Eparkia e Rashko-Prizrenit: Persona të armatosur me autoblinda hynë në manastirin e Banjskës

Manastir Banjska
Burim: Društvena mreža X

Eparkia e Rashko-Prizrenit ka lëshuar një komunikatë ku thotë se dënon ashpër sulmin e fundit që ndodhi mëngjesin e sotëm në veri të Kosovës, afër fshatit Banjskë, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe dy të tjerë u plagosën.

Është një incident i rëndë që mund të ketë pasoja të mëdha dhe prandaj është shumë e rëndësishme që të bëhet gjithçka për ruajtjen e rendit, qetësisë dhe rendit, theksojnë nga Eparkia e Rashko-Prizrenit.

“Eparkia shpreh ngushëllimet e sinqerta për familjarët e policit të ndjerë dhe sinqerisht shpreson që dy të plagosurit të shërohen sa më shpejt. Eparkia shprehet shumë e shqetësuar pasi sipas informacioneve të fundit një grup personash të armatosur të maskuar kanë hyrë në manastir me një automjet të blinduar, gjatë të cilit hynë në portën e mbyllur të manastirit. Për momentin, në manastir ndodhet një grup besimtarësh nga Novi Sadi, me klerikun, igumenin Danilo dhe vëllezërit e manastirit. Vëllezërit e manastirit dhe besimtarët janë mbyllur në konvikt, ndërsa tempulli i manastirit është gjithashtu i mbyllur. Persona të maskuar të armatosur po lëvizin nëpër oborr dhe herë pas here dëgjohen të shtëna”, thuhet në njoftim.

Eparkia dënon ashpër dhunën e hapur që ushtrohet në objektin fetar të Kishës Ortodokse Serbe, duke u bërë thirrje të gjitha palëve që t'i japin fund konfliktit sa më parë.