Advokati: Na Kosovu nema dovoljno pritvorskih centara
Na Kosovu postoje tri funkcionalna pritvorska centra u različitim opštinama, ali prema ocenama advokata, to je nedovoljno. Zatvaranje Pritvorskog centra u Gnjilanu zbog ispunjenja sporazuma sa Danskom o dovođenju zatvorenika na Kosovo moglo bi da izazove još više problema. Na drugoj strani, iz Popravne službe tvrde da ima dovoljno slobodnih mesta.
Pritvorski centri, osim u Prištini, postoje i u Peći i Prizrenu, dok je centar u Gnjilanu nedavno zatvoren zbog sporazuma sa Danskom o smeštaju zatvorenika iz te zemlje. Advokati navode da postojeći kapaciteti nisu dovoljni i da bi slični centri trebalo da postoje i u drugim većim opštinama.
„Đakovica je neopravdano uskraćena za pravo da ima pritvorski centar, kao što ga imaju drugi na nivou Kosova“, rekao je advokat Mešar Seljimaj.
Advokat Driton Muharemi istakao je da su postojeći pritvorski centri stalno prebukirani, što stvara česte probleme, uključujući i situacije u kojima pritvorenici nemaju gde da budu smešteni.
„Imali smo više slučajeva sa na desetine privedenih osoba. Zbog nedostatka centara za zadržavanje, bili su primorani da pronađu druga rešenja. Takav je slučaj bio sa Kosovskim biroom za osiguranje u Prizrenu, kada nisu imali gde da vrate privedene nakon što je sudija naložio da budu zadržani još 24 sata. Policija je bila primorana da tokom noći postigne dogovor sa Popravnom službom Kosova kako bi im bio stavljen na raspolaganje jedan paviljon pritvorskog centra u Lipljanu“, rekao je Muharemi.
Advokat Ardijan Bajraktari ocenio je da bi sklapanje novih sporazuma, poput onog sa Danskom, moglo da izazove ozbiljne probleme za Kosovo.
„Smatram da sporazum sa Danskom ne bi trebalo da bude model za slične sporazume sa drugim državama. Imali smo informacije da je bilo i drugih zahteva, ali mislim da to ne bi trebalo da postane praksa, jer bi moglo da zakomplikuje tretman pritvorenih lica u skladu sa propisanim standardima“, rekao je Bajraktari.
Kazneno-popravna služba Kosova nije saopštila koliko se trenutno osoba nalazi u pritvoru, ali je navela da postojeći kapaciteti zadovoljavaju potrebe sistema i da broj stanovnika određene opštine nije odlučujući faktor za izgradnju novog pritvorskog centra, prenosi Dukađini.
„Kazneno-popravna služba Kosova trenutno upravlja Kazneno-popravnim centrom Dubrava u Istoku, Kazneno-popravnim centrom Smrekovnica u Vučitrnu, Kazneno-popravnim centrom za maloletnike u Lipljanu, Vaspitno-popravnim centrom za maloletnike u Lipljanu, Kazneno-popravnim centrom za žene u Lipljanu, pritvorskim centrima u Prištini, Peći, Gnjilanu, Kosovskoj Mitrovici i Prizrenu, kao i Zatvorom visoke bezbednosti u Podujevu. Smatramo da su postojeće ustanove dovoljne za trenutne potrebe kazneno-popravnog sistema. Kada je reč o izgradnji pritvorskih centara u opštinama koje ih trenutno nemaju, broj stanovnika nije kriterijum koji određuje potrebu za izgradnjom takvog objekta“, navodi se u odgovoru službe.
Tokom akcija u kojima je bilo više hapšenja, poput slučaja Kosovskog biroa za osiguranje i istrage zbog krađe glasova, pojavile su se bojazni da za pritvorene nije bilo dovoljno mesta dok su čekali odluku suda.
0 komentara