Grad Fjer - "srpska zemlja" u Albaniji
U mestu Ret Ljibovš, nadomak grada Fjera na jugoistoku Albanije, živi značajan broj pripadnika srpske nacionalne manjine, koji se trude da očuvaju svoje običaje.
Uglavnom poreklom iz Novog Pazara i okoline, Srbi su se u te krajeve Albanije nastanili po okončanju Prvog svetskog rata, 1918. godine.
Kako su stigli baš tu, ispričao je za Kosovo onlajn 83-godišnji Ismet Dulević, prenoseći ono što su njemu pričali otac i deda.
Prema njegovim rečima, muslimanima iz Raške po odlasku Osmanilja iz Srbije nije bilo svejedno kakav će im biti život po stvaranju nove države, Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Tako je njegov pradeda Sulejman, veleposednik iz sela Bujca kod Novog Pazara rešio da pošalje svog sina Luana da "izvidi" kako bi im život izgledao u Grčkoj ili Turskoj.
Luanu se tamo nije svidelo, pa je odlučio da se vrati u Bujce, međutim, u povratku, on i nekolicina njegovih sugrađana biva zadržana u Albaniji - gde su ostali do danas.
"Moji majka i otac nisu znali ni reč albanskog, samo srpski. I mene je učio otac. On mi je ostavio u amanet da otvorim školu, da naučimo naš jezik, a naš jezik je srpski. Srpski, a ne albanski, tako me je otac naučio", priča Dulević.
Njegov otac je došao u Albaniju 1924. godine. Želeo je da se vrati u Novi Pazar, ali im Ahmet Zogu to nije dozvolio, dodaje on.
"Dva, tri puta je išao kod njega, ali mu je Zogu odgovorio - 'Ti da ideš u tvoje mesto ne dam! Izvoli čitavu Albaniju biraj gde će hoćeš da živiš da ti dam zemlju'", priča Ismet sudbinu svojih predaka.
Kasnije su, priseća se, Srbi u Albaniji živeli veoma teško.
"U vreme gvozdene palice Envera Hodže, nisu smeli da govore svoj jezik i da se slobodno izjašnjavaju, ali da je danas situacija mnogo drugačija", kaže Ismet.
Navodi i da je kraj oko grada Fiera, gde žive Srbi, svima poznat kao srpska zemlja.
Naglašava da pored Dulevića, koji su vratili svoje prezime iz Dula u Dulević, u tom delu žive i druge velike porodice, Rizvanovići, Skrelja, Drini (Drinjaković)...
Po usvajanju Zakona o zaštiti nacionalnih manjina u Albaniji 2017. godine, Srbi su pored Egipćana, Roma, Crnogoraca, Severno-Makedonaca, Bugara, Bošnjaka, Rumuna, Grka i Vlaha, priznati kao manjinski narod. Danas nije poznat tačan broj Srba koji žive u Albaniji, niti u Fieru i okolini.
Poslednji popis pokazao je da u Albaniji živi svega 155 Srba. Taj popis nije priznala nijedna manjinska zajednica u zemlji.
Za 18. septembar ove godine zakazan je novi popis stanovinštva i stanova u Albaniji.
0 komentara