është saktësisht e vërtetë.

Sipas fjalëve të tij, ata nuk qëndruan pas kartës së OKB-së as në vitin 1999, kur NATO bombardoi RFJ-në dhe fakti që ata nuk qëndrojnë gjithmonë pas Kartës së OKB-së tregon gjithashtu se ata nuk respektojnë Rezolutën 12 44 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Sa i përket fjalimit të Bajdenit, siç thotë Vuçiq, presidenti amerikan e ka marrë parasysh Kinën më shumë se më parë dhe është interesant fakti se si gjërat më të rëndësishme i ka vënë të drejtat e njeriut dhe të drejtat LGBT pas integritetit territorial dhe sovranitetit.

“Si nuk u kujtuan në vitin 2008”, pyeti Vuçiq.

Vuçiq shtoi se pret që të gjithë t'i "predikojnë predikime" në takimin e radhës, në të cilin ishte ftuar nga përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme, Zhozep Borel, sepse Serbia nuk vendosi sanksione ndaj Rusisë.

 “Do t'i dëgjoj me vëmendje, do t'u them faleminderit, më keni mbajtur një leksion të bukur, por ne ndjekim këtë politikë dhe ndërsa mendoj se mund t'i rezistojmë predikimeve, do ta bëjmë dhe kur e kuptoj se nuk mundemi, nuk do ta bëjmë. Por këtu kemi sukses për një vit e shtatë muaj. Politika jonë është e drejtë dhe e përgjegjshme”, tha Vuçiq.

Ai shtoi se populli serb e di se si është të përballesh me sanksione dhe se kjo është arsyeja kryesore për një politikë të tillë serbe.

Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve rusë për sanksionet, Vuçiq përkujtoi se Serbia është i vetmi vend që nuk ka vendosur asnjë sanksion ndaj Rusisë dhe se shpreson që të mos ketë.

“Shpresoj se nuk do të ketë sanksione, këtë mund t’ju ​​them sot, por nuk e di nëse do të mund ta them këtë nesër apo pasnesër”, tha Vuçiq.

I pyetur për konfliktin në Ukrainë, Vuçiq u tha gjithashtu gazetarëve rusë se Serbia respekton integritetin territorial të të gjitha vendeve që janë në Kombet e Bashkuara.