Studenti Prištinskog univerziteta: Svakodnevno smo izloženi kršenju ljudskih prava

Studentski parlament Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici uputio je pismo Studentskoj konferenciji univerziteta Srbije i Evropskoj studentskoj uniji u kojem su ukazali da su oni, kao i celokupno srpsko stanovništvo na Kosovu, izloženi diskriminaciji, nasilničkom ponašanju, ugrožavanju slobode kretanja i uskraćivanju mogućnosti koje su značajne za studiranje zbog postupaka predstavnika albanske strane.
Ovim pismom, upućenim povodom 10. decembra - Međunarodnog dana ljudskih prava, studenti žele da ukažu na kršenje ljudskih prava na Kosovu, kojim su svakodnevno pogođeni.
„Značaj ovog dana koristimo da podsetimo na težak položaj srpskog naroda i studenata na jugu Srbije, koji se svakodnevno suočavaju sa kršenjem osnovnih ljudskih prava koja su propisana Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima, a koja je usvojena i proglašena rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 10. decembra 1948. godine“, poručuje se u pismu.
Podseća se da je Generalna Skupština UN proglasila Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima kao zajednički standard koji treba da postignu svi narodi i sve nacije da bi svaki pojedinac i svaki organ društva, imajući je stalno na umu, težio da učenjem i vaspitavanjem doprinese poštovanju prava i sloboda i da postupnim unutrašnjim i međunarodnim merama obezbedi njihovo opšte i stvarno priznanje i poštovanje kako među narodima samih država članica, tako i među narodima onih teritorija koje su pod njihovom upravom.
Studenti ukazuju i da je Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici za više od pola veka, uspeo da izgradi svoj identitet kao najznačajnija obrazovna i naučnoistraživačka ustanova na prostoru Kosova.
Na Univerzitetu studira oko 9.000 studenata na 10 fakulteta, na svim nivoima studija, u okviru više od 100 studijskih programa. Na Univerzitetu je zaposleno 794 nastavnika i saradnika u nastavi, kao i 368 administrativno-stručnih saradnika.
Univerzitet funkcioniše u sastavu obrazovnog sistema Srbije i član je Konferencije univerziteta Srbije.
„Studenti našeg Univerziteta, a i celokupno stanovništvo na Kosovu i Metohiji izloženi su diskriminaciji, nasilničkom ponašanju, ugrožavanju slobode kretanja i uskraćivanju mogućnosti koje su značajne za studiranje zbog postupaka predstavnika albanske strane“, navodi se u pismu.
Studenti upozoravaju da realizaciju studija svakodnevno ugrožava prištinska vlast, koja je zbog jednostranih poteza uzrok raznih problema:
„U poslednjih nekoliko godina više puta suočili smo se sa zabranom uvoza robe, što otežava rad studentske menze i studentske poliklinike, knjige napisane na ćiriličnom pismu neophodne studentima za rad oduzima tzv. kosovska policija, a Univerzitetska biblioteka sa preko 15.000 naslova izmeštena je iz svojih prostorija za rad; samoprozvane vlasti iz Prištine stopirale su i radove na novoj zgradi Univerziteta u kojoj je planski predviđeno smeštanje prostorija za rad Rektorata i četiri fakulteta; njihove odluke o ukidanju dinara, zatvaranju banaka i Pošte, kao i zatvaranju srpskih institucija rezultirale su nizom poteškoća u svakodnevnom radu fakulteta – nemogućnošću prijave ispita, uplate školarine, nedostatkom dokumentacije za studentske domove, kao i za studentske kredite i stipendije, itd.; neretko se suočavamo i sa zastrašivanjem naroda i poteškoćama u realizaciji vannastavnih aktivnosti, a sve nabrojano je samo jedan deo realne situacije i uslova u kojima živimo i učimo“.
Konstatuju da sve nabrojane poteškoće nisu prepoznate na međunarodnom nivou i da njihov glas ne dopire daleko.
„Naši studenti zaslužuju ista prava i mogućnosti za učenje, napredovanje i sticanje veština kao i studenti na svakom univerzitetu u ostatku Srbije, Evrope i sveta, te vas kao budući akademski građani molimo da nam uputite podršku i pomognete da ove informacije dopru što dalje, jer verujemo da zajedničkim snagama možemo napraviti razliku i uticati na poboljšanje uslova u kojima svakodnevno živimo, obrazujemo se i radimo. Nadamo se da ćete zajedno sa nama podržati napore da se situacija na Kosovu i Metohiji popravi, kako bi srpski studenti mogli nesmetano da nastave svoj put akademskog obrazovanja”, navodi se u pismu upućenom SKONUS-u i Evropskoj studentskoj uniji, koje je potpisala student prorektor Univerziteta u Prištini Jovana Šmigić.
0 komentara