Milović: Važno pismo o upotrebi naših simbola, da nam deca za Vidovdan ne budu hapšena
Gradonačelnik Zvečana Dragiša Milović istakao je danas, na sednici opštinskog parlamenta, da je važno što su predstavnici EU, Kvinte i Euleksa uputile pismo Prištini u kojem su ukazali da je upotreba zastava i simbola ustavno pravo zajednica, jer Srbi već godinama ukazuju na ugroženost osnovnih ljudskih prava, među kojima je i pravo na korišćenje nacionalnih simbola i zastava. U susret Vidovdanu, podsetio je da su hapšeni srpski mladići zbog nacionalnih obeležja ili majica sa prikazom nekog od manastira, te izrazio nadu da će ove godine taj praznik proteći u miru, da će Srbi moći da ga na najbolji mogući način obeleže i da deca ne budu hapšena.
„Veoma je važno što su predstavnici Evropske unije, ambasada zemalja Kvinte i misije Euleksa uputili pismo predstavnicima vlasti u Prištini u kojem su zatražili da se manjinskim zajednicama omogući i obezbedi korišćenje Ustavom zagarantovanog prava na nacionalna obeležja i zastave. Čak su podvukli da je korišćenje obeležja i zastava nacionalnih manjina Ustavom zagarantovana i zaštićena kategorija. Ovo je veoma važno, jer mi već nekoliko godina uporno insistiramo i ukazujemo na ugroženost naših osnovnih ljudskih i demokratskih prava, pa i onih prava koja su Ustavom zagarantovana, a među njima je i pravo na korišćenje nacionalnih simbola i zastava“, rekao je Milović pred odbornicima i zahvalio predstavnicima EU, ambasadorima Kvinte u Prištini i šefu Euleksa.
On je napomenuo da je pismo prosleđeno svim gradonačelnicima, severno i južno od Ibra.
„Ovo je prvi pozitivan korak, možda mali, ali se iskreno nadam da vodi ka stabilizaciji prilika. Svih ovih godina gledali smo kako se, pre svega na Gazimestanu, kada dolaze naši ljudi da obeleže nacionalni praznik, hapse srpski mladići samo zato što nose zastave sa nacionalnim obeležjima, zastavu Republike Srbije ili majice sa prikazom manastira, bilo da je u pitanju Ostrog ili neki drugi manastir. Policija je takve slučajeve tumačila kao provokaciju. Zato je ovo važan korak. Nadam se da će Vidovdan, koji nam predstoji za nekoliko dana, proteći u miru i da ćemo mi Srbi moći da na najbolji mogući način obeležimo taj praznik, a da naši mladići, naša deca, uz poštovanje Ustavom garantovanog prava, ne budu hapšeni“, istakao je Milović.
Inače, na današnjoj sednici Skupštine opštine Zvečan odbornici su usvojili srednjoročni budžetski okvir za period od 2027. do 2029. godine, kao i Uredbu o određivanju radnog vremena privrednih subjekata na teritoriji opštine.
Predsednik Skupštine opštine Zvečan Srđan Milosavljević rekao je da se opština suočava sa problemima u realizaciji budžeta, navodeći da sredstva predviđena za ovu godinu još nisu u punoj meri iskorišćena zbog administrativnih prepreka i nemogućnosti angažovanja službenika za javne nabavke.
„Srednjoročni budžetski okvir je usvojen, dok će konačan budžet biti donet u septembru. Ovim dokumentom dati su određeni okviri i projekcije za naredne tri godine. I sami ste svedoci, kao i mi zaposleni u Opštini Zvečan, činjenice da se budžet koji je prethodni saziv skupštine usvojio za ovu godinu praktično uopšte ne troši. Razlog za to je nemogućnost zapošljavanja službenika za javne nabavke, koji bi omogućio sprovođenje adekvatnih procedura u skladu sa zakonom. Mi radimo svoj posao i trudimo se da odluke donosimo u skladu sa zakonom. Međutim, upravo ministarstva koja su zadužena za poštovanje zakona – zakon ne poštuju i na svaki način pokušavaju da sabotiraju rad Opštine Zvečan, ali i ostalih opština na severu Kosova“, rekao je Milosavljević.
Kada je reč o određivanju radnog vremena privrednih subjekata, on je podsetio da od stupanja na dužnost u decembru stižu zahtevi, pre svega, ugostitelja koji su smatrali da je radno vreme definisano prethodnom uredbom previše ograničavajuće.
„Tražili su da im omogućimo produženje radnog vremena u skladu sa zakonom i da se ugledamo na druga rešenja koja postoje u ostalim opštinama na severu Kosova. Današnjim usvajanjem ove uredbe to smo i učinili. Ugostitelji i ostali privredni subjekti iz naše opštine aktivno su učestvovali u izradi ove uredbe“, rekao je Milosavljević.
Kako je pojašnjeno tokom sednice, nova uredba trebalo bi da omogući fleksibilnije poslovanje ugostiteljskih i drugih privrednih objekata.
Pored tema koje su bile na dnevnom redu sednice, Direkcija za katastar i geodeziju obavestila je da će Opštinska katastarska služba od ponedeljka, 29. juna, početi sa pružanjem usluga iz svoje nadležnosti.
Građani će moći da podnose zahteve za prenos prava svojine na nepokretnostima, ispravljanje grešaka u katastarskom sistemu, izdavanje katastarske dokumentacije, kao i za upis i promenu podataka u katastru i druge poslove iz oblasti katastarske evidencije.
Zahtevi će se podnositi u prostorijama katastarske službe, u prizemlju zgrade Opštine Zvečan, svakog radnog dana od 9 do 12 sati.





0 komentara